Церква реальна і віртуальна

УПЦ втратила 1-2 % від загальної кількості всіх парафій УПЦ. Фото: Униан

Вчора відбувся круглий стіл Разумкова, під час якого традиційно представили статистику релігійної мережі країни.

Деякі ЗМІ й інші особи із неприхованим задоволенням повідомили, що УПЦ стрімко втрачає вірних. В свій час спікер тоді ще «УПЦ КП» Євстратій Зоря пророкував, що УПЦ розпадеться як Партія Регіонів. Протягом останнього року в ЗМІ тільки й розмов було про те, що зараз всі побіжать з УПЦ, всі тільки й чекають, щоб це зробити.

Однак, час проходить і УПЦ щось вперто не хоче розпадатися. Протягом останнього року УПЦ втратила, за різними підрахунками, від 160 до 250 парафій. А це 1-2 % від загальної кількості всіх парафій УПЦ.

Прихильники «ПЦУ» (Константинопольського патріархату) храми захоплюють, але вірні УПЦ будуть нові, і прихильники «ПЦУ» в шоці і не знають що робити. Буквально вчора я на цю тему спілкувався зі священиками з Рівненської області і вони розповідали мені про ці деталі.

До речі, в Рівненській області наша Церква має близько 600 парафій. Починаючи з 2014 року там захопили в нас 37 парафій. Однак, майже у всіх цих випадках залишилися наші общини. Тобто по факту ми втратили лише храми, а не людей. В «ПЦУ» на Рівненщині не перейшов жоден наш священик. Багато в чому сприяє твердості наявність діючих монастирів, яких в Рівненській області маємо 15.

Можна багато говорити, що прихожан в УПЦ меншає, але кожного року приходить момент істини, який показує реальну кількість прихожан. Це хресний хід на свято св. кн. Володимира. І одразу цифри соц.досліджень втрачають своє значення. Вірних УПЦ в рази більше прихильників «ПЦУ», що видно неозброєним оком.

Таким чином, ми бачимо реальну і віртуальну Церкву. Можна скільки завгодно говорити про цифри і проценти, але варто в неділю зайти в храми і впевнитися в реальності.

За моїми підрахунками, в храми УПЦ кожної неділі приходить від 2 (звичайна неділя) до 3 (великі свята) мільйонів віруючих по всій країні. Математика проста: в сільському храмі в середньому в неділю в нас молиться 70 чоловік, в міському 200-300, у великих містах і храмах 500 і більше. За середню цифру беру 150 осіб. Множимо на 12 500 парафій, які є УПЦ.

За цією формулою в «ПЦУ» не більше 400 тисяч. Думаю, реально близько 200 тисяч, у зв'язку з тим, що церковних і практикуючих людей там в рази менше, що показують і хресні ходи.

Таким чином, коли говорить патріарх Варфоломій, що він повернув в лоно Церкви «мільйони українців», то це неправда. Мільйони в нас. І ці мільйони були і залишаються в Церкві. Поза межами Церкви тисячі. Це також немало, але ж треба бачити реальну дійсність, а не віртуальну.

Думаю, що реальних парафій в «ПЦУ» близько 4-4500, хоча вони самі заявляють про 7 000.
Наведу приклад. Одеська область. Наша Церква там має 564 парафії. Натомість, «ПЦУ» - 127 зареєстрованих, з яких реально діючих 30-40. Це можна порахувати по числу їхніх кліриків в цій області, а також ми про це знаємо і за нашими спостереженнями.

Тобто, по факту «мертвих душ», тобто мертвих парафій на папері втричі більше, аніж в реальності.

Харківська область, УПЦ має 221 реально діючу парафію, а «ПЦУ» - 16 реальних, при тому, що зареєстровано близько 50. Таким чином, знову бачимо втричі меншу статистику реальних парафій в порівнянні з мертвих. І так по всій Україні, за виключенням Західної, де в «ПЦУ» кількість зареєстрованих і реально діючих співпадає.

Але навіть і там, якщо взяти Рівненську область, вони мають близько 340 парафій, в той час як ми - близько 600.

Тому коли ми читаємо статистику про те, що нас немає, чи нас мало, чи ми втрачаємо парафії чи людей, то маємо мати на увазі ці реальні цифри. Маємо розуміти, що є різниця між симпатіями, які формуються ЗМІ, і реальними практикуючими віруючими.

Це все мені нагадує фрагмент з фільму «Гладіатор», де Римський імператор Коммод випускав на гладіатора Максимуса одного за одним найкращих гладіаторів імперії, щоб вбити Максимуса, але той всіх їх перемагав. І в один момент Коммод з роздратованістю і прикрістю процідив йому крізь зуби: «Ты никак не хочешь умирать!».

Щось подібне я бачу зі сторони недругів нашої Церкви. І тиск, в обструкція в ЗМІ, і формування образу ворога, і пошуки брудної білизни, і скандали, і Томос, і переходи, і незаконні перереєстрації, і спроби перейменування, а УПЦ вперто не хоче помирати. А секрет простий. «Збудую Церкву Мою і ворота пекла її не переможуть» (Мф. 16:18).

Церква не в цифрах, а в людях, і слава Богу, що їх в нашій Церкві багато, а це значить, що Церква жива і живе, і вона чогось таки варта, раз туди не просто ходять люди, а ще й в рамках цієї Церкви посвячують своє життя Богові, тобто приймають монашество, яке в нашій Церкві нараховує близько 5 000 монахів, проти 220 приблизно в «ПЦУ».

Це, однак, не означає, що ми маємо тріумфувати й розслаблятися. Навпаки. Потрібно й надалі трудитися, проповідувати, жити по-християнськи, будувати реальну Церкву, і не зважати на пусті цифри, які нам малюють, і які легко спростовуються самим життям.

Окрім того, вчора на згаданому круглому столі було озвучене спостереження, що авторитет Церкви в загальному значенні цього слова, тобто включаючи всі конфесії, в суспільстві впав. І це правда. Тому що війна проти УПЦ, яку сьогодні призначили винною у всіх гріхах, і злорадство з цього приводу прихильників деяких інших конфесій, насправді б'є по всіх. По всіх конфесіях. І по «ПЦУ», і по греко-католиках, по всіх. Тому є великою помилкою думати, що якщо чи знищать чи заженуть на маргінес УПЦ, то інші конфесії з цього отримають вигоду. Ні. За ці 5 років, а особливо за останній рік, в цьому плані втратили всі. Суспільство зовнішнє, не церковнє, стало гірше відноситися до Церкви. Так що, робимо висновки.

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.
Система Orphus