Unirea BOaU cu BUGC: o testare cu bila sau "Fereastra Overton"?

BOaU și BUGC devin din ce în ce mai aproape. Foto: UJO

Institutul de Studii Politice Externe a declarat că a primit finanțare din partea UE pentru un sondaj privind fuziunea BOaU și BUGC, și a provocat efectul unei bombe.

La 03 iunie 2020 Institutul de Studii Politice Externe a publicat pe site-ul său un comunicat de presă în care a declarat că Uniunea Europeană a alocat un grant de 145 de mii de euro pentru a investiga posibilele modalități de unire a Bisericii Ortodoxe a Ucrainei (BOaU) nerecunoscute cu Biserica Ucraineană Greco-Catolică (BUGC). Și atunci în jurul acestei publicații au început să se întâmple ceva ciudat. Deja a doua zi conducerea Institutului a șters această informație de pe site și a declarat că este un fals care a fost publicat fără autorizare de un hacker necunoscut. Totuși, problema nu s-a încheiat aici. A doua zi a apărut un mesaj nou – că hackeri au fost cei care au șters informațiile inițiale despre sondaj. Ce se întâmplă? Să încercăm să găsim răspunsul.

Screen-shot: fpri.kiev.ua

Deci, din informațiile comunicate de Institutul de Studii Politice Externe am aflat că:

  • Uniunea Europeană a alocat fonduri nu doar pentru cercetare, ci și pentru crearea unei foi de parcurs pentru unificarea BOaU și BUGC.
  • Totul se desfășoară cu sprijinul Patriarhiei de la Constantinopol.
  • Această unire nu prevede numai aderarea BUGC la BOaU, dar și tranziția voluntară al parohiilor și proprietății BUGC sub controlul BOaU.
  • În viitor, acest model ingenios inventat de colaboratorii Institutului de Studii Politice Externe va fi folosit pentru "reunirea ecumenică și revenirea bisericilor ortodoxe și greco-catolice din rit bizantin în sânul Patriarhiei Ecumenice. Vorbim despre Bisericile Albaneză, Bielorusă, Bulgară, Maghiară, Greacă, Macedoneană, Română, Slovacă, Croată și alte Biserici greco-catolice". A fost o citată.
  • Va fi investigată și atitudinea societății ucrainene față de toate acestea.

Oare trebuie să înțelegem că angajații Institutului de Studii Politice Externe, și nu ierarhii BOaU și BUGC, știu mai bine cum să fie depășită înstrăinarea de patru secole a catolicilor ucraineni de rit ortodox de "sânul Patriarhiei Ecumenice". Astfel, BUGC care există din 1596, trebuie efectiv să se autodizolve și să trasmită toate parohiile sale împreună cu toate proprietățile sub controlul BOaU, care are puțin peste un an de la înființare. Iar Sveatoslav Șevciuk, dacă ar fi să urmărim logica, va trebui să treacă sub conducerea lui Epifanie Dumenko. Și acest model va fi folosit și în alte țări.

Prima impresie: dacă aceasta nu este o absurditate, atunci ce să însemne oare noțiunea de absurditate. Dar, dacă vom analiza declarațiile participanților la presupusa unificare / aderare, ale Patriarhului Bartolomeu, ale lui Epifanie Dumenko și Sveatoslav Șevciuk, atunci concluzia poate să nu pară atât de univocă.

Cu aproximativ jumătate de an până la crearea BOaU și acordarea Tomosului de către Patriarhul Bartolomeu acestei structuri, liderul BUGC Sveatoslav Șevciuk a declarat: "Următorul pas (după crearea BOaU – n.r.) este dialogul ecumenic dintre BUGC și Ortodoxia ucraineană unificată în vederea restabilirii unității inițiale a acestei Biserici". După crearea BOaU schismatice, Șevciuk i-a trimis un mesaj de felicitare noului lider ales Epifanie Dumenko, în care a numit crearea BOaU "darul lui Dumnezeu" pe calea către "unitatea deplină a Bisericilor Încreștinate de Sfăntul Cneaz  Vladimir". De asemenea, în textul de felicitare citim următoarele cuvintele: "În acest moment solemn, vă întind mâna în numele Bisericii noastre, Dvs. și tuturor fraților ortodocși, și Vă invit să începem împreună să căutăm calea către unitate, către adevăr".

Epifanie Dumenko a răspuns afirmativ la acest apel și câteva zile mai târziu s-a întâlnit personal cu Sveatoslav Șevciuk. În rezultatul acestei întâlniri, el a declarat: "Am conturat o anumită cale pentru viitorul cooperării noastre și vom continua să căutăm acele puncte de contact care ne vor uni. Acestea vor fi în domeniul educației duhovnicești, în alte domenii ale vieții noastre. Vor fi create comisii corespunzătoare din partea Bisericii noastre Ortodoxe și din partea Bisericii Greco-Catolice și împreună vom elabora o foaie de parcurs pentru continuarea cooperării".

Poziția Patriarhiei de la Constantinopol în ceea ce privește unificarea BOaU și BUGC a fost exprimată de exarhul din Ucraina, arhiepiscopul Daniil (Zelinski) într-un interviu pentru agenția BBC din 11 ianuarie 2019. În special, el a menționat că "crearea BOaU este o condiție prealabilă pentru dialogul dintre Biserica Ortodoxă și cea Greco-Catolică, și pentru aflarea unor mijloace de concordanță". Și la întrebarea de precizare a corespondentului BBC: "Când peste 10 sau 20 de ani BOaU va deveni  patriarhie, este posibil ca BUGC să se alăture acestei Biserici?", fostul exarh a declarat direct și răspicat: "Sunt sigur că acest lucru este foarte posibil".

Aproximativ în același timp, primatul BUGC Sveatoslav Șevciuk a vorbit despre procesul de unificare între catolicism și Ortodoxie: "Patriarhul ecumenic conduce acest proces de partea ortodoxă, iar capitala apostolică Roma – de partea catolică", și au mai declarat că "nimeni altul nu are nevoie de unitatea universală a Bisericilor ca noi, ucraineni".

Rămâne să facem apel la declarațiile "primelor persoane", despre care Sveatoslav Șevciuk spune că ei sunt cei care conduc procesul de unificare. Există multe declarațiide acest gen, că unirea Ortodoxiei cu catolicismul nu este doar inevitabilă, ci este și o problemă a unui viitor destul de apropiat. Iată, de exemplu:

Papa Francisc: "Singurul lucru pe care îl dorește Biserica Catolică și eu ca Întâistătător al ei, este unitatea cu Biserica Ortodoxă".

Patriarhul Bartolomeu: "Procesul de restaurare a unității dintre sfintele noastre Biserici, care este ireversibil, uneori decurge lent, uneori se confruntă cu unele probleme".

Aproape cu un an în urmă, în ziua cinstirii Sfinților Apostoli Petru și Pavel (conform calendarului gregorian), Patriarhul Bartolomeu a trimis la Vatican o delegție cu o epistolă în care l-a asigurat din nou pe Papa Francisc de angajamentul său față de unificare și de disponibilitatea sa de a recunoaște primatul Romei. "Restaurarea comunicării dintre bisericile noastre rămâne speranța noastră sinceră, obiectul principal al rugăciunilor noastre și scopul dialogului. <...> Reafirmăm angajamentul față de avansarea noastră comună spre unificarea bisericilor noastre".

Screen-shot: ecupatria.org

Papa s-a emoționat atât de mult, încât pe neașteptate a dăruit delegației fanariote moaștele Sfântului Apostol Petru. Cum a afirmat el mai târziu, a fost inspirat de sus.

Prin urmare, în cazul informației publicate de Institutul ucrainean de Studii Politice Externe, nu contează dacă este un fals sau nu, pentru că observăm aplicarea tehnologiei "Fereastra Overton". Nu contează dacă sunt hackerii sau nu, dar informația a fost lansată, ea este discutată și lumea se obișnuite treptat cu ideea de unire a "ortodocșilor" cu greco-catolicii.

În cazul informației publicate de Institutul ucrainean de Studii Politice Externe, nu contează dacă este un fals sau nu, pentru că observăm aplicarea tehnologiei "Fereastra Overton". Nu contează dacă sunt hackerii sau nu, dar informația a fost lansată, ea este discutată și lumea se obișnuite treptat cu ideea de unire a "ortodocșilor" cu greco-catolicii.

Da, proiectul întitulat: "Studierea opiniei publice a cetățenilor și asigurarea celor mai eficiente căi de unire a Bisericilor ucrainene și rusine greco-catolice de rit bizantin cu Biserica Ortodoxă a Ucrainei, și totodată elaborarea unei foi de parcurs pentru utilizarea experienței ucrainene în reunirea ecumenică a Bisericilor ortodoxe și greco-catolice de rit bizantin", este îmbibat cu teze scandaloase de tipul transferului proprietății bisericești de la BUGC la BOaU, dar, în ansamblu, este construită o imagine foarte credibilă. În lumina perspectivei unificării Vaticanului cu Fanarul, prin care mulți înțeleg eronat unificarea catolicismului cu Ortodoxia, bisericile catolice din rit bizantin ar putea reveni în "sânul Patriarhiei Ecumenice". Și acestă "Patriarhie ecumenică" va recunoaște primatul Capului Vaticanului. În această schemă, fiecare participant își va putea realiza interesele și ambițiile vanitoase.

Astfel, Ucraina devine într-adevăr un teren de testare pentru derularea modelului de unificare a Vaticanului cu Fanarul. Și faptul că noua unie se pare că se pregătește pentru anul 2025, când se vor celebra 1700 de ani de la Primului Sinod Ecumenic, ne sugerează ideea că în viitorul apropiat vom fi martorii a multe alte evenimente și declarații interesante, la prima vedere absurde, dar în fond destul de realizabile.

Dacă observați o eroare, evidențiați textul dorit și apăsați pe Ctrl + Enter pentru a informa moderatorul despre acest lucru.

Sondaj

Biserica Ortodoxă Ucraineană trebuie să ia parte la procesul de instaurare a păcii în Donbas?
Da, Hristos ne-a lăsat poruncă să fim făcători de pace.
100%
Nu, acest lucru este sarcina autorităților.
0%
Este inutil, politicienii nu doresc pacea.
0%
Total voturi: 1

Arhiva

Система Orphus