Cuvântul ÎPS Victor către patriarhul Chiril după bombardamentele din Odesa

23 iulie 14:12
6443
Arhiepiscopul Victor de Arțiz. Imagine: kutoglyady.com.ua Arhiepiscopul Victor de Arțiz. Imagine: kutoglyady.com.ua

Vicarul Eparhiei de Odesa crede că patriarhul Chiril "din cauza ambițiilor personale, a pierdut Biserica Ortodoxă Ucraineană și alte Biserici din țările"Sfintei Rusii".

Pe 23 iulie 2023, după atacul cu rachete asupra catedralei Schimbării la Față a Mântuitorului din Odesa, vicarul Eparhiei de Odesa din cadrul Bisericii Ortodoxe Ucrainene, arhiepiscopul Victor (Bykov) de Arțiz, s-a adresat patriarhului Chiril al Moscovei și tuturor membrilor Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse. Scrisoarea sa a fost publicată pe pagina de Facebook a mănăstirii Sfântului Prooroc Ilie. Oferim textul itegral al scrisorii.

La începutul adresei către patriarhul Chiril, Vlădica Victor a reamintit că "la Sinodul Bisericii Ortodoxe Ucrainene din 27 mai 2022 s-a luat hotărârea hotărât că noi, sub conducerea Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe Ucrainene, ne retragem în totalitatea din subordonarea voastră", și a subliniat că în predicile sale, patriarhul de mai multe ori a vorbit despre unitatea "Sfintei Rusii", pe care "o distruge cu totul cu binecuvântarea și faptele sale".

Vlădica crede ca anume prin "binecuvântarea personală" a  patriarhului, "armata Federației Ruse săvârșește astăzi fapte nelegiuite și război total pe teritoriul suveran al statului ucrainean".

"După părerea mea, ați uitat că, la fel ca în Rusia, și în Ucraina, sunt (au fost) fiii voștri, pe care astfel îi considerați, și i-ați binecuvântat pe cei care astăzi îi ucid", scrie Vlădica în continuare.

El a remarcat că spre marea dezamăgire, la ultima Conferință Arhierească de la Moscova, patriarhul Chiril "nu a spus nici măcar un cuvânt despre necesitatea de a opri acest război al lui Cain, de a opri aceste crime și distrugeri a orașelor și satelor pașnice, de a opri vărsarea de sânge".

"Episcopii și preoții dumneavoastra binecuvântează tancurile și rachetele care bombardează orașele noastre pașnice", a reamintit arhiereul.

"Astăzi, când am sosit la catedrala Scimbării la Față a Mântuitorului de la Odesa după terminarea orelor de restricție de circulație, am văzut că racheta rusă "binecuvântată" de dumneavoastră a zburat direct în altarul catedralei, în sfânta sfintelor, și am înțels că Biserica Ortodoxă Ucraineană de mult timp nu mai are nimic comun cu înțelegerea dumneavoastră a lucrurilor",  crede Vlădica Victor.

El este sigur că patriarhul Chiril "a pierdut Biserica Ortodoxă Ucraineană și alte Biserici din țările "Sfintei Rusii" din cauza ambițiilor personale".

"Nu pot să vă numesc "Mare Domn și Părinte", pentru că sunteți un părinte care și-a dat copiii la moarte și la ucidere", scrie arhiepiscopul.

Vlădica a subliniat că credincioșii Bisericii Ortodoxe Ucrainene au un "părinte iubitor și Avva", și a cerut "ca să nu-l ignore pe Întâistătătorul nostru, Preafericitul Mitropolit Onufrie al Kievului și al întregii Ucraine, care a fost ales de Sinodul Bisericii Ortodoxe Ucrainene".

Vlădica i-a mai cerut patriarhului "să nu discrediteze Biserica noastră și să nu o distrugă cu propria binecuvântare".

"Astăzi, nici dumneavoastră, nici reprezentanții dumneavoastră, precum mitropolitul Leonid, nici protoiereul Andrei Novikov, care au fugit din Eparhia Odesei de presupusa persecuție a Serviciului Securității al Ucrainei, nu faceți nimic pentru a ne susține ca frați", spune Vlădica.

Mai mult, el crede că acești oameni "în postările lor pe internet doar defăimează numele Sfintei Biserici, fără a arăta vreun respect față de Întâistătătorul acesteia și pentru vocea Bisericii noastre Ucrainene".

"Cum putem fi numiți noi, fiii credincioși ai Bisericii Ortodoxe Ucrainene, și decizia Sfântului ei Sinod, că "suntem pe calea alunecării în schismă?", se întreabă arhiepiscopul Victor și continuă că "această schismă despre care vorbiți voi și clerul vostru" este verbalizată de astfel oameni precum mitropolitul Leonid și protoiereul Andrei Novikov.

"Astăzi Dumneavoastră și toți ucenicii voștri faceți totul pentru ca Biserica Ortodoxă Ucraineană să fie distrusă pe teritoriul Ucrainei. Nu se folosește nicio accepție a iconomiei în raport cu Biserica Ortodoxă Ucraineană", scrie arhiereul.

"Astăzi noi (vorbesc în numele multor arhierei ai Bisericii Ortodoxe Ucrainene) condamnăm această agresiune nebună a Federației Ruse împotriva Țării noastre Independente. Condamnăm confiscările barbare ale eparhiilor noastre din estul și sudul Ucrainei. Condamnăm represiunile și hărțuirea pe care admistrația voastră o face pe teritoriile ocupate temporar ale Ucrainei!", a declarat arhiereul.

Înaltpreasfințitul a cerut patriarhului rus "să lase în pace Biserica noastră, pe arhiereiii noștri și Întâistătătorul nostru”, subliniind că "avem propria noastră cale, care a fost aleasă de Sinodul Bisericii Ortodoxe Ucrainene".

"Sincer vă cer să vă opriți. Fiecare rachetă care ajunge astăzi pe teritoriul Ucrainei este percepută de locuitorii săi drept "binecuvântarea" voastră pentru fiii dumneavoastră", a înmcheiat vicarul Eparhiei de Odesa, numindu-se ăe sine "un fiu credincios al Întâistătătorului său".

UJO a scris mai devreme că Preafericitul Mitropolit Onufrie a exprimat profunde condoleanțe în legătură cu bombardarea Odesei.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si