Patriarhul Teofil: suntem datori să eliminăm anomaliile din viața Bisericii

28 iunie 2021 02:23
0
Patriarhul Teofil la biserica Misiunii ecleziastice Ruse din Ierusalim. Imagine: orthodoxianewsagency Patriarhul Teofil la biserica Misiunii ecleziastice Ruse din Ierusalim. Imagine: orthodoxianewsagency

Patriarhul Teofil crede că slăbiciunea și păcătoșenia omenească pot provoca cu ușurință anomalii în viața Bisericii.

Pe 21 iunie 2021, Patriarhul Teofil, Primatul Bisericii Ortodoxe a Ierusalimului a spus că creștinii ortodocși trebuie să facă tot ce le stă în putere pentru a "depăși anomaliile vieții bisericești", relatează agenția de știri Orthodoxia News Agency.

După slujba din biserica Sfintei Treimi a Misiunii ecleziastice Ruse din Ierusalim, adresându-se episcopilor, clerului, mirenilor și oaspeților de onoare care au participat la sărbătoare, Patriarhul Teofil a menționat că celebrarea comună a Liturghiei este "o demonstrație clară a unității Bisericii noastre Ortodoxe în numele Domnului nostru Iisus Hristos".

"Această unitate care își găsește expresia în comuniunea din Sfântul Potir, este darul Duhului Sfânt, Mângâietorul, care guvernează întreaga viață a Bisericii. Astfel, astăzi trăim în aceeași unitate indestructibilă care a fost dată Bisericii la Rusalii", a spus Patriarhul.

Primatul Bisericii Ierusalimului a subliniat că "unitatea noastră – darul Duhului Sfânt în ziua Rusaliilor – este crucială, întrucât unitatea noastră în sine este rodul și mărturia adevărului lui Dumnezeu".

"În toate trebuie să ne străduim să depășim slăbiciunile și ispitele noastre omenești care amenință unitatea noastră și trebuie să permitem Duhului Sfânt să ne lumineze mintea și să locuiască în inimile noastre... Suntem chemați să facem tot ce ne stă în putere pentru a depăși orice anomalie din viața Bisericii pe care slăbiciunea noastră omenească și păcatul o pot cauza atât de ușor", a subliniat Patriarhul Teofil.

Primatul Bisericii Ierusalimului consideră că "toți credincioșii ortodocși, precum și Primații Bisericilor noastre Ortodoxe, sunt obligați să se supună unității Duhului Sfânt. Într-o lume sfâșiată de dezbinările umane, frică, prejudecăți și egoism, Biserica trebuie să ducă o viață diferită dacă vrem să ne îndeplinim misiunea", a razumat Patriarhul.

Anterior, UJO a scris că Biserica Ortodoxă Rusă speră la o întâlnire în "formatul Amman" după ridicarea restricțiilor.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si