Autoritățile din raionul Obuhiv, regiunea Kiev, au cerut interzicerea BOUkr

03 Mai 02:31
0
Autoritățile din raionul Obuhiv, regiunea Kiev, au cerut interzicerea BOUkr

În orașul Ukrainka, regiunea Kiev, consilierii orașului au adoptat cu o majoritate minimă un apel către BOUkr cu cererea să-și înceteze activitățile.

În ziua de 28 aprilie 2022, în orașul Ukrainka, raionul Obuhiv, regiunea Kiev, la ședința extraordinară a consiliului orășenesc, consilierii au adoptat cu o majoritate minimă un apel către Biserica Ortodoxă Ucraineană, în care cer ca BOUkr să-și înceteze activitățile în oraș și în trei sate ale raionului - Pliutî, Tripilea și Jukivți. Acest lucru a fost raportat de publicația online Cronicile din Obuhiv, cu referire la declarația președintelui consiliului local Alexander Turenko.

"Astăzi au exprimat o poziție clară și concretă cu privire la necesitatea de a opri activitățile Bisericii Ortodoxe Ucrainenă pe teritoriul comunității noastre", a spus Turenko.

Totodată, el a remarcat că "acest lucru se va întâmpla rapid, într-un mod democratic, civilizat".

"Nu ne amestecăm în treburile interne ale Bisericii. Noi, ca consilieri ai comunității noastre, trebuie să avem grijă de securitate. Nu poate exista nimic din Moscova și Rusia!", a adăugat consilierul Tatiana Iagodzinskaya.

UJO a informat că în satul Lokaci din regiunea Volyn, autoritățile au cerut comunităților Bisericii Ortodoxe Ucrainene să se "transfere în mod voluntar" la așa numita Biserică Ortodoxă a Ucrainei.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si