În Dolyna de lângă Ivano-Frankivsk, radicalii au închis biserica BOUkr

11 Aprilie 00:55
0
În Dolyna de lângă Ivano-Frankivsk, radicalii au închis biserica BOUkr

Comunitatea BOUkr din or. Dolyna există de mai bine de 20 de ani, timp de 13 ani credincioșii BOUkr s-au rugat în biserica Sfântului Ioan Botezătorul.

În orașul Dolyna din regiunea Ivano-Frankivsk, activiștii locali au obținut închiderea lăcașului  Bisericii Ortodoxe Ucrainene în cinstea Botezătorului Domnului Ioan, transmite canalul de YouTube al Consiliului Local din Dolyna.

"S-a terminat răbdarea celor cui le pasă – ei consideră că confesiunea (Biserica Ortodoxă Ucraineană – Red.) este un dușman pentru că multă vreme a fost sub influența culturală a ortodoxiei ruse, iar clerul avea păreri ambigue cu privire la sentimentele patriotice din Ucraina", se spune în videînregistrare.

Părintele Vladimir, parohul bisericii BOUkr din Dolyna, a acceptat condițiile activiștilor și a acceptat să închidă biserica în ziua de 3 aprilie la ora 14:00 după o slujbă de mulțumire.

"În 2009 am cumpărat această clădire, slujim în această biserică de 13 ani. Cuvântul "rus" nu ne este străin, cneazul Daniel al Galiției a purtat titlul – Regele Rusiei. Biserica noastră nu este o instituție politică, când au început ostilitățile, Biserica Ortodoxă Ucraineană a declarat că războiul este ceva inacceptabil. Apărătorii noștri sunt enoriașii Bisericii Ortodoxe Ucrainene. Tomosul acordat Bisericii Ortodoxe a Ucrainei recent creată, pe care Ucraina l-a primit cu doi ani în urmă, nu oferă independența pe care a primit-o Biserica noastră în 1991 de la Biserica Ortodoxă Rusă. Ni s-a dat autonomie cu drepturi mari. De atunci suntem o structură independentă, slujim Domnului Dumnezeului nostru și ne rugăm pentru pace în Ucraina, chemăm pe toți la pace, bunătate și iubire", a spus preotul.

Activiștii locali nu s-au simțit convinși de acest fapt.

"În ziua de 28 martie, la Rada Supremă a fost înaintat un proiect de lege privind interzicerea Bisericii Patriarhiei de la Moscova. Astfel, am decis să le oprim activitățile. Biserica trebuie să-și înceteze activitățile pe teritoriul comunității noastre. Printr-un acord, în ziua de 3 aprilie la ora 14:00, clădirea în care s-au săvârșit slujbele trebuia să fie închisă și sigilată. Începând de astăzi, nu vom lăsa pe nimeni să intre în lăcaș, începem să fim de serviciu non-stop ca nimic să nu fie adus sau scos de pe teritoriul incintei. Dacă acordul va fi îndeplinit mâine, vom considera că ne-am făcut treaba!", a declarat activistul local Nicolai Vasiliev.

De asemenea, poliția împreună cu un deputat local au percheziționat biserica și vehiculele. Nu au găsit nimic suspect.

UJO a anunțat mai devreme că autoritățile din Nadvirna amenință că se va face confiscarea bunurilor dacă se vor da în chirie spații pentru Biserica Ortodoxă Ucraineană.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si