Patriarhul Ierusalimului speră la continuarea Sinaxei de la Amman

26 Februarie 2021 01:10
0
Patriarhul Ierusalimului Teofil. Imagine: rg.profkiosk.ru Patriarhul Ierusalimului Teofil. Imagine: rg.profkiosk.ru

Patriarhul Teofil a declarat că așteaptă "zile mai senine", care le vor permite Întâistătătorilor Bisericilor Ortodoxe să se adune din nou.

La aniversarea reuniunii, care a avut loc pe 26 februarie 2020 în capitala Iordaniei Amman, Patriarhul Teofil al III-lea al Ierusalimului a publicat o scrisoare deschisă către Întâistătătorii Bisericilor Ortodoxe Autocefale, în care a reamintit de ce a fost convocată întâlnirea de la Amman și a făcut apel să fie în continuare organizate întâlniri pentru a soluționa problemele comune.

În special, Patriarhul a menționat că în urmă cu un an ei "s-au adunat în Regatul Hașemit al Iordaniei pentru a crea frăția noastră comună, într-un efort comun pentru a stabili un dialog al iubirii în numele unității Bisericilor Ortodoxe Autocefale. După două zile de rugăciuni și discuții frățești, am ieșit cu o îndrăzneală mai mare să căutăm o comunicare mai profundă și împreună să soluționăm problemele noastre comune".

Potrivit Patriarhului, niciunul dintre Primați nu și-a imaginat atunci că întâlnirea avea loc în pragul pandemiei globale de coronavirus, ceea ce i-a făcut "să-și ridice inima din disperare și să se întoarcă către Dumnezeu, care dă speranță". În acest context, Primatul Bisericii Ierusalimului l-a pomenit pe regretatul Patriarh Sârb Irineu, "care a fost cu noi în Iordania și acum se odihnește la Domnul". Datorită invenției vaccinului, Patriarhul așteaptă cu nerăbdare zile senine, ceea ce "ne reamintește de angajamentul nostru comun de a ne aduna pentru rugăciune și comuniune. Ne rugăm ca acest lucru să fie posibil mai târziu în acest an".

"Să continuăm să ne sprijinim reciproc în rugăciune și să căutăm modalități prin care Bisericile noastre Ortodoxe Autocefale își pot dărui speranță, binecuvântare și bucurie. Căci Apostolul Pavel spune: "Purtaţi-vă sarcinile unii altora şi aşa veţi împlini legea lui Hristos" (Gal. 6: 2)", a adăugat Patriarhul.

Patriarhul Teofil a îndemnat, de asemenea, la rugăciune "pentru fratele nostru, Sanctitatea Sa Patriarhul Bartolomeu, și pentru confrații noștri Primații Ortodocși", și a declarat că așteaptă cu nerăbdare "ocazia de a sluji împreună pentru a întări unitatea comuniunii noastre".

UJO a raportat anterior că Ambasadorul Ucrainei în Israel a încercat din nou să discute cu Patriarhul Teofil despre "dezvoltarea BOaU".

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si