Primatul Bisericii Lituaniei: BOUkr suferă o persecuție fără precedent

10 Septembrie 16:42
1577
Mitropolitul Inocenţiu al Vilnei şi Lituaniei. Imagine: serviciul de presă al Bisericii Lituaniene Mitropolitul Inocenţiu al Vilnei şi Lituaniei. Imagine: serviciul de presă al Bisericii Lituaniene

În Lituania funcționează o parohie a Bisericii Ortodoxe Ucrainene, iar ucrainenii ortodocși primesc asistență duhovnicească și materială de la Biserica Lituaniei.

Întâistătătorul Bisericii Lituaniei, mitropolitul Inocențiu, într-un interviu pentru ziarul "Lituania Ortodoxă", a declarat că Biserica Ortodoxă Ucraineană se confruntă astăzi cu o persecuție fără precedent.

"Bisericile aflate în jurisdicția Bisericii Ortodoxe Ucrainene sunt acaparate ilegal în mod masiv, sunt interzise procesiunile religioase, împotriva ierarhilor Bisericii Ortodoxe Ucrainene sunt intentate dosare penale sub pretexte dubioase. Mitropolitul Onufrie a fost izgonit din reședința sa din Lavra Peșterilor de la Kiev. Se iau măsuri pentru a interzice la nivel legislativ Biserica Ortodoxă Ucraineană", a constatat arhipăstorul.

El a adăugat că "credincioșii și clerul sunt presați să dezerteze la Biserica Ortodoxă necanonică a Ucrainei (BOaU), o structură care este recunoscută doar de patru din cele cincisprezece Biserici Ortodoxe Autocefale". Mitropolitul Inocențiu a spus că "se face o mare nedreptate” în Ucraina față de Biserica Ortodoxă Ucraineană.

"Foarte mulți refugiați ucraineni care s-au alăturat parohiilor noastre – sunt oameni care în Ucraina au frecventat lăcașurile Bisericii Ortodoxe Ucrainene. Putem mărturisi că aceștia sunt oameni evlavioși și muncitori, patrioți ai Patriei lor", a declarat mitropolitul Inocențiu.

El a subliniat că "efectiv în fiecare dintre bisericile noastre sunt refugiați ucraineni. Datorită acestora, numărul enoriașilor din toate parohiile noastre a crescut brusc".

De asemenea, cu binecuvântarea sa, funcționează o comunitate separată a Bisericii Ortodoxe Ucrainene în biserica Sfintei mucenițe Parascheva din Vilna, care "este îngrijită duhovnicește de un preot ucrainean canonic de la Harkiv". Potrivit mitropolitului Inocențiu, "multe parohii oferă refugiaților asistență la toate nivelurile, inclusiv ajutor material. Acest lucru se face și la nivelul arhiepiscopiei. Mănăstirea Sfântului Duh din Vilnas oferă timp de multe luni adăpost și hrană persoanelor care au fugit de ororile războiului în Lituania".

UJO a informat mai devreme că mitropolitul de Vilnei a discutat cu primatul Bisericii Ortodoxe Poloneze despre autonomia Bisericii sale.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si