ÎPS Atanasie – ucrainenilor: Rămâneți credincioși Mitropolitului Onufrie

08 Februarie 2021 21:13
0
Mitropolitul Atanasie de Limassol. Imagine: UJO Mitropolitul Atanasie de Limassol. Imagine: UJO

Ierarhul cipriot și-a exprimat dragostea și sprijinul pentru comunitățile persecutate și i-a îndemnat pe credincioși să rămână în Biserica canonică condusă de PF Onufrie

Ierarhul Bisericii Ortodoxe a Ciprului, Mitropolitul Atanasie de Limassol a făcut apel către  credincioșii Bisericii Ortodoxe Ucrainene să-și amintească că persecuția și încercările vor fi depășite mai devreme sau mai târziu, și i-a îndemnat pe "frații noștri să rămână fideli Bisericii noastre și Mitropolitului canonic din Ucraina Onufrie".

Arhiereul a făcut acest comentariu pentru corespondentul UJO după ce a vizionat filmul "Credincioșii: Imnul iubirii", în care se vorbește despre soarta credincioșilor din satele Butin și Kinahivți, care după au pierdut două biserici, nu și-au pierdut dragostea unul față de celălalt și față de cei care au acaparat bisericile lor.

"Cu multă tristețe și durere în inimă vedem persecuția și lupta purtată de frații noștri creștini ortodocși din Ucraina, care își apără adevărata credință și fidelitatea față de Biserica canonică condusă de Mitropolitul Onufrie", a spus Mitropolitul Atanasie. "Exprimăm compasiunea noastră, dragostea și rugăciunile noastre, și ne adresăm către frații noștri să rămână credincioși Bisericii noastre și Mitropolitului canonic al Ucrainei, Preafericitului Părinte OnufrieSperăm că harul Domnului îi va susține, îi va întări și îi va mângâia. Ei trebuie să fie siguri că într-o bună zi vor depăși persecuțiile și dificultățile, iar adevărul lui Hristos și canonicitatea bisericii vor străluci după cuvântul Domnului".

Episcopul le-a dorit tuturor credincioșilor Bisericii Ortodoxe Ucrainene binecuvântarea lui Dumnezeu și întărire în Duhul Sfânt.

 

Amintim că mai devreme Mitropolitul Atanasie, printre alți ierarhi ai Bisericii Ortodoxe a Ciprului, s-a opus pomenirii lui Serghei (Epifanie) Dumenko de către Arhiepiscopul Hrisostom.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si