Enoriașii BOU s-au unit într-o organizație pentru a-și apăra credința

Procesiunea Calea Crucii la Kiev, Biserica Ortodoxă Ucraineană. Imagine: UJO

"Mirenii" fac apel către credincioșii Bisericii Ortodoxe Ucrainene să nu mai fie o majoritate tăcută și invizibilă și să ia poziție pentru credință și valorile creștine.

În Ucraina a fost fondată Uniunea civică "Mirenii" – un proiect de anvergură menit să-i unească pe credincioșii activi ai Bisericii Ortodoxe Ucrainene canonice, care nu sunt indiferenți față de viitorul țării și al Bisericii.

"Astăzi trăim într-o lume în care adesea în spatele unor idei luminoase sunt ascunse intenții malefice de a perverti valorile și necesitățile umane de bază. Ideologia occidentală, străină culturii tradiționale ucrainene, sub pretextul combaterii inegalității de gen și a oricărei discriminări, ne impune acceptarea orientării sexuale netradiționale, a căsătoriei între persoane de același sex și a promiscuității sexuale totale. Vom explica în detaliu și pe înțeles cum se face acest lucru și cum să ne protejăm pe noi înșine și pe cei dragi de toate acestea, dar cel mai important este că vom oferi o alternativă informațională prin inițiativele noastre educaționale și creative.

Noi, mirenii Bisericii Ortodoxe Ucrainene, vrem să ne protejăm lumea, familiile, copiii de această bacanalie a imoralității și a degradării spirituale. Și trebuie să ne protejăm! Cum? Foarte simplu: unindu-ne și luând o poziție activă – pentru credința noastră, pentru valorile noastre, pentru Biserica noastră. Dacă aceste cuvinte rezonează în inima voastră – vă așteptăm!", citim în publicația de pe pagina proiectului "Mirenii" de pe Facebook.

Platforma de pe Internet "Mirenii" se va dezvolta în mai multe domenii:

  • Educație: o oportunitate de a dobândi cunoștințe despre credința ortodoxă și de a avea acces la cele mai moderne programe educaționale într-un format convenabil și familiar pentru utilizatorii de Internet – pentru adulți și copii; cursuri online, web-seminare, acces la literatura educațională (științe umanitare și naturale, istorie, retorică, legea lui Dumnezeu și teologie de la cei mai buni profesori).
  • Creativitate: crearea unei varietăți de conținut video care va răspunde la cele mai importante întrebări: "Cine suntem și unde mergem?"; acoperirea subiectelor sociale acute, crearea și organizarea de evenimente tematice.
  • Știri importante: informații prompte despre evenimente și procese importante pentru mireni în viața publică și bisericească a țării și a lumii.
  • Protejarea drepturilor și valorilor: un centru de coordonare 24/7 în care credincioșii să-și unească forțele pentru a-și apăra drepturile și a aduce schimbări în societate și stat la toate nivelurile, de la local la cel național.
  • Asistență juridică operativă pentru mireni și preoți: un catalog comod de algoritmi de acțiuni și formulare de documente oficiale pentru situații tipice, consultare textuală online de tipul "întrebare-răspuns", asistență cuprinzătoare pentru cazuri dificile.

Inițiatorul proiectului și conducătorul ONG-ului de jurnalism "Mirenii" și credinciosul ortodox Vasilii Makarovski îi invită toți creștinii ortodocși să se alăture și să-și trimită ideile.

"Nu trebuie să fii jurnalist pentru a vedea ce se întâmplă în jurul Bisericii noastre, când diferiți politicieni și jurnaliști vin cu tot mai multe minciuni despre Biserica noastră, varsă murdărie pe ea, vin cu legi anti-bisericești. <...> Puteți vorbi despre asta mult timp în bucătărie sau puteți scrie postări de indignare pe Facebook, dar nu este timpul să schimbăm ceva? Trebuie să ne asumăm responsabilitatea pentru viitorul nostru, pentru viitorul copiilor noștri, altfel o va face altcineva.

Proiectul "Mirenii" îi va uni pe toți creștinii ortodocși activi din Ucraina care sunt gata să-și apere credința, valorile și viitorul. Alăturați-vă, implicați-vă în lucru cu ideile și participarea voastră. Cineva crede că nu existăm, sau pur și simplu noi am adormit. Să arătăm că s-au înșelat. Este timpul să ne trezim!", a subliniat Vasilii Makarovski în mesajul său video.

Toți cei interesați de proiect sunt invitați să se aboneze la paginile "Mirenii" de pe rețelele de socializare (Facebook, YouTube, Instagram, Telegram), precum și să își împărtășească ideile prin telefon +380684009759 sau prin e-mail: [email protected] mirane.org.

"Mirenii" nu este doar un proiect online. Nu sunt doar pagini de socializare și canale de mesagerie. "Mireni" suntem tu și eu. Dacă aceste cuvinte rezonează în inima voastră – vă așteptăm! Sunați-ne, scrieți-ne, trimiteți idei, alăturați-vă. Așteptăm activiști!", face apel Uniunea civică "Mirenii".

Dacă observați o eroare, evidențiați textul dorit și apăsați pe Ctrl + Enter pentru a informa moderatorul despre acest lucru.

Sondaj

Sunteți de acord că primul apărător al Ortodoxiei este conducătorul Fanarului?
da, el protejează Ortodoxia de erezii și schisme
9%
nu, se apropie de BRC, dezbină Biserica și acționează după bunul plac al politicienilor
87%
nu-mi pasă, el nu mă interesează
4%
Total voturi: 45

Arhiva

Система Orphus