Susținătorii BOaU din Hilcea cer să le fie predată biserica Sf. Nicolae

Comunitatea Sfântului Nicolae a Bisericii Ortodoxe Ucrainene din Hilcea și-a apărat biserica de pretențiile BOaU. Imagine: rivne.church.ua

În Hilcea, bazându-se pe documente false, schismaticii revendică drepturile asupra bisericii care aparține comunității religioase a Bisericii Ortodoxe Ucrainene.

În ziua de 31 iulie 2022, susținătorii așa numitei Biserici Ortodoxe a Ucrainei au încercat să preia cu forța biserica Sf. Ierarh Nicolae din satul Hilcea, protopopiatul de Zdolbuniv, Eparhia de  Rivne din cadrul Bisericii Ortodoxe Ucrainene, transmite serviciul de presă al Eparhiei.

Potrivit martorilor oculari, membrii comunității nou înființate a Bisericii Ortodoxe a Ucrainei (BOaU) schismatică au venit la biserică cu un extras din Registrul unificat ucrainean privind înregistrarea comunității și au cerut credincioșilor Bisericii Ortodoxe Ucrainene să le predea biserica în care fac slujbe. Enoriașii i-au întâlnit pe schismatici în curtea bisericii după slujba de duminică.

Inițiatoarea conflictului religios de la Hilcea este Ecaterina Tișkoveț, membră a comunității teritoriale unite (CTU) Zdovbiția din partidul "Solidaritatea Europeană". Potrivit locuitorilor locali, Tișkoveț a organizat deja confiscarea unei biserici din satul vecin Urvenna.

Protoiereul Vasilii Nacev, secretarul de presă al Eparhiei de Rivne din cadrul Bisericii Ortodoxe Ucrainene și martor ocular al evenimentelor, a spus că după ce a intervenit funcționara, le-a cerut polițiștilor aflați pe terenul bisericii să consemneze faptul de instignare la ostilitate interconfesională. "Ea (Tișkoveț – Red.) a numit o parte din comunitatea satului Hilcea trădători, în pofida faptului că acolo stăteau mamele unor apărători care luptă pe front", a explicat preotul.

Cei patru "preoți" ai BOaU care i-au însoțit pe schismatici, au propus după o lungă discuție agresivă ca în biserică slujbele să se oficieze pe rând.

Arhimandritul Herman (Kulakevici), parohul Bisericii Sfântul Nicolae a Bisericii Ortodoxe Ucrainene, a dat sfatul să se săvârșască mai întâi slujbe pe rând în bisericile din Urvenna, Korșev și Buderaj, pe care susținătorii BOaU le-au acaparat de la comunitățile religioase ale Bisericii Ortodoxe Ucrainene cu doi ani în urmă.

"Comunitatea noastră religioasă a ținut o ședință în biserică, așa cum prevede legea ucraineană, și a decis să rămână fidelă Bisericii canonice conduse de Preafericitul Mitropolit Onufrie. Voi însă fără să anunțați și fără să-l fi invitat pe parohul bisericii, adică pe mine, ați organizat o adunare, care conform legislației țării noastre este nulă, și ați venit aici cu revendicări. Mergeți acum în instanță și lăsați justiția să decidă cui trebuie să aparțină biserica. Vom furniza toate actele necesare ca dovadă că comunitatea noastră religioasă este proprietarul bisericii", a spus preotul paroh, arhimandritul Herman (Kulakevici).

Credincioșii Bisericii Ortodoxe Ucrainene au săvârșit o rugăciune de mulțumire pentru a pune capăt disputei, iar schismaticii s-au retras.

UJO a raportat mai devreme că comunitatea din Hilcea a zădărnicit provocarea BOaU, reafirmându-și fidelitatea față de Biserica Ortodoxă Ucraineană la adunarea parohială.

Dacă observați o eroare, evidențiați textul dorit și apăsați pe Ctrl + Enter pentru a informa moderatorul despre acest lucru.

Sondaj

Susțineți apelul Preafericitului Mitropolit Onufrie de a opri războiul și de a organiza un schimb de prizonieri?
da, Biserica trebuie să facă totul pentru încetarea războiului
81%
nu, trebuie să luptăm până la victoria deplină
5%
trebuie să ne rugăm - politicienii trebuie să se ocupe de război
14%
Total voturi: 21

Arhiva

Система Orphus