Distrugerea BOUkr ca tehnologie de distrugere a Ucrainei

28 Ianuarie 14:12
0
Distrugând Biserica Ortodoxă Ucraineană, Zelenski va distruge Ucraina. Imagine: UJO Distrugând Biserica Ortodoxă Ucraineană, Zelenski va distruge Ucraina. Imagine: UJO

De Ziua Sobornicității, Zelenski a spus că fără unitate, vom pierde independența. Însă autoritățile distrug BOUkr compusă din milioane de oameni. O neconcordanță...

Una dintre cele mai importante teze ale autorităților, ale BOaU și ale așa-zișilor "patrioți" cu privire la Biserica Ortodoxă Ucraineană este că ea aparține Moscovei. Biserica Ortodoxă Ucraineană este numită în mod deliberat "Patriarhia Moscovei" și chiar "Biserica Rusă". Scopul lor este evident – de a face din Biserica Ortodoxă Ucraineană un dușman și de a stârni ura ucrainenilor față de Ea.

Pentru a alimenta această ură, "patrioții" și autoritățile acuză adesea Biserica Ortodoxă Ucraineană că oficiază slujbele în limba rusă. Adesea se recurge la acest argument pentru a justifica acaparările de biserici, cum a fost cazul, de exemplu, cu biserica Sfântului Iov de Poceaev din orașul Drohobyci.

Și aceasta se întâmplă în pofida faptului că Biserica Ortodoxă Ucraineană nu a slujit niciodată și nu săvârșește slujbele în limba rusă. În slavona bisericească veche – da, în ucraineană – da, în română – da. Dar nu în limba rusă. Spre deosebire de structura lui Serghei Dumenko.

Să vedem "slujba" "episcopului" așa numitei Biserici Ortodoxe a Ucrainei (BOaU) în catedrala din Hersonul eliberat. Veți fi surprinși, dar aproape întreaga slujbă a episcopului de Herson Damian Zamoraev se ține în limba rusă. Mai mult, Damian îl pomenește pe Epifanie ca pe marele stăpân, adică net conform tradiției moscovite.

Am auzit ceva despre vizitele Serviciului de Securitate al Ucrainei la Damian Zamoraev? Poate au existat pe undeva denunțuri pline de supărare dreaptă din partea autorităților și a presei în propaganda "lumii ruse"? Nu. Dar tot așa, în rusă, aici s-a slujit cu un an în urmă, cu doi, și chiar mai devreme. Canalul televizat TSN, Canalul 5 și Cartierul 95 tac despre aceasta. Dar ele cu forță incită la ură împotriva Bisericii Ortodoxe Ucrainene.

Și dacă în BOaU vor să slujească în limba rusă, să slujească în bună pace, nu e nimic rău în aceasta. Dar răul îl găsim în ipocrizia și minciuna lor. Răul constă în faptul că Dumenko, autoritățile și mass-media duc un joc de distrugere împotriva credincioșilor Bisericii Ortodoxe Ucrainene, că pur și simplu li se refuză dreptul de a fi ucraineni și Biserică ucraineană. Ei sunt numiți ruși, colaboratori, moscali, etc.

Myhailo Podoliak, Președintele Biroului Prezidențial: "Avem o rețea de influență propagandistă".

Serghei Dumenko, conducătorul BOaU: "Clerul Patriarhiei Moscovei lucrează deschis pentru Rusia".

Sfintele lăcașuri ale Lavrei au fost luate de la credincioși și date lui Dumenko tocmai pentru că BOaU este o "biserică ucraineană patriotică", în timp ce Biserica Ortodoxă Ucraineană ar aparține "Moscovei" și ar fi ostilă statului.

Myhailo Podoliak: "Biserica Moscovei înseamnă controlul Moscovei asupra altui popor. Avem nevoie de ea? Nu. Avem propria noastră biserică locală".

Adică un cetățean ucrainean a cercetat ani de zile biserica lui, s-a rugat lui Dumnezeu și deodată a devenit dușman, un om de clasa a doua, așa cum spuneau naziștii, Untermensch. Și aceasta în pofida faptului că deține același pașaport ucrainean, plătește țării impozite și chiar apără Ucraina pe front. De notat că dintre toate confesiunile, Biserica Ortodoxă Ucraineană ajută cel mai mult atât armatei, cât și refugiaților interni. Iar ajutorul financiar acordat Forțelor Armate ale Ucrainei se apropie de un milion de dolari. Cum așa?

În ziua de 22 ianuarie, în Ucraina a fost sărbătorită Ziua Sobornicității. Președintele a rostit cuvinte emoționante și foarte corecte despre unitate: "Ucraina mea. Ucraina noastră. Este unită pentru că este puternică. Este puternică pentru că este unită".

Și în timp ce Zelenski vorbește despre unitatea tuturor ucrainenilor, o mare parte dintre ei sunt persecutați, urmăriți și li se iau bisericile. Hrăpăreț, cu nerăbdare și cinism. Nu vede nimeni o contradicție aici, nimeni nu vede o problemă? Despre ce fel de sobornicitate, despre ce fel de unitate vorbim?

Protoiereul Nicolai Danilevici, adjunctul conducătorului Departamentului pentru Relații Bisericești Externe, spune apăsat că există o diferență uriașă între discursurile fastuoase și realitatea din țară.

Protoiereul Nicolai Danilevici: "Oare tot ce se întâmplă în jurul Bisericii noastre, toate aceste încercări de a o interzice, de a o defăima, contribuie la unitate și sobornicitate? Aceasta este o întrebare retorică. Prin urmare, Ziua Sobornicității este o reamintire că timp de 364 de zile spunem una, iar o zi pe an trebuie să spunem că suntem uniți. Ei bine, în ce mod suntem uniți? Vrem să fim uniți. Să știți că eu, ca unul dintre purtătorii de cuvânt al Bisericii, am obosit de-a lungul anilor, mai ales din 2014, să demonstrez mereu că sunt ucrainean, că sunt un cetățean ca toți ceilalți. Că suferim în același mod, să luptăm în acest război. Că fratele meu, poate a citit cineva, este un apărător al "Azovstalului", a apărat Mariupolul. Și aceeași situație se repetă și la alții.

Înțelegeți, trebuie să demonstrezi de fiecare dată că nu ești cămilă. Și acest lucru nu este corect. Ei ne desconsideră, vor să ne marginalizeze, să ne scoată cu totul din societatea ucraineană. Se ajunge la faptul că suntem asociați cu rușii. "Iată că am luat Lavra superioară, dar rușii au rămas încă în Lavra de jos", scriu ei. Astfel, deschid fereastra Overton. Dar ce fel de rus sunt eu? Am spus o dată, de zece, douăzeci, treizeci de ori că sunt ucrainean, că suntem Biserica Ortodoxă Ucraineană. Nu, voi sunteți moscali. Și acest lucru se face intenționat. Ei astfel promovează unitatea? Cu siguranță, nu. Astăzi Președintele a ținut un discurs excelent. Și apropo, el a spus că dacă nu se ajunge la o unitate reală, vom pierde independența. Prin urmare, acum vorbesc nu doar ca preot, ci ca un cetățean care este îngrijorat de soarta Bisericii. Mi se pare că dacă eu înțeleg aceasta, sunt eu oare singurul "deștept"? Alții oare nu pot înțelege acest lucru?".

Desigur, toată lumea înțelege acest lucru. Dar tendința anunțată în țară este de a nu vorbi în asemenea termeni și de a nu prezenta astfel lucrurile. Acum la modă este tendința de a propaga cu urale patriotismul promulgat de Poroșenko.

Arestovici spune direct că practica de a împărți societatea ucraineană este o tehnologie politică a lui Poroșenko și este foarte nepotrivită pentru țară.

Aleksei Arestovici, fostul purtător de cuvânt al conducătorului Biroului Prezidențial: "Ideologia de la Piemont a fost ridicată pe drapel de o forță politică aparte (nu vom arăta cu degetul către autorul sloganului "limbă-armată-credință"), este o tehnologie politică și o parte a politicii culturale care constă în faptul că unii ucraineni sunt "răi", mai răi decât alții. Și trebuie să fie reeducați sau să fie dați afară din țară".                                                                                                              

Iar utilizarea acestei tehnologii împotriva credincioșilor Bisericii Ortodoxe Ucrainene, persecuția lor este o tactică a idioților.

Aleksei Arestovici: "Cum, așa angro 6 milioane de ortodocși, cetățeni ai noștri, să fie etichetați ca "agenți ruși" și nătărăi, doar pentru că merg acolo (la Biserica Ortodoxă Ucrainene – Red.)? Deși acolo sunt oameni care nici măcar nu pot rosti un cuvânt în rusă. Și ce, toți sunt dușmani, toți agenții ai Rusiei? Vrem să creăm un stat normal sau vrem să fim idioți de dragul unei tehnologii primitive de dezbinare? Aceasta este o tehnologie politică, nu una culturală. Totul este foarte simplu: fie ne comportăm ca niste oameni înțelepți, fie ca niste idioți. Până acum ne-am purtat ca niște idioți".

Și e greu să nu fii de acord cu Arestovici. Dar ce avem în final? Represiunea împotriva milioanelor de credincioși ai Bisericii Ortodoxe Ucrainene este o tehnologie politică evidentă, în care un grup de oameni este persecutat și urmărit în anumite scopuri. O tehnologie politică începută de Poroșenko. Beneficiarii săi sunt la suprafață – BOaU și uniații. Deja acum, asemenea unor șacali, ei împart proprietatea Bisericii Ortodoxe Ucrainene. Dumenko a pus mâna pe Lavra Peșterilor din Kiev și pune la cale acapararea Lavrei de la Poceaev.

Serghei Dumenko, conducătorul BOaU: "Acum ne vom fixa în Lavra Peșterilor din Kiev și apoi, desigur, se va ridica problema Lavrei de la Poceaev".

Sveatoslav Șevciuk, conducătorul Bisericii Ucrainene Greco-Catolice: "Cei care vor decide cui îi va fi acordată permisiunea să oficieze slujbe, trebuie să ia în considerare faptul că Lavra de la Poceaev are o relație istorică cu Biserica noastră".

Cum se va sfârși totul pentru țară? Chiar dacă toate bisericile și lăcașurile sfinte vor fi luate de la Biserica Ortodoxă Ucraineană, ce va fi atunci cu oamenii?

Părintele Nicolai Danilevici: "Iată, dacă va fi voia lui Dumnezeu, vom obține victoria, dar în același timp vom interzice Biserica, vom alunga Biserica Ortodoxă Ucraineană în catacombe. Unii vor merge acolo, alții vor veni aici. Aceasta oare înseamnă unitate? Va fi un conflict care va dura ani de zile".

Dar iată cuvintele lui Arestovici despre atitudinea țării față de ucrainenii vorbitori de limbă rusă. Asemenea și credincioșii Bisericii Ortodoxe Ucrainene sunt priviți ca niște proscriși în Ucraina. Care vor fi urmările?

Aleksei  Arestovici: "Își scoate pașaportul ucrainean, își amintește de vărul său care a murit lângă Bakhmut, un soldat vorbitor de rusă al Forțelor Armate ale Ucrainei, și spune: la n**ba cu această țară, cu astfel de milostenii. Pentru că Ucraina își tratează propriii cetățeni ca pe niște nenorociți. Asta e. Și dacă vom fi oameni înțelepți, vom schimba această politică. Și dacă nu o vom schimba...".

Toți înțeleg că BOaU și uniații încearcă acum să se răfuie cu concurentul" și pună mâna pe proprietatea sa sub pretextul războiului. Iar autoritățile îi susțin în acest sens. Dar cum se va reflecta acest lucru asupra societății ucrainene, pentru care ei își fac atât de multe griji la nivel de declarații?

Persecuția a milioane de ucraineni în niciun caz nu poate face din Ucraina o țară mai puternică, ci doar o va slăbi. Este o logică elementară. În Evanghelie este menționat: "Orice împărăţie care se dezbină în sine se pustieşte, orice cetate sau casă care se dezbină în sine nu va dăinui" (Matei 12:25).

Biserica lui Hristos poate fi interzisă, trecută în subteran. Dar nu poate fi distrusă, va dăinui în orice împrejurări, este dovedit de istorie. Dar ce se va întâmpla cu o țară care distruge Biserica și calcă semeț peste milioane de cetățeni – iată o întrebare mare.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si