PS Luca: Sub noua putere, volantul distrugerii Bisericii nu s-a oprit

Mitropolitul Luca (Kovalenko) de Zaporijie și Melitopol. Imagine: pravlife.org

Atacurile asupra clerului Bisericii Ortodoxe Ucrainene din Zaporojie pot fi privite ca amenințări directe pentru toți membrii Bisericii, consideră Mitropolitul Luca.

Volantul statului lansat în timpul lui Petro Poroșenko în scopul de a distruge Biserica Ortodoxă Ucraineană a încetinit sub actualul guvern, dar nu s-a oprit, a declarat Mitropolitul Luca (Kovalenko) de Zaporojie și Melitopol în cadrul interviului acordat publicației PavlovskyNews cu privire la atacurile recente asupra preoților Eparhiei de Zaporojia a Bisericii Ortodoxe Ucrainene canonice.

"Acum culegem roadele discriminării și a propagandei lansate de "Petru Apostatul" (Petro Poroșenko – Ed.)", a subliniat arhiereul. "Cu o asemenea agresiune și ură față de Biserică, aceste acțiuni pot fi privite ca niște amenințări directe nu împotriva Biserică în sine, deoarece este un organism divino-uman, dar împotriva tuturor membrii ei".

Potrivit PS Luca, pe teritoriul Eparhiei de Zaporojie se resimte o atitudine negativă față de clerul Bisericii Ortodoxe Ucrainene "din partea celor care urăsc cu înverșunare Biserica canonică binecuvântată și a forțelor afiliate structurilor lui Poroshenko".

În special, a precizat arhiereul, mass media răspândește informații false și pline de ură despre clerul Bisericii Ortodoxe Ucrainene, iar "Televiziunea publică", care găzduia anterior telemaratonul de caritate al Bisericii Ortodoxe Ucrainene "Dragostea este mult milostivă" și timp de câțiva ani difuza programe cu clerici despre elementele de bază ale credinței și milostivirii, anul acesta "a asigurat transmisia în direct a slujbei" BOaU schismatică și "nici măcar nu a încercat să dedice măcar câteva secunde din eterul său bisericilor noastre".

În plus, a remarcat mitropolitul, "pe fondurile noastre într-o unitate militară dislocată în Zaporijie a fost dotată și sfințită o biserică în care noi am început să slujim. Acum nu avem acces la ea. Preoții au fost alungați din unitățile militare unde propăvăduiau "Cuvântul lui Dumnezeu pe parcursul multor ani și nu li se permite să intre acolo până în prezent". De asemenea, nu se înregistrează parohiile, "în pofida faptului că legile anti-bisericești discriminatorii care acoperă aceste acțiuni se referă la eparhii, și nu la parohii, și sunt blocate prin decizii judecătorești pentru că acestea contravin Constituției Ucrainei".

"Acest lucru se datorează faptului că în periada de conducere a lui "Petru Apostatul", a fost lansat volantul statului pentru a distruge Biserica noastră. Din păcate, sub actualul guvern, această mișcare a încetinit, dar nu s-a oprit", a menționat mitropolitul Luca.

Preasfințitul a explicat că, în primul rând, "adepții înfocați ai ideologiei "armovira" (armată-limbă-credință)" au rămas la putere, mulți dintre aceștia așteaptă revenirea lui Petro Poroșenko la conducere, "ce se poate realiza prin subminarea situației din țară, inclusiv în direcția religioasă".

În al doilea rând, din buzele unor miniștri și în unele resurse mass media la nivel de stat "se declară permanent informații false, neconfirmate și pline de ură atât în adresa clerului, cât și în adresa Bisericii-Mame, ceea ce sporește ostilitatea societății".

În al treilea rând, actualul guvern nu manifestă nicio reacție cu privire la legile anti-bisericești discriminatorii care, potrivit arhiereului, pot fi privite ca un sprijin real pentru ei.

În al patrulea rând, "se cheltuiesc fonduri pentru programe de stat privind protejarea diferitelor minorități, dar nu se face nimic pentru a reduce nivelul de răutate din societatea ucraineană, dimpotrivă – se contribuie la dazlănțuirea urei".

Și în sfârșit, "direcționarea urii la adresa Bisericii este un truc pentru a sustrage atenția publică și pentru a-și acoperi faptele murdare".

Episcopul de Zaporojie a subliniat că dacă autoritățile nu își vor direcționa eforturile pentru a reduce nivelul de agresiune din societate, pentru a sechestra orice manifestare de ură și intoleranță, orice poate fi supus unor astfel de atacuri și "avem o singură apărare – pe Dumnezeu, iar ca mijlocire – rugăciunea".

Reamintim că la 16 ianuarie 2021, în Zaporojie un atacator necunoscut înarmat cu un cuțit l-a atacat pe diaconul Bisericii Ortodoxe Ucrainene Gheorghe Cerpakov și familia sa. Cu câteva zile mai devreme, la 12 ianuarie, un preot al Eparhiei de Zaporjie din cadrul Bisericii Ortodoxe Ucrainene, protoiereul Vladimir Gumeniuk a fost rănit cu cuțitul în cap.

Dacă observați o eroare, evidențiați textul dorit și apăsați pe Ctrl + Enter pentru a informa moderatorul despre acest lucru.

Sondaj

Ce părere aveți despre scuzele Papei față de ortodocși pentru erorile catolicilor?
a cere scuze este un lucru bun, văd aici un semn de prietenie
0%
să renunțe la dogmele BRC, atunci îl voi crede
0%
este doar o politețe diplomatică
100%
Total voturi: 1

Arhiva

Система Orphus