Ierarhii Bisericii Ciprului cer retragerea imediată a recunoașterii BOaU

28 Octombrie 2020 00:56
149
Mitropoliții care nu sunt de acord cu decizia de a-l pomeni pe Dumenko. Imagine: Romfea Mitropoliții care nu sunt de acord cu decizia de a-l pomeni pe Dumenko. Imagine: Romfea

Patru mitropoliți ai Bisericii Ciprului l-au acuzat pe Arhiepiscopul Hrisostom II de încălcare flagrantă a sistemului sinodal din cauza pomenirii lui Epifanie la slujbă.

La 24 octombrie 2020 Mitropolitul Nichifor de Kykkos, Mitropolitul Atanasie din Limassol, Mitropolitul Isaia de Tamassos și Mitropolitul Nicolae de Amafunda al Bisericii Ortodoxe din Cipru s-au adresat la Arhiepiscopul Hrisostom cu cererea să-și retragă imediat decizia anti-canonică și invalidă de a include numele lui Epifanie Dumenko în dipticul Întâistătătorilor Bisericilor Ortodoxe Autocefale. Textul adresării mitropoliților a fost publicat de site-ul grec Romfea.

În epistola lor, arhiereii ciprioți insistă asupra poziției lor inițiale, potrivit căreia "decizia Patriarhului Ecumenic de a acorda "autocefalia" structurilor schismatice ale Bisericii ucrainene este arbitrară, anti-canonică și anti-bisericească".

Ierarhii din Cipru afirmă totodată că actul Primatului Bisericii Ciprului Arhiepiscopului Hrisostom, care a pomenit numele lui Epifanie Dumenko în timpul slujbei, "este inoportun, mai ales în vremurile critice pe care le trăiește Megalonis (Insula Mare – n.r.) din cauza politicii expansioniste turcești".

În plus, trebuie menționat faptul că în scrisoarea lor, Mitropolitii Bisericii Ciprului confirmă că decizia Arhiepiscopului Hrisostom nu a fost coordonată cu Sfântul Sinod al Bisericii.

Uniunea Jurnaliștilor Ortodocși publică textul integral al epistolei, tradus în limba română:

"Cu mare îngrijorare, dar și cu cea mai profundă tristețe, am fost informați despre pomenirea "Întâistătătorului Bisericii Ucrainei" Epifanie de către Preasfințitul Hrisostom Arhiepiscopul Ciprului, astăzi, sâmbătă 24 octombrie 2020, în timpul Liturghiei la mănăstirea Maicii Domnului Chrysorroyatissa, unde a fost săvârșită hirotonia ca episcop al iubitului Episcop al Arsinoisului Pancratie.

1. Actul Arhiepiscopului reprezintă o încălcare flagrantă a structurii sinodale, sobornuicești și democratice a Bisericii noastre Ortodoxe și a funcționării Bisericii Ortodoxe a Ciprului pe baza acestui sistem.

2. Această problemă a fost ridicată de Preafericirea Sa la o reuniune recentă a Sfântului Sinod (09 septembrie 2020), iar apoi s-a decis examinarea acesteia la o altă ședință pentru a asculta punctele de vedere și pozițiile tuturor membrilor Sfântului Sinod și a lua o decizie sinodală cu privire la această problemă.

3. Recenta promovare a lui Epifanie la scaunul de "Primat al Bisericii Ucrainene" de către Preasfințitul Patriarh Ecumenic Bartolomeu al Constantinopolului a provocat o zguduire în Biserica Ortodoxă și în prezent doar Biserica Greciei și Patriarhia din Alexandria, din motive care nu sunt relevante pentru subiectul scrisorii noastre, l-au recunoscut. Toate celelalte Biserici Ortodoxe Autocefale au o atitudine negativă față de acest fapt.

Aici se cere de menționat că în timpul "hirotonirii" numitului Epifanie nu a fost prezent niciun reprezentant al Bisericilor Ortodoxe Autocefale, cu toate consecințele care au urmat.

4. Proclamat ca "Primatul" al Bisericii Ucrainei de către Patriarhul Ecumenic Bartolomeu (Epifanie Dumenko – n.r.), el nu are o hirotonire canonică ,și asta pentru că provine din grupările schismatice ale Bisericii Ucrainei. Dacă Sanctitatea Sa Patriarhul Ecumenic a dorit cu adevărat să urmeze procedura canonică pentru acordarea autocefaliei Bisericii din Ucraina, atunci el ar fi trebuit să (acorde autocefalia) Mitropolitului canonic al Kievului Preafericitului Onufrie, iar pentru aceasta ar fi trebuit să obțină acordul Patriarhiei Moscovei, căruia el (Mitropolitul Onufrie – n.r.) se supune, și totodată acordul Primaților Ortodocși Autocefali.

5. Actul Patriarhului Ecumenic Bartolomeu privind acordarea "autocefaliei" structurilor schismatice ale Bisericii Ucrainene este o acțiune arbitrară, anti-canonică și anti-bisericească în sensul că Biserica Ortodoxă Ucraineană se află sub jurisdicția Patriarhiei Moscovei și (această autocefalie) constituie, așa cum s-a menționat mai sus, o intervenție în jurisdicția Patriarhiei respective.

În acest sens, reacția Bisericii Ruse a fost ruperea justificată a comuniunii bisericești cu Patriarhia Ecumenică, și totodată cu Biserica Greciei și a Alexandriei.

6. Acordarea autocefaliei este acceptabilă și posibilă, conform Sfintelor Canoane și Actului Bisericii noastre, numai cu condiția aprobării prealabile a Întâistătătorilor Bisericilor Ortodoxe Autocefale. În acest caz, Patriarhul Ecumenic, neglijând conținutului Sfintelor Canoane și Tradiția Bisericii, și contrar declarațiilor sale anterioare la acest subiect, a acționat unilateral și arbitrar. Și, din păcate, acest exemplu a fost urmat de Primatul Bisericii Ciprului, ignorând și disprețuind propriul său Sfânt Sinod.

7. Decizia Arhiepiscopului Ciprului de a-l pomeni pe Epifanie ca "Primat al Bisericii Ucrainene" exacerbează și mai mult situația tensionată între Bisericile Ortodoxe, amenință cu aprofundarea schismei în Ortodoxia Ecumenică și integrează imprudent Biserica Ciprului în acest climat (al schismei – n.r.) și Biserica Ciprului.

8. Facem apel la Preafericirea Sa să retragă imediat acest act anticanonic și invalid al său și, în același timp, cerem tuturor episcopilor noștri ai Bisericii Ciprului să solicite cu toții împreună convocarea Sfântului Sinod extraordinar pentru a lua o decizie adecvată.

9. În sfârșit, trebuie să subliniem și caracterul inoportun al actului Primatului nostru, având în vedere momentele critice prin care trecem cu privire la problema noastră națională, precum și acțiunile amenințătoare întreprinse de politica expansionistă turcească care amenință să ne micșoreze națiunea.

Toate cele de mai sus menționate sunt înfăptuite cu bună-credință, realizând conștiința noastră ierarhică și datoria noastră sacră, care constă în necesitatea de a menține ordinea canonică și unitatea Bisericii, pentru a evita păcatul de moarte al schismei, deoarece potrivit Sfântului Gură de Aur "nici cu sânge nu poate fi spălat acest păcat".

Nicosia, 24 octombrie 2020 ".

Anterior, UJO a scris că Primatul Bisericii Ciprului Arhiepiscopul Hrisostom l-a pomenit pe Epifanie. Mai târziu a devenit cunoscut faptul că arhiereii Ciprului au fost revoltați de actul Primatului lor.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si