Novinski: Poroșenko a trădat cu ușurință Biserica pentru că era "vizitator"

Fostul președinte al Ucrainei Petro Poroșenko. Imagine: president.gov.ua

Persoana care a făcut totul pentru a discredita Biserica Ortodoxă canonică nu poate fi enoriașul ei – parlamentarul ucrainean a comentat acțiunile lui Poroșenko.

Dorința fostului președinte al Ucrainei Petro Poroșenko de a discredita Biserica Ortodoxă Ucraineană canonică indică faptul că acesta a fost doar un "vizitator" al Bisericii, a declarat parlamentarul din Rada Supremă a Ucrainei Vadim Novinski pe canalul de YouTube "Puterea vs Vlașenko".

"El (Poroșenko – n.r.) nu a fost niciodată diacon. Nu este adevărat. Nu a fost niciodată diacon. El, o să vă spun, nu a fost nici măcar un enoriaș al Bisericii noastre. A fost un "vizitator". Persoana care a trădat-o atât de ușor și a făcut totul pentru a discredita Biserica, a susținut toate aceste minciuni și calomnii împotriva Bisericii noastre. El nu poate fi ... A fost un "vizitator". El a fost cu noi, dar nu a fost al nostru (1 Ioan 2:19)", a spus Novinski.

Potrivit parlamentarului din Ucraina, care a devenit recent diacon al Bisericii Ortodoxe Ucrainene canonice, nu trebuie de acordat o importanță deosebită fotografiei în care Poroșenko participă la procesiunea religioasă înveșmântat în stihar.

"S-a îmbrăcat doar. Știți, când cineva merge la o procesiune religioasă și ține un prapor bisericesc sau o icoană, este înveșmântat în stihar. Acesta este un simplu veșmânt, s-a îmbrăcat pentru a poza", a explicat Novinski.

Anterior, el a subliniat că președinții vin și pleacă, iar Biserica a fost, este și va fi.

Dacă observați o eroare, evidențiați textul dorit și apăsați pe Ctrl + Enter pentru a informa moderatorul despre acest lucru.

Sondaj

Ce părere aveți despre scuzele Papei față de ortodocși pentru erorile catolicilor?
a cere scuze este un lucru bun, văd aici un semn de prietenie
0%
să renunțe la dogmele BRC, atunci îl voi crede
0%
este doar o politețe diplomatică
100%
Total voturi: 1

Arhiva

Система Orphus