Лише 5 з 20 представників монастирів на Афоні підтримали патр. Варфоломія

Церковна ситуація в Україні викликала суперечки на Святій Горі Афон.

Пролунали пропозиції винесення питання українського томосу на всеправославне обговорення.

Церковна ситуація в Україні викликала певні суперечки на Святій Горі Афон. Водночас, ніякого розколу, як про це поспішили заявити деякі світські ЗМІ, на Афоні немає. Дійсно, деякі грецькі монастирі, зокрема Філофей та Каракал, вчора заявили, що закриють свої ворота, якщо на Афон приїде предстоятель ПЦУ м. Єпіфаній (Думенко).

На вчорашньому засіданні Священного Кіноту Афону лише 5 з 20 антипросопів (представників) афонських монастирів підтримали ініціативу патр. Варфоломія направити делегацію спостерігачів на інтронізацію предстоятеля ПЦУ. Зокрема, це представники грецьких монастирів Ксенофонт, Кутлумуш, Іверон, Пантократор та Ставроникита. Інформація у ЗМІ про 7 монастирів не підтвердилась. Відсутніми на засіданні були представники Великої Лаври, Симонопетра та Дохіару.

Окремі афонські монастирі, як грецькі, так і слов’янські, заявили, що визнають єдиним канонічним предстоятелем Православної Церкви України митрополита Онуфрія, якого на Афоні давно знають. Серед іншого, окрім вищезгаданих грецьких монастирів Філофей та Каракал, свою підтримку митр. Онуфрію висловлюють в болгарському монастирі Зограф і сербському монстирі Хіландар. Ті, хто не підтримують ініціативи Константинопольського патріарха, пояснюють свою позицію тим, що томос про автокефалію був наданий не всій повноті Української Церкви, а лише її меншій частині, тоді як більша частина не бере участі у цьому. Крім того, афонських ченців турбує той факт, що томос був наданий, як вони вважають, «схизматичній гілці», під якою вони розуміють УПЦ-КП. Пролунали пропозиції про потребу винесення цього питання на всеправославне обговорення предстоятелів Помісних Православних Церков.

В результаті, обговоривши це питання, Священний Кінот Афону 28 січня вирішив не направляти делегацію до Києва і не надсилати вітань предстоятелю ПЦУ, й надалі утримуватись від підтримки сторін церковного конфлікту в Україні. Священний Кінот Афону постановив не втручатися в цей процес, заглибитись в молитву за Україну і очікувати, як вирішать це питання Патріархи і Предстоятелі Помісних Православних Церков. У той же час Св. Кінот й надалі зберігає духовну єдність зі Вселенською патріархією.

Це щодо офіційної позиції Священного Кіноту Афону. Серед афонських келіотів та відлюдників ситуація набагато складніша. Чимало з них заявляють про припинення поминання патр. Варфоломія, інші дотримуються позиції нейтралітету і невтручання. Центром зілотства та опозиції на Афоні по відношенню до Вселенської патріархії здавна є грецький монастир Есфігмен, який налічує більше 100 монахів і який відмовляється поминати патр. Варфоломія. І хоч він не має впливу на рішення Священного Кіноту Афону, але серед окремих афонських келіотів та відлюдників він має певну підтримку.

P.S. На прохання колег і друзів я коротко описав прийняті Св. Кінотом рішення і тенденції, які існують на Святій Горі

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.

Опрос

Сохранится ли ПЦУ как структура после встречи у Филарета 14 мая?
да, Епифаний сможет отстоять свою религиозную структуру
14%
нет, ПЦУ расколется на несколько частей
45%
мне все равно, событиями в раскольнических структурах не интересуюсь
41%
Всего проголосовало: 1248

Архив

Система Orphus