Un ierarh al Ciprului: Trebuie să fim credincioși Preafericitului Onufrie

Mitropolitul Atanasie de Limassol. Фото: pravoslavie.ru

Mitropolitul Atanasie din Cipru a spus că se simte îngrijorat de faptul ca poporul ucrainean să rămână în Biserica Ortodoxă Ucraineană canonică.

Trebuie să rămânem credincioși Bisericii canonice din Ucraina, condusă de Preafericitul Părinte Mitropolit Onufrie, a spus ierarhul Bisericii Ortodoxe a Ciprului, Mitropolitul Atanasie (Nicolau) de Limassol în eterul canalului Primul Independent.

"Trebuie să rămânem credincioși Bisericii canonice din Ucraina, condusă de Preafericitul Mitropolit Onufrie al Kievului și a toată Ucraina", a subliniat el. "Este un fapt obiectiv că trebuie să-i fim credincioși".

Mitropolitul Atanasie a asigurat că ierarhii și poporul din Cipru se roagă pentru Biserica Ortodoxă Ucraineană.

"Preocuparea noastră pentru popor este preocuparea noastră ca oamenii să rămână în Biserica Ortodoxă Ucraineană canonică", a spus Vlădica. "Credem că Biserica Ortodoxă Ucraineană se regăsește doar în persoana Mitropolitului Onufrie.

Și nu trebuie să ne uităm la nici o durere sau grijă lumească, trebuie să vedem martirii, mărturiile care vorbesc despre credința Bisericii Ortodoxe Ucrainene. Această mărturie ne ajută să înfruntăm toate ispitele care apar în Biserică. Și trebuie să avem răbdare. Trebuie să rămânem credincioși Bisericii noastre".

Ierarhul a făcut apel "să credem cu tărie că norii posomorâți vor trece și Hristos va înălța Biserica noastră și va învinge toate necazurile care există acum în Ucraina".

După cum a raportat UJO, un ierarh sârb a spus că situația de la Kiev este periculoasă și pentru alte Biserici Autocefale.

Dacă observați o eroare, evidențiați textul dorit și apăsați pe Ctrl + Enter pentru a informa moderatorul despre acest lucru.

Sondaj

Susțineți apelul Preafericitului Mitropolit Onufrie de a opri războiul și de a organiza un schimb de prizonieri?
da, Biserica trebuie să facă totul pentru încetarea războiului
81%
nu, trebuie să luptăm până la victoria deplină
5%
trebuie să ne rugăm - politicienii trebuie să se ocupe de război
14%
Total voturi: 21

Arhiva

Система Orphus