"Mirenii": Echipa lui Poroșenko – un pericol pentru BOUkr și Ucraina

Petro Poroșenko cu colegul său de partid Oleksii Honcearenko. Imagine: dsnews.ua

Uniunea civică "Mirenii" a comentat activitățile antibisericești ale susținătorilor lui Petro Poroșenko din partidul "Solidaritatea Europeană".

ONG-ul "Mirenii" a reacționat la un fals lansat de un deputat din partidul lui Poroșenko despre comunitatea Bisericii Ortodoxe Ucrainene din Kropivnițki și a comentat tentativa de interzicere a Bisericii Ortodoxe Ucrainene în regiunea Poltava, inițiată din nou de "Solidaritatea Europeană".

"Credem că și în cazul acuzațiilor nefondate aduse Bisericii Ortodoxe Ucrainene de către deputatul Honcearenko ne confruntăm cu o continuare a campaniei politice distructive care a fost desfășurată împotriva Bisericii noastre de susținătorii fostului Președinte, pentru a o discredita și promova interesele organizației lui Serghei Dumenko denumită "BOaU" (Biserica Ortodoxă a Ucrainei), au declarat liderii "Mirenilor" și au reamintit cum în data de 21 iulie a avut loc cea de-a 10-a sesiune a Consiliului raional Poltava, unde fracțiunea partidului "Solidaritatea Europeană" a inițiat o adresare către Președinte cu apelul de a interzice Biserica Ortodoxă Ucraineană pe întreg teritoriul Ucrainei.

"Desigur, acest lucru nu ar fi avut nicio consecință juridică pentru existența Bisericii Ortodoxe Ucrainene în regiunea Poltava și în Ucraina, chiar dacă ar fi trecut prin consiliile locale. Este doar o declarație politică care subliniază ideologia și scopul neschimbat al adepților lui Poroșenko: neglijarea legii și semănarea discordiei în Ucraina în timpul războiului. Lobbyștii BOaU și deputații din partidul fostului președinte Petro Poroșenko stau de obicei în spatele instigării deputaților consiliilor locale la luarea deciziilor care să vizeze "interzicerea prin lege" a Bisericii Ortodoxe Ucrainene în comunitățile teritoriale. Exemplele susmenționate regiunea Poltava sunt o confirmare indubitabilă a acestui fapt", a subliniat Uniunea civică.

Potrivit "Mirenilor", acest populism naționalist oferă BOaU șansa de a-și însuși mai mult din proprietatea altei biserici, iar parlamentarilor din partidul lui Poroșenko – șansa de a câștiga simpatia unui electorat radicalizat pe fundalul parlamentarilor toleranți din partidul "Slujitorii poporului", precum și să submineze societatea din interior, creând probleme rivalilor lor politici – actualului guvern.

"Dacă vom conștientiza acest lucru, va trebui să separăm clar intențiile și inițiativele anti-bisericești ale "Solidarității Europene" de politica statului. Și să depunem eforturi pentru a ajuta țara noastră care luptă din răsputeri să neutralizeze amenințarea internă care vine din partea lui Poroșenko, amenințare care este la fel de periculoasă atât pentru Biserica noastră, cât și pentru Ucraina în ansamblu", se precizează în ONG-ul "Mirenii".

După cum s-a raportat, Oleksii Honcearenko, un parlamentar din fracțiunea politică "Solidaritatea Europeană", a fost acuzat de faptul că a răspândit falsuri despre comunitatea Bisericii Ortodoxe Ucrainene din orașul Kropivnițki. Parohul bisericii Bunei Vestiri a dezmințit informația că oamenii nu au putu să intre ln adăpost (în subsolul bisericii) în timpul unui atac aerian.

UJO a informat că în luna iulie, în cadrul unei ședințe a consiliului regional din Poltava, deputații locali au luat în considerare adoptarea unui apel către Președinte cu îndemnul de a interzice activitățile Bisericii Ortodoxe Ucrainene în Ucraina. Propunerea privind interdicția a fost inițiată de Ihor Proțai din partidul "Solidaritatea Europeană".

Dacă observați o eroare, evidențiați textul dorit și apăsați pe Ctrl + Enter pentru a informa moderatorul despre acest lucru.

Sondaj

Susțineți apelul Preafericitului Mitropolit Onufrie de a opri războiul și de a organiza un schimb de prizonieri?
da, Biserica trebuie să facă totul pentru încetarea războiului
81%
nu, trebuie să luptăm până la victoria deplină
5%
trebuie să ne rugăm - politicienii trebuie să se ocupe de război
14%
Total voturi: 21

Arhiva

Система Orphus