Mitropolitul Antonie al BOU: în 2021 nici o biserică nu a trecut la BOaU

14 Ianuarie 03:03
0
Mitropolitul Antonie (Pakanici) în emisiunea Mitropolitul Antonie (Pakanici) în emisiunea "Cuvântul Ierarhului". Imagine: screenshot de pe canalul de Youtube UkrLive

Potrivit Mitropolitului Anthonie, Biserica Ucraineană încă mulți ani se va confrunta cu această situație, deoarece legile antibisericești nu au fost încă abolite.

La 7 ianuarie 2022, în noua ediție a programului "Cuvântul Ierarhului" de pe canalul UkrLive TV, Coordonatorul administrativ al Bisericii Ortodoxe Ucrainene mitropolitul Antonie (Pakanici) de Borispol și Brovarî a spus că în 2021 nu a avut loc nicio trecere la așa-zisa BOaU.

"Situația s-a schimbat, poate chiar fundamental, în comparație cu perioada președintelui Poroșenko. Atunci, politica statului a fost de a încălca drepturile credincioșilor Bisericii Ortodoxe Ucrainene și pur și simplu de a distruge Biserica Ortodoxă Ucraineană. Acum nu există o astfel de politică de stat - nu există vreun ordin de la Kiev de a confisca bisericile. Dacă luăm ultimile statistici, în 2019 au fost acaparate 128 de biserici. Anul trecut au fost doar 7. În 2019 au avut loc 88 așa-numite "tranziții", iar anul trecut nu au fost deloc. Înseamnă că nu există niciun ordin din partea autorităților, nu există instrucțiuni de la centru și situația se stabilizează treptat", a notat coordonatorul admininistrativ al Bisericii Ortodoxe Ucrainene.

În același timp, potrivit mitropolitului Antonie, Biserica Ortodoxă Ucraineană se va confrunta cu această situație dificilă încă mulți ani înainte, deoarece legile antibisericești nu au fost încă abolite.

"Îi suntem recunoscători președintelui Vladimir Zelenski pentru că totuși există o anumită distanțare între politicieni și problemele religioase, deși nu se face nimic pentru a rezolva în mod fundamental problema bisericească, pentru că legile neconstituționale, care contravin tuturor convențiilor europene, sunt încă în vigoare. Este vorba despre legea privind redenumirea și o lege care facilitează așa-numitele "tranziții" ale parohiilor Bisericii noastre către schismatici. Aceste probleme, din păcate, nu sunt rezolvate, și atât timp cât rămân nesoluționate în plan legislativ, situația dată va mocni încă mult timp", a adăugat mitropolitul Antonie.

Potrivit Înaltpreasfinției Sale, din cauza acestor legi, peste 1000 de parohii încă nu își pot restabili înregistrarea de stat.

"În această perioadă, din cauza legii privind redenumirea Bisericii, nu putem înregistra în eparhia noastră nici un episcop pe care l-am strămutat sau l-am numit. În prezent, peste 1000 de parohii nu au înregistrare de stat. În astfel de condiții funcționează o întreagă Biserică Locală, problema rămâne deschisă, am depus actele necesare, dar din cauza faptului că această lege este în vigoare... Adevărat, legea este suspendată, dar totuși aceste parohii nu pot fi înregistrate juridic. Este o problemă foarte mare", a subliniat mitropolitul Antonie.

UJO a raportat mai devreme că Dumenko a numărat în Biserica Ortodoxă a Ucrainei nou formată de trei ori mai mulți credincioși decât în Biserica Ortodoxă Ucraineană canonică.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si