Asaltul bisericii din Mihalcea: Articulații de aramă, bâte, gaze iritante

16 Decembrie 2020 01:48
0
Martorii oculari au relatat detaliile asaltului lăcașului Bisericii Ortodoxe Ucrainene din Mihalcea. Imagine: Departamentul pentru Informații al Eparhiei Cernăuților Martorii oculari au relatat detaliile asaltului lăcașului Bisericii Ortodoxe Ucrainene din Mihalcea. Imagine: Departamentul pentru Informații al Eparhiei Cernăuților

Credincioșii din Mihalcea, care stau în veghe neîntreruptă de rugăciune și își păzesc biserica timp de doi ani, au vorbit despre atacul întreprins de susținătorii BOaU.

Participanții la noul atac asupra bisericii Adormirea Maicii Domnului din satul Mihalcea, raionul Storojineț, regiunea Cernăuți, care a avut loc pe 12 decembrie 2020, au venit să pună mâna pe lăcașul Bisericii Ortodoxe Ucrainene fiind înarmați cu articulații de aramă, bâte de baseball și balonașe cu gaze lacrimogene. Înregistrarea video cu comentariile martorilor oculari a fost publicate pe canalul de YouTube "Jurnalistul Ortodox".

"Astăzi se împlinesc un an și zece luni de când am început să ținem veghea de rugăciune. Astăzi a avut loc un nou atac asupra bisericii noastre de către un grup alcătuit din străini și locuitori ai satului Mihalcea, susținători ai Bisericii Ortodoxe a Ucrainei schismatice. Au pulverizat gaze lacrimogene, ne-au bătut cu cozi de lopeți. Priviți ce au făcut cu biserica noastră – nu sunt oameni, sunt niște vandali", ne-au mărturisit locuitorii ortodocși ai satului Mihalcea.

Credincioșii au accentuat că acesta este al trelea atac asupra bisericii lor. După atacurile precedente, ultima dintre care a avut loc în noiembrie 2019, membrii comunității Bisericii Ortodoxe Ucrainene canonice au păzit în regim non-stop teritoriul parohiei, au instalat camere de supraveghere video și un sistem de avertizare.

În această dimineață, au menționat ei, susținătorii BOaU au zdrobit camerele, au deconectat sistemul de alarmă și i-au împins pe cei care erau de gardă din curtea bisericii, blocându-le intrarea. Pentru a-i împiedica pe credincioșii Bisericii Ortodoxe Ucrainene să intre în curtea bisericii, pe poartă au atârnat lanțuri. Oamenii, care au încercat să se apropie de biserica lor, au fost alungați cu cuvintele "Moscova – la ieșire".

Când parohul a venit în grabă mare la biserică, potrivit martorilor oculari, atacatorii au început să-l bată în piept cu bâtele, și preotul a căzut la pământ.

"Ei se numesc patrioți ai Ucrainei. Și ce fel de patrioți ei sunt, din moment ce își distrug biserica? De la unul dintre ele au fost confiscate articulații de aramă, mulți le ascundeau sub mănuși. Acesta nu este primul atac cu astfel de arme împotriva bisericii nostre, dar Dumnezeu are milă de noi. Astăzi a venit cu un baros de fier, un braț de bâte pe care le pregătiseră pentru a bate oamenii. Poliția a filmat, de asemenea, petarde și bombe de fum", au relatat credincioșii Bisericii Ortodoxe Ucrainene din Mihalcea. 

S-a raportat că în dimineața zilei de sâmbătă, 12 decembrie 2020, atacatorii din partea BOaU au întreprins un alt atac asupra bisericii Adormirirea Maicii Domnului din cadrul Bisericii Ortodoxe Ucrainene canonice din Mihalcea. Până la sosirea poliției, activiștii BOaU, dintre care majoritatea au fost aduși special la Mihalcea pentru a captura biserica, au încercat să intre în biserică prin pridvor, dar nu au reușit.

Amintim că începând cu 10 februarie 2019, comunitatea religioasă a Bisericii Ortodoxe Ucrainene din satul Mihalcea ține o veghe de rugăciunea neîntreruptă pentru pace în Bucovina și pentru apărarea dreptului libera mărturisire a credinței ortodoxe. Comunitatea a fost reînregistrată ilegal în subordinea BOaU împotriva voinței enoriașilor. De atunci, susținătorii noii structuri săvârșesc constant atacuri de capturare asupra bisericii Adormirea Maicii Domnului. În timpul unei încercări precedente de acaparare, activiștii au spart ușa bisericii cu un berbec. La 23 decembrie 2019, primăria satului Mihalcea a sprijinit transferul terenului sfântului lăcaș al Bisericii Ortodoxe Ucrainene în folosința susținătorilor BOaU.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si