Un preot: Catolicii și uniații nu pot decide soarta comunității noastre

27 August 19:56
0
Un preot: Catolicii și uniații nu pot decide soarta comunității noastre

În satul Kolybaivka, regiunea Hmelnițki, uniații și catolicii au venit la adunare în club pentru a forța transferul comunității BOUkr către BOaU.

În ziua de 21 august 2022, preotului Tarasie Kavulea în câteva minute a explicat participanților la adunarea din clubul satului Kolybaivk, regiunea Hmelnițki, de ce uniații și catolicii nu au dreptul de a hotărâ transferul bisericii ortodoxe în subordinea Bisericii Ortodoxe a Ucrainei recent creată. Parohul comunității Schimbarea la Față a postat videoclipul discursului său, precum și comentariile ulterioare, pe pagina sa de Facebook.

Părintele Tarasie a spus că potrivit prevederilor Statutului comunității religioase a Bisericii Ortodoxe Ucrainene, "astfel de adunări pot fi organizate numai de comunitatea religioasă". În același timp, potrivit preotului, la adunare erau prezenți catolici, uniați și "clerul" BOaU care nu au nicio legătură cu comunitatea Schimbarea la Față a Bisericii Ortodoxe Ucrainene.

El a reamintit că membrii comunității religioase sunt persoanele care frecventează cu regularitate slujbele, se spovedesc și se împărtășesc, participă activ la viața parohiei și sunt în ascultare canonică față de preot. Potrivit părintelui Tarasie, doar 2-3 participanți la adunare au îndeplinit aceste cerințe.

Protoiereul Tarasie i-a informat pe cei prezenți că în parohia Schimbarea la Față a avut deja loc adunarea comunității în ziua de 2 iunie, unde toți enoriașii au votat în unanimitate să rămână sub jurisdicția Bisericii Ortodoxe Ucrainene. Fiecare membru al comunității și-a confirmat decizia cu semnătura personală, în finalul reuniunii a fost întocmit un proces verbal care a fost aprobat de episcopul conducător al Eparhiei de Kamianeț-Podilsk. Procesul verbal a fost semnat de 137 de persoane. Totodată, autoritățile au reușit să adune doar 90 de persoane la adunarea din club, avându-se în vedere chiar și locuitorii invitați din alte sate.

UJO a scris mai devreme că de sărbătoarea Schimbarii la Față a Domnului, enoriașii bisericii din satul Kolybaivka și-au reafirmat fidelitatea față de Biserica Ortodoxă Ucraineană și Preafericitul Mitropolit Onufrie.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si