«Ne ameninţau să ne înjunghie familia»: capturarea bisericii sub Viniţa

Adepţii BOaU au încercat să acapareze biserica din Luka-Meleşkovska la 15 iunie 2019. Imagine: Uniunea Jurnaliştilor Ortodocşi

Protoiereul Vasile Al-Muhamed – despre minciunile autorităţilor şi noua încercare de acaparare a bisericii Schimbării la Faţă din sat. Luka-Meleşkovska de la 15 iunie.

"Cu numai patru zile în urmă a avut loc o masă rotundă cu Mitropolitul Varsonofie și Salețki (șeful departamentului pentru religii şi culte pe lângă administrația de stat din regiunea Viniţa Igor Salețki – n.red.), – relatează protoiereul Vasile Al-Muhamed, parohul bisericii Schimbarea la Faţă din satul Luka-Meleşkovska, regiunea Vinița. – El împreună cu guvernatorul ne-au promis că nu va fi nici o confiscare a templului. Și nici un fel de acţiuni agresive. Ei vor aștepta hotărârea judecăţii, programată pentru 2 iulie. Dar tot atunci, datorită vârstei mele, am avut un sentiment de neîncredere. Nu am crezut în sinceritatea lor. Pentru că, să mă ierte Dumnezeu, cei care se numesc activiști, cu naivitatea lor, păreau atât de mulțumiți, zâmbeau și spuneau că ne vor lua biserica. Iar le-am răspuns imediat: "Dacă astfel va fe hotărârea judecăţii, atunci o veți lua".

Protoiereul Vasile Al-Muhamed, parohul bisericii Schimbarea la Faţă din satul Luka-Meleşkovska, regiunea Viniţa. Imagine: Uniunea Jurnaliştilor Ortodocşi

"Ei se consideră a fi elita, inteligența!"

Liturghia din sâmbăta pomenirii morţilor din 15 iunie, înaintea Sfintei Treimi la biserica Schimbarea la Faţă din satul Luka-Meleşkovska, a început la ora 7 dimineața. Până la ora 10, în timpul sfintei Împărtăşanii, părintele Vasile și creştinii au auzit zgomote și strigăte lângă biserică. Aceștia erau susținătorii localnici ai Bisericii Ortodoxe a Ucrainei, în frunte cu "preotul" Viktor Civirkun, care au venit cu pretenţia să intre în biserică.

"Oamenii noștri stăteau în ușă, deoarece au mai avut loc incidente, – explică părintele Vasile. – Și astăzi, femeile au organizat o provocare – a început să bată cu pumnii bărbații din ușă. Bărbaţii, desigur, nu le-au permis acestor femei să intre, și ele au început să strige că sunt bătute și că cineva să înregistreze acest lucru. Și au continuat să se împingă spre ușă, să strige și să înjure teribil - rupeau cămășile pe oameni și-i zgâriau. Și apoi vor spune că "tituşki" (sportivi special angajaţi – n.trad.) le-au bătut. Ei au venit cu o asemenea agresiune și strigau: "Dați-ne biserica!" O femeie a fost împinsă de pe plăcile de beton – și-a rănit piciorul. Pe alt enoriaș l-au amenințat că o să-i fie înjunghiată întreaga familie. Iată la ce s-a ajuns!"

Biserica Schimbarea la Faţă din satul Luka-Meleşkovska, regiunea Viniţa. Imagine: Uniunea Jurnaliştilor Ortodocşi

Deoarece părintele Vasile săvârşea sfânta Liturghie, el multe despre ceea ce s-a întâmplat în apropierea bisericii le știa numai din spusele enoriașilor. Mai târziu, ei au intrat în biserică zgâriaţi şi mototoliţi. Iar în curtea parohială activiştii BOaU nu-și mai reţineau agresiunea: au s-au aruncat asupra preotului şi asupra creştinilor care veniseră să susțină comunitatea religioasă locală. Ei i-au atacat pe părinții Petro Ceaplinski și Valerii Şveţ, au rănit câțiva enoriaşi. După ce şi-au adunat puterile, credincioșii ortodocși au reușit să-şi apere biserica şi să combată această încercare de capturare.

"Și dacă acest scandal ar fi provenit de la nişte oameni simpli, cu puţină carte. Dar ei se consideră a fi elita, inteligența. La urma urmei, toți aceștia sunt învăţători din localitate! – se tânguie parohul bisericii. – Este groaznic să te gândești ce se întâmplă și ce vor învăța copiii. Oamenii din sat sunt intimidați și ocărâţi, în școală îşi bat jos de copii – se ceartă cu acei profesori care merg la biserica noastră. Mă fugăresct din sat, strigând: "Du-te de unde ai venit!" Şi sunt de origine din aceste locuri, din raionul Hmelniţki. Direct de la Luki, vor fi mai puţin de 70 km până la casa în care m-am născut. Puteți ajunge pe jos."

Un enoriaş al bisericii Schimbarea la Faţă după atacul adepţilor BOaU. Imagine: Uniunea Jurnaliştilor Ortodocşi

"Și cel mai important este că avem o mulțime de copii în biserica noastră"

"Am slujit în această biserică timp de 21 de ani și am lucrat tot timpul în ea, – își amintește părintele Vasile. – Când am venit aici, cupolul bisericii timp de 70 de ani nu a fost vopsit, iar acoperișul curgea ca o sită. Și această biserică are 123 de ani. Cupolele au fost aurite, acoperișul reparat, de patru ori am vopsit biserica pe dinafară în tot acest timp. O școală duminicală a fost construită, deşi încă nu e terminată, am săpat o fântână, apoi a doua. Scara nu a fost făcută pentru frumusețe, ci pentru că au fost construite suporturile şi fortificațiile: biserică este aşezată de-a lungul drumului și se distrugea de la vibrația provocată de transport. Și toți știu asta! Dar îmi reproșează că a spus că biserica era bătrână și am făcut-o ca o mireasă. Și acum o pot repeta.

Un enoriaş al bisericii Schimbarea la Faţă după atacul adepţilor BOaU. Imagine: Uniunea Jurnaliştilor Ortodocşi

Și încă spun că nu am făcut-o pe banii mei. Da, aceştia sunt banii pe care oamenii i-au donat, dar ar fi putut fi folosiți în mod diferit. Și în fiecare an mă străduiam să fac ceva de valoare pentru biserică. Și oamenii m-au ajutat. Când cu aproximativ zece ani în urmă au fost furate patru icoane din iconostas, o persoană din Vinița, văzând cum m-am întristat, am găsit pictori de icoane din Poceaev și am restabilit iconostasul pe cheltuiala proprie. Două alte icoane au fost pictate de o pictoriţă locală - ea locuiește acum într-o mănăstire. Au dăruit nişte analoguri - nici măcar nu știu cine, deși îmi dau seama cine ar putea fi. Totul ce este aici nou construit sau cumpărat – e făcut împreună cu mine.

La prima mea slujbă în noaptea de Crăciun au venit doar șapte persoane! Acum biserica noastră e plină de creştini şi de Crăciun, şi de Paști, și de Bobotează... La liturghia duminicală vin nu mai puțin de 100 de persoane. Și cel mai important e că avem o mulțime de copii. Copii care nu rezistă la slujbele de noapte, dorm pe banci. Dar biserica este plină".

"Ei totul măsoară în bani"

Situația din jurul Bisericii Schimbarea la Faţă din sat. Luka-Meleşkovska se dezvoltă în conformitate cu un scenariu de șablon. La 26 ianuarie, activiștii au organizat o adunare a comunității teritoriale, unde s-a decis trecerea bisericii la BOaU. Contrar deciziei comunității bisericești, a rămas fidelă Bisericii Ortodoxe Ucrainene.

Doar trei femei care au cântat o vreme în cor au părăsit parohia. Ele au intrat în "grupul de inițiativă" pentru capturarea bisericii de cei, care niciodată nu au umblat la biserică.

O enoriaşă a bisericii Schimbarea la Faţă după atacul adepţilor BOaU. Imagine: Uniunea Jurnaliştilor Ortodocşi

Direcţia pentru Naționalități și Religii a Administrației de Stat din regiunea Vinița a legalizat pretențiile lor față de biserică. Comunitatea bisericii a depus o reclamaţie în instanţă. Adepţii BOaU mereu organizeauă diferite provocări lîngă biserică. Timp de trei luni părintele Vasile slujeşte acatiste și înconjoară cu "drumul Crucii" sfânta biserică împreună cu enoriașii.

Ortodocșii din episcopia de Viniţa vin la rugăciunea neîntreruptă care se face lângă clădirea Administrației Regionale de Stat din regiunea Vinița în apărarea bisericii din Luka-Meleşkovska și a dreptului la libertatea religioasă. S-a făcut o încercare de dialog cu autoritățile care i-au asigurat că această problemă va fi soluţionată în plan juridic.

"Încă înainte de adunarea din 26 ianuarie le-am cerut să decidă totul în conformitate cu legea, – spune părintele Vasile. – M-au chemat apoi la primăria satului și s-au năpustit asuprea mea timp de două ore și jumătate, ca niște zmei, ca să trec la BOaU. Și le-am explicat că, dacă nu există nici o cale de ieșire, atunci voi merge să lucrez paznic. Voi merge la un serviciu lumesc, dar nu voi pierde harul lui Dumnezeu! Ei nu au crezut. Și eu am spus că nu voi da biserica – dacă mă vor susține oamenii, voi fi cu ei până la sfârșit. Și mi-au spus: "Te vom scoate de acolo și vom lua biserica!". Atunci nu am acordat nici o importanță acestui lucru și am spus: "Cum va rândui Dumnezeu".

Și au organizat o adunare, bătrânelele, enoriașe ale bisericii, au fost pur şi simplu scoase din casa de cultură, nu li s-a permis să voteze. În baza acestei adunări au reînregistrat documentele cu care încearcă acum să-și justifice acțiunile. Așteptăm o decizie a judecăţii: așa cum vor decide, așa să fie. Comunitatea noastră va rămâne, nu-mi schimbpărera. Iar acești activiști spun că "Părintele este prost – dacă ar merge cu noi, ar trăi în linişte şi bunăstare". Ei totul măsoarăîn bani. Și nu pot să înţeleagă pentru ce noi opunem rezistenţă.

"Vor veni oamenii şi vom începe din nou rezistenţa"

La ora 15 activiștii BOaU s-au întors la biserică. Ei au văzut că, după încheierea incidentului de dimineață, cei mai mulți dintre preoții și mirenii din Vinnița, care veniseră să susțină comunitatea, s-au împrăştiat pe la parohiile lor. Era Sfânta Treime, la urma urmei, Hramul Bisericii – în curând trebuia să înceapă vecernia de sărbătoare. Enoriaşii au luat poziţie de apărare. Bărbaţii şedeau pe treptele bisericiitemplului, urmărind comportamentul agitat al susținătorilor BOaU.

"Părinte, binecuvântaţi să nu începem cu ei disputa verbală, – s-a adresat unul dintre apărătorii bisericii. – Pentru că ne provoacă și dacă le vom răspunde cel puțin un cuvânt, din ei zboară scântei. Binecuvântați-ne să păstrăm tăcerea".

"Și dacă acest scandal ar fi provenit de la nişte oameni simpli, cu puţină carte. Dar ei se consideră a fi elita, inteligența. La urma urmei, toți aceștia sunt învăţători din localitate! Este groaznic să te gândești ce se întâmplă și ce vor învăța copiii".

Protoiereul Vasile Al-Muhamed

Activiștii se distrau nu numai cu provocări în curtea bisericii. Ei au blocat drumurile în câteva locuri din apropierea satului și le spuneau tuturor care nu puteau trece: "Patriarhia Moscovei se află în revoltă".

"Iată cum aspuţă ostilitatea, întorc oamenii împotriva noastră, – a spus Valerii, un enoriaş al bisericii. – În Ucraina doresc să creeze o Biserică controlată de politicieni, dar ei nu înțeleg acest lucru".

Am plecat de la biserica Schimbarea la Faţă din Luka-Meleşkovska ca de pe un câmp de luptă, lăsând câțiva apărători ai templului în defensivă. Și, deși am plecat impuşi de nişte circumstanţe importante și necesare, ne chinuia un sentiment de trădare: noi plecăm – ei rămân. Și nu se știe ce poate începe aici chiar în câteva minute.

"Ne vom ruga, vom sta de veghe, – a spus părintele Vasile la despărțire. – Au făcut documente false și pot tăia lăcatal. Vecernia nu va fi – cum voi deschide biserica? Iar la ora 7 dimineața va fi sfânta Liturghie – oamenii vor veni și din nou vom sta în apărare, ca azi".

Conform datelor oferite de șeful Departamentului juridic al Eparhiei de Viniţa părintele Vladimir Tiutenko, până la ora 17.00 din sâmbătă, 15 iunie, nimeni nu a răspuns apelurilor sale telefonice adresate autorităților despre încercarea de a captura biserica Schimbarea la Faţă.

Dacă observați o eroare, evidențiați textul dorit și apăsați pe Ctrl + Enter pentru a informa moderatorul despre acest lucru.

Sondaj

Trebuie ierarhia să îndemne turma sa la vaccinare împotriva COVID-19?
da, arhiereii și preoții sunt îngrijorați de sănătatea oamenilor
14%
nu, este un subiect pur medical, Biserica nu are nicio tangență cu el
86%
nu-mi pasă
0%
Total voturi: 50

Arhiva

Система Orphus