Patriarhul Porfirie despre Ucraina: Suntem întotdeauna de partea canoanelor

Patriarhul Serbiei Porfirie (Perić). Imagine: screenshot video RTS Upitnik-Zvanični kanal

Zguduirile în relațiile dintre Bisericile Autocefale cauzate de acțiunile Fanarului în Ucraina trebuie să devină o lecție "de trezvie pentru toți", crede Primatul BOS.

Biserica Ortodoxă Sârbă este întotdeauna de partea ordinii și a canoanelor, în timp ce acțiunile Patriarhiei Constantinopolului pe teritoriul Ucrainei "nu sunt în concordanță cu tradiția Bisericii". Primatul Bisericii Ortodoxe Sârbe, Patriarhul Porfirie (Perić) a spus acest lucru într-un interviu acordat canalului RTS pe 2 martie 2021.

Ca răspuns la întrebarea despre conflictul care a apărut între Moscova și Fanar cu privire la autocefalia BOaU, Patriarhul Serbuiei a subliniat că "Biserica noastră este adesea definită ca Biserică care uneori susține Moscova, și uneori – Constantinopolul".

"Suntem o Biserică Autocefală, care are propria sa ordine interioară. Toate Bisericile Ortodoxe sunt Bisericile noastre Surori. Și în acest caz, ca și întotdeauna, în principiu, suntem de partea canoanelor, de partea ordinii.

Credem că în acest moment, când este vorba despre acțiunile Patriarhiei Constantinopolului în Ucraina, acestea nu sunt în concordanță cu tradiția Bisericii, așa că, în acest sens, dacă doriți, putem spune că suntem de partea Bisericii Ortodoxe  Ruse. Dar de fapt suntem de partea ordinii și a canoanelor. Și în acest caz, Biserica Rusă este într-adevăr privată de drepturile sale", a subliniat Primatul Bisericii Ortodoxe Sârbe.

În ceea ce privește posibila repetare a scenariului ucrainean în alte Biserici, Patriarhul Porfirie speră că nu se va ajunge la aceasta. În opinia sa, situația din Ucraina a provocat, evident, "mari zguduiri în relațiile dintre Bisericile Autocefale", și "aceast lucru va deveni o lecție de trezvie pentru toți".

UJO a raportat mai devreme că Biserica Ortodoxă Rusă a amintit despre poziția noului Patriarh al Serbiei cu privire la problema ucraineană.

Dacă observați o eroare, evidențiați textul dorit și apăsați pe Ctrl + Enter pentru a informa moderatorul despre acest lucru.

Sondaj

Înființarea mănăstirii Bisericii Ortodoxe a Ucrainei schismatice "Lavra de la Kiev" și cererea de a i se oferi o biserică este:
doar vorbe
14%
începutul acaparării Lavrei Kievo-Pecerska a Bisericii Ortodoxe Ucrainene
64%
îmi este greu să răspund
22%
Total voturi: 22

Arhiva

Система Orphus