Preafericitul Onufrie: Viitorul Ortodoxiei în Ucraina depinde de noi

Primatul Bisericii Ortodoxe Ucrainene Preafericitul Mitropolit Onufrie. Imagine: facebook.com/ViktorKotsaba

Acțiunile Patriarhului Constantinopolului în Ucraina au generat dispute și dezbinare în Ortodoxia mondială, a declarat Primatul Bisericii Ortodoxe Ucrainene.

Viitorul Ortodoxiei în Ucraina depinde de tăria credinței noastre, de fidelitatea noastră față de Biserică, față de învățătura Ei și față de tradiția canonică. Preafericitul Mitropolit Onufrie al Kievului și al întregii Ucraine a declarat acest lucru în discursul adresat participanților la conferința științifico-practică dedicată aniversării a 30 de ani de la semnarea Circularei Patriarhale despre independența și autoguvernarea Bisericii Ortodoxe Ucrainene canonice.

Textul cuvântului de salut al Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe Ucrainene canonice a fost publicat de Departamentul oentru Informații și Educație al Bisericii Ortodoxe Ucrainene.

"Biserica Ortodoxă Ucraineană a parcurs o cale istorică dificilă", a accentuat Preafericitul Onufrie. "Acești 30 de ani au fost marcați de anumite realizări și pierderi supărătoare. A fost o perioadă de renaștere spirituală de amploare. Mii de biserici și sute de mănăstiri au fost restaurate, au fost create de la zero instituții de învățământ și numeroase organizații caritabile și educaționale. Biserica a reușit să stăpânească sfere de activitate complet noi: la televizor și la radio au apărut numeroase emisiuni, au fost implementate sute de proiecte în Internet, misiunea bisericească se desfășoară activ cu ajutorul rețelelor de socializare moderne".

În același timp, a subliniat Întâistătătorul Bisericii Ucrainene, dezvoltarea Ortodoxiei în Ucraina independentă a fost marcată de rana gravă a schismei bisericești, iar Biserica Ortodoxă Ucraineană în ultimii ani a fost nevoită să apere de fiecare dată principiile canonice ale structurii bisericii în polemici cu cei care s-au îndepărtat de unitatea bisericii.

"Din păcate, dezbinările bisericești din Ucraina deocamdată rămân nerezolvate", a adăugat Primatul. "Dimpotrivă, ultimii ani ne-au adus doar o agravare a confruntării. Ne-am ciocnit cu numeroase confiscări ale bisericilor noastre și cu o politică vădit discriminatorie din partea autorităților statului față de Biserica Ortodoxă Ucraineană".

În prezent conflictul bisericesc din Ucraina a devenit una dintre problemele centrale ale întregii Ortodoxii mondiale, a constatat Preafericitul Mitropolit Onufrie, iar "acțiunile Patriarhului Constantinopolului în Ucraina au generat dispute și dezbinare între Bisericile Ortodoxe Autocefale".

"Făcând o retrospectivă a căii istorice complicate a Bisericii Ortodoxe din Ucraina, trebuie să realizăm că avem o responsabilitate imensă. Viitorul ortodoxiei în Ucraina depinde de statornicia noastră în credință, de fidelitatea noastră față de Biserică, față de învățătura și tradiția canonică a Sa. În pofida tuturor dificultăților, trebuie să-L mărturisim pe Hristos atât cu cuvântul, cât și cu viața noastră, să mărturisim dragostea și iertarea, sfințenia și puritatea morală, trebuie să aducem Cuvântul lui Dumnezeu poporului nostru. Trebuie să înălțăm rugăciuni sinceri lui Dumnezeu pentru Biserica noastră și pentru țara noastră", a subliniat Primatul Bisericii Ortodoxe Ucrainene.

Este extrem de important, a adăugat Întâistătătorul, ca studenții din școlile teologice, care mâine vor deveni pastori ai Bisericii, să înțeleagă acest lucru.

"Trebuie să ținem minte mereu că Hristos este viața noastră. Orice altceva este secundar. Păstorul Bisericii este Cel care și-a dat viața în mâinele lui Hristos și este gata să-L urmeze pe Hristos și pe Golgota. Slujirea pastorală este jertfire de sine. Bunul păstor își dă viața pentru oi (Ioan 10:11). Trebuie să fim întotdeauna pregătiți pentru slujire jertfelnică", a subliniat Preafericitul Mitropolit Onufrie.

În încheiere, Primatul a menționat că această conferință este o platformă bună pentru o discutare calmă și profesională a problemelor și perspectivelor cu care se confruntă Biserica astăzi, și că "trebuie să căutăm modalități de a depăși încercările dificile care au survenit în calea Bisericii Ortodoxe Ucrainene".

UJO a raportat că pe 27 octombrie la Lavra Kievo-Pecerska și-a început lucrul cea de-a XII-a Conferință internațională științifico-practică "Educația duhovnicească și laică: istoria interacțiunilor – modernitate – perspective", dedicată celei de-a 30-a aniversări de la semnarea de către Patriarhul Alexei II a Circularei Patriarhale despre independența și autoguvernarea Bisericii Ortodoxe Ucrainene canonice.

Dacă observați o eroare, evidențiați textul dorit și apăsați pe Ctrl + Enter pentru a informa moderatorul despre acest lucru.

Sondaj

Înființarea mănăstirii Bisericii Ortodoxe a Ucrainei schismatice "Lavra de la Kiev" și cererea de a i se oferi o biserică este:
doar vorbe
0%
începutul acaparării Lavrei Kievo-Pecerska a Bisericii Ortodoxe Ucrainene
75%
îmi este greu să răspund
25%
Total voturi: 4

Arhiva

Система Orphus