Biserica Ucraineană susține toate inițiativele de a pune capăt războiului

Primatul Bisericii Ortodoxe Ucrainene Preafericitul Mitropolit Onufrie. Imagine: Biserica Ortodoxă Ucraineană

Preafericitul Mitropolit al Kievului și al întregii Ucraine Onufrie a făcut o declarație cu privire la procesul de instaurare a păcii în Ucraina.

Biserica Ortodoxă Ucraineană împărtășește în întregime și susține inițiativele de instaurare a păcii manifestate de autoritățile ucrainene, care sunt îndreptate spre încetarea vărsării de sânge și găsirea unor modalități de soluționare pașnică a situației din Donbas. Acest lucru este menționat în declarația Primatului Bisericii Ortodoxe Ucrainene Preafericitului Mitropolit al Kievului și al întregii Ucraine Onufrie făcută la 01 august 2020 în legătură cu procesul de instaurare a păcii în Ucraina, care a fost publicată pe site-ul Departamentului pentru Informații și Educație al Bisericii Ortodoxe Ucrainene canonice.

Uniunea Jurnaliștilor Ortodocși prezintă textul complet al declarației Primatului Bisericii Ortodoxe Ucrainene.

"Deja timp de șase zile în Ucraina continuă regimul de încetare totală a focului. Acesta este un nou pas decisiv către soluționarea conflictului armat din Estul Ucrainei și inastaurarea păcii mult așteptate.

De-a lungul istoriei, din vremurile Rusiei Kievene și până în zilele noastre, Biserica Ortodoxă Ucraineană a îndemnat întotdeauna și a contribuit prin acțiuni concrete la menținerea păcii și reconciliere. Biserica se implică în acest lucru pentru că aceasta este porunca Domnului nostru Iisus Hristos: " Fericiţi sunt făcătorii de pace, că aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema" (Matei, 5:9). Și în condițiile actuale, când statul nostru ucrainean trece prin perioade dificile, Biserica Ortodoxă Ucraineană împărtășește durerea și suferința turmei sale duhovnicești și se roagă neîncetat ca în Ucraina să se instaureze pacea pământească și să domnească pacea lui Dumnezeu, care "covârşeşte orice minte" (Fil., 4:7). Rugăciuni cutremurătoare se înalță în aceste zile, când a încetat focul din Donbas, zile care au început în ajunul unei mari sărbători pentru Ucraina – Ziua Încreștinării Țării Rusiei.

Biserica Ortodoxă Ucraineană și-a afirmat în mod repetat poziția sa neschimbată privind susținerea soluționării pașnice a conflictelor prin numeroase apeluri, declarații și scrisori. De la începutul ostilităților din Estul Ucrainei, Consiliul Episcopilor, Sfântul Sinod, Primatul Bisericii în numele Bisericii Ortodoxe Ucrainene a făcut apeluri la conducerea statului, la comunitatea ucraineană și mondială, la toți oamenii de bună credință, cu scopul de a depune toate eforturile pentru a opri vărsarea de sânge în Ucraina și a restabili viaţa pașnică. Biserica noastră a insistat și continuă să insiste pentru oamenii care stau de ambele părți ale conflictului armat că toți suntem fiii Unui Dumnezeu și Dumnezeu ne-a creat nu pentru dușmănie sau crimă, ci pentru o viață petrecută în dragoste pentru Dumnezeu și pentru aproapele.

Biserica Ortodoxă Ucraineană își exprimă dorința de a readuce o pace reală în statul nostru nu numai prin rugăciuni și prin cuvinte de predică, dar o confirmă și prin fapte concrete. Chiar din primele zile ale conflictului armat și până în prezent clerul și mirenii Bisericii Ortodoxe Ucrainene canonice au acordat asistență tuturor victimelor acțiunilor armate, militarilor și civililor, îi sprijină pe membrii de familie ai celor căzuți în conflict, rezolvă necesitățiile persoanelor strămutate care și-au părăsit casele din zona confruntării armate. Cu asistența Bisericii Ortodoxe Ucraineane au fost eliberați prizioneri militari și voluntari ucraineni de pe teritoriile necontrolate ale Ucrainei. Aceste și multe alte fapte confirmă faptul că Biserica Ortodoxă Ucraineană face tot posibilul pentru a readuce pacea în țara noastră.

În pofida încercărilor unor forțe de a introduce o retorica politică în viața Bisericii, de a impune Bisericii o anumită poziție politică, Biserica Ortodoxă Ucraineană nu intervine în procesele politice, deoarece are o altă misiune. În același timp, Biserica Ortodoxă Ucraineană împărtășește pe deplin și susține inițiativele de pacificare care provin de la autoritățile ucrainene, și care au ca scop depășirea vărsării de sânge și aflarea unor modalități de soluționare pașnică a situației din Donbas.

Păstoriții Bisericii noastre se află atât pe ​​teritoriile controlate de Ucraina, cât și pe cele necontrolate. Clericii, monahii și mirenii care trăiesc pe teritoriile necontrolate ale Donbasului sunt, de asemenea, gata să se încadreze în procesul de negocieri și să se implice în restabilirea păcii multdorite și multașteptate, a integrității teritoriale și a suveranității Ucrainei în granițele recunoscute de toată lumea.

Vocea Bisericii răsună neschimbat la toate nivelurile sociale, proclamând că orice conflict dezlănțuit în lume are o cale de soluționare pașnică, iar cine caută să rezolve conflictul în acest mod – o va găsi cu siguranță. Ne rugăm lui Dumnezeu să dăruiască tuturor celor de care depinde acest lucru, înțelepciunea de a găsi această cale și de a păși pe ea cu încredere.

Apelăm la toți să se roage pentru încetarea războiului, pentru reconciliere, pentru stabilirea păcii și a liniștii în Ucraina!".

UJO a raportat că în Ziua Creștinării Țării Rusiei, Preafericitul Mitropolit Onufrie a menționat că Biserica Ortodoxă Ucraineană se roagă lui Dumnezeu și îi îndeamnă pe toți să se împace între ei și să nu mai lupte unii cu alții.

Dacă observați o eroare, evidențiați textul dorit și apăsați pe Ctrl + Enter pentru a informa moderatorul despre acest lucru.

Sondaj

Abandonarea preoției de către Andrei Konanos este:
un act onest al unui cleric care a simțit că nu mai poate să poarte povara preoției
13%
trădarea Bisericii
13%
să nu judecăm și nu vom fi judecați
74%
Total voturi: 8

Arhiva

Система Orphus