ÎPS Antonie: Mai puțin de 1% din parohiile BOU au trecut benevol la BOaU

Mitropolitul Antonie. Imagine: facebook.com/MitropolitAntoniy

Mitropolitul Antonie a notat că oamenii rămân fideli Bisericii Ortodoxe Ucrainene chiar și în fața persecuției directe și a hărțuirii.

La 16 august 2021, coordonatorul admnistrativ al Bisericii Ortodoxe Ucrainene, mitropolitul Antonie de Borispol și Brovarî a spus că după acordarea Tomosului BOaU, mai puțin de 1% din parohiile Bisericii Ortodoxe Ucrainene au trecut în mod voluntar la această structură religioasă nou creată, relatează Departamentul pentru Informații și Educație al Bisericii Ortodoxe Ucrainene.

Comentând cea de-a șaptea aniversare de la intronizarea Preafericitului Mitropolitul Onufrie al Kievului și a toată Ucraina, mitropolitul Antonie a spus că ultimii ani pentru Biserica Ortodoxă Ucraineană au fost ani de încercări, bărbăție, tărie și credință față de Dumnezeu.

"Întâistătătorul nostru a devenit un exemplu al tuturor acestor calități. Datorită înțelepciunii, cumpătării și, mai presus de toate, credinței sale profunde, Biserica noastră a reușit nu numai să treacă cu demnitate prin toate obstacolele întâmpinate în cale, dar și să își continue dezvoltarea", a menționat ierarhul.

El a spus că "în pofida presiunii nebunești a guvernului anterior, precum și a unei campanii de informare de scară largă împotriva Bisericii Ortodoxe Ucrainene, mai puțin de 1% din toate parohiile Bisericii noastre au aderat voluntar la BOaU".

În același timp, "în acești șapte ani, Biserica Ortodoxă Ucraineană a crescut atât din punct de vedere calitativ, cât și cantitativ, în ciuda presiunii externe și acapărărilor bisericilor noastre".

În special, s-au înfiițat 466 de parohii noi (au fost 11908 în 2014 și sunt 12374 în prezent), 30 de mănăstiri noi (228 în 2014 și 258 astăzi). În plus, numărul clerului a crescut de la 11 970 la 12 456 de persoane.

Nivelul de interes pentru studierea în instituțiile teologice ale Bisericii Ortodoxe Ucrainene rămâne constant ridicat. De exemplu, anul acesta 224 de candidați au fost înscriși la Academia și Seminarul Teologic de la Kiev.

Potrivit mitropolitului Antonie, "acești ani au demonstrat în mod clar că Întâistătătorul nostru se bucură de autoritate necondiționată în rândul credincioșilor" și "mulți observă că poziția sa privind necesitatea de a rămâne credincioși Sfintei Ortodoxii are o rezonanță puternică în inimile oamenilor".

"Oamenii rămân fideli Bisericii Ortodoxe Ucrainene chiar și în fața persecuției directe și a hărțuirii. Ei construiesc biserici noi în locul celor confiscate de susținătorii așa-numitei BOaU și continuă să-și apere drepturile fundamentale în toate modurile garantate de lege", a încheiat coordonatorul administrativ a Bisericii Ortodoxe Ucrainene.

Anterior, UJO a scris că potrivit mitropolitului Antonie, declarațiile BOaU despre disponibilitatea lor la dialog nu sunt sincere.

Dacă observați o eroare, evidențiați textul dorit și apăsați pe Ctrl + Enter pentru a informa moderatorul despre acest lucru.

Sondaj

Trebuie ierarhia să îndemne turma sa la vaccinare împotriva COVID-19?
da, arhiereii și preoții sunt îngrijorați de sănătatea oamenilor
14%
nu, este un subiect pur medical, Biserica nu are nicio tangență cu el
86%
nu-mi pasă
0%
Total voturi: 50

Arhiva

Система Orphus