Cazul mitropolitului Longhin de Banceni a fost transmis la Judecată

12 Septembrie 14:15
1599
Mitropolitul Longhin. Foto: telegraf.com.ua Mitropolitul Longhin. Foto: telegraf.com.ua

Mitropolitul Longhin crede că procesul împotriva lui este "o bucurie", pentru că noi "suferim pentru credința noastră și pentru Biserica Ortodoxă Ucraineană".

Pe 11 septembrie 2023, mitropolitul Longhin de Banceni a declarat că s-a încheiat ancheta în cazul său și a primit acuzații. Mesajul video al arhiereului a fost publicat pe canalul mănăstirii Banceni.

"Astăzi este o mare bucurie când guști din aceste judecăți amare... Dacă totuși voi fi întemnițat, nu-mi pasă, pentru că cel mai important este că suferim pentru credința noastră", a spus mitropolitul Longhin.

"Astăzi este o zi fericită pentru mine! În această sărbătoare atât de mare (Tăierea Capului Sfântului Prooroc și Înaintemergătorului Ioan – Red.) pentru Biserica noastră, pentru noi, ortodocșii. Și aș vrea să vă bucur – astăzi s-a încheiat ancheta preliminară", a anuțat vlădica.

El a spus că "mi-a fost înmânat rechizitoriul și cazul meu a fost trimis în judecată pentru a mă putea judeca în continuare".

"Spun că este o bucurie când guști din aceste încercări amare sau din închisoare – nu-mi pasă ce va urma. Cel mai important lucru este că suferim pentru credința noastră! Pentru Biserica noastră Ortodoxă Ucraineană", a subliniat arhiereul.

Vlădica l-a rugat pe "Domnul Dumnezeu, ca Domnul să aibă milă de toți prigonitorii care astăzi și-au ridicat mâinile împotriva Bisericii lui Dumnezeu și a slujitorilor Bisericii. Mi-e rușine că se întâmplă așa ceva – suntem judecați fără motiv".

Mitropolitul Longhin a mai notat că nu cunoaște argumentele acuzării: "Am întrebat astăzi pe toată lumea, atât pe procuror, cât și pe anchetator – vă rog să-mi spuneți de ce sunt acuzat? Arătați-mi unde, cu ce sunt de vină? Ce am facut?".

El a subliniat că vrea să slujească Bisericii și Dumnezeului său, și conform Constituției, în Ucraina nimeni nu trebuie să te învețe la ce Biserică să mergi.

"Strămoșii mei au mers la această Biserică, au fost mântuiți în această Biserică, eu am fost botezat în această Biserică și Îl rog pe Dumnezeu să mor în această Credință și în puritatea Credinței Ortodoxe, în Biserica noastră canonică – Biserica Ortodoxă Ucraineană, condusă de Preafericitul Mitropolit Onufrie", a spus arhiereul.

El le-a cerut tuturor credincioșilor din Ucraina să "rămână fideli Domnului Dumnezeu" în pofida persecuției și a închisorii: "Indiferent ce ne vor face! Indiferent ce persecuție va fi! Să-i lăsăm să ne întemnițeze, să-i lăsăm să facă ce vor ei – este o rușine, iar voi  faceți de rușine Patria noastră, Ucraina noastră!".

Mitropolitul Longhin a subliniat că "în prezent nicăieri, în niciun stat, nu există asemenea persecuții împotriva credincioșilor, împotriva Bisericii lui Dumnezeu, împotriva poporului său!".

"Noi, ucrainenii, ne-am născut aici, locuim aici! Vreau să vă spun că suferim pentru Biserica noastră, pentru Credința noastră în Dumnezeu! Suntem vrednici să suferim, deși suntem oameni păcătoși. Dar Domnul este bun, El vede totul", a spus ierarhul.

El a mai spus că "s-a simțit rău după accidentul vascular cerebral și încă nu și-a revenit complet" și că este "recunoscător medicilor care l-au ajutat – l-au readus în această stare".

"Nu sunt supărat pe nimeni! Astăzi am reușit să uit totul! Orice supărare survenită în timpul anchetei! Uneori este greu. Dar astăzi am uitat totul, mi-am îmbrățișat anchetatorul, procurorul, le-am spus: nu vi se va întâmpla nimic, să nu vă fie frică de nimic, faceți ceea ce vi s-a dat să faceți, vă iubesc, vă binecuvântez și Domnul Dumnezeu să vă ocrotească mereu!", a spus vlădica.

El i-a chemat pe credincioșii la credință și nădejde, menționând că enoriașii Bisericii Ortodoxe Ucrainene sunt "cei mai puternici, pentru că au rămas în Hristos, și nu în înșelăciune și în biserica falsă".

"Sfinții Părinți ne-au pregătit pentru aceste vremuri... Dar îmi pare rău de acei oameni care nu știu ce fac! Când închid Biserica, când ne iau sfântul lăcaș, când își bat joc de arhiereii în etate – îi judecă, îi închid în închisori – cred că acest lucru este o mare rușine pentru Ucraina. Și nu știu de ce toată lumea vorbește despre libertatea de exprimare, vorbește despre libertatea religiei, că Biserica este separată de stat și de ce, după cum vedeți, nimeni nu ne apără?", este nedumerit vlădica.

În același timp, este sigur că credincioșii sunt protejați de Domnul Dumnezeu: "Cred că Dumnezeu își va arăta Adevărul Său!".

"Rugați-vă pentru mine ca să trec prin toate încercările, cu sănătatea mea, nu știu ce se va întâmpla... Îmi iau foarte mult timp care trebuie să-l acord copiilor, timp în care trebuie să fac ceva, pregătindu-ne de iarnă... Și voi umbla prin instanțe! Dar dacă Domnul a pus această cruce peste mine, înseamnă că Domnul mă iubește! Dumnezeu vă iubește și pe voi! Iar noi trebuie să-i iubim pe persecutorii noștri!", crede mitropolitul.

Arhiereul s-a rugat lui Dumnezeu să-i lumineze pe toți cei care s-au răzvrătit împotriva Bisericii și le-a mulțumit celor care i-au făcut acuzația: "Spun cu sinceritate că nu țin supărare pe nimeni! Pur și simplu ne ajută să ne mântuim, să ne gândim mai mult la Dumnezeu, la mântuire, la Eternitate, decât la această viață pământească, care trece atât de repede!".

Vlădica s-a plâns, de asemenea, că nu există nimeni în Ucraina care să fie îngrijorat de drepturile omului și să nu permită încălcările Constituției. În opinia sa, o astfel de situație ar putea deveni un precedent pentru întreaga lume: "Vedem astăzi cât de urât sunt tratate Biserica și Credința noastră”.

"Și continuăm să rămânem credincioși Domnului Dumnezeu, în primul rând, pentru că nu avem nimic mai scump decât Dumnezeu! Nici în viața aceasta, nici în viața viitoare! Îmi plec capul înaintea lui Dumnezeu cerând mila Lui pentru întregul popor ucrainean! Rămân fidel Bisericii mele – Bisericii Ortodoxe Ucrainene, canonice! Rămân credincios Preafericirii Sale Mitropolitului Onufrie, drag inimii și sufletului meu! Și rămân credincios Patriei mele, Ucrainei mele", a declarat arhiereul.

"Îmi iubesc țara și voi trăi toată viața în ea... Nu predic pentru acei oameni care astăzi se consideră că au suferit din cauza predicilor mele și din această cauză a fost intentat procesul... Aceste predici sunt pentru oameniii credincioși, iar pentru cei care nu le sunt pe plac predicile mele, vă rog să nu le ascultați", a subliniat arhiereul.

Mitropolitul Longhin a mai spus că "iubește Biserica" și că îi va rămâne "credincios pentru totdeauna".

"Rog pe toată lumea – nu cedați! Ceea ce vor ei să facă nu se va încununa cu succes! Oamenii vor urma calea unde vor simți că este har, unde îl simt pe Dumnezeu, Dragostea lui Dumnezeu!", a reamintit vlădica.

Arhiereul a notat că "în prezent există ură și ei nu ne pot tolera, și în fiecare zi ne ceartă și ne numesc cu cuvinte urâte, iar noi tacem și nu am dat în judecată pe nimeni! Ne rugăm lui Dumnezeu pentru iertarea tuturor oamenilor!".

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si