Mitr. Onufrie a exprimat condoleanțe în legătură cu moartea Mitr. Sofronie

Preafericitul Mitropolit al Kievului și al întregii Ucraine. Foto: news.church.ua

Preafericitul Mitropolit Onufrie a exprimat condoleanțe în legătură cu trecerea la cele veșnice a Mitropolitului Sofronie de Cerkasî și Kaniv.

Primatul Bisericii Ortodoxe Ucrainene canonice Preafericitul Mitropolit Onufrie al Kievului și al întregii Ucraine a exprimat condoleanțe Episcopului Ioan de Zolotonoșa, vicarului Eparhiei de Cerkasî, clerului și enoriașilor Eparhiei de Cerkasî în legătură cu trecerea în veșnicie a Mitropolitului Sofronie de Cerkasî și Kaniv. Mesajul de condoleanțe a fost publicat de Departamentul pentru Informații și Educație al Bisericii Ortodoxe Ucrainene.

"Cu profundă durere am primit vestea despre trecerea în veșnicie a Preasfințitului Mitropolit Sofronie de Cerkasî și Kaniv.

Călătoria sa pământească a s-a desfășurat într-o perioadă dificilă, când Biserica noastră a fost persecutată, iar credincioșii au fost asupriți. Însă, ascultând de chemarea inimii sale, regretatul arhiereu a urmat o educație duhovnicească, a primit preoția, iar apoi și cinul monahal, pentru a cunoaște "iubirea lui Hristos, cea mai presus de cunoștință, ca să vă umpleți de toată plinătatea lui Dumnezeu" (vezi Efeseni 3:19). Mitropolitul Sofronie întotdeauna a mărturisit cu îndrăzneală și a apărat credința ortodoxă", a menționat Primatul.

Potrivit Preafericitului Părinte Mitropolit, "răposatul a încălzit în suflet darul lui Dumnezeu, și de aceea Dumnezeu nu i-a dat "duhul temerii, ci al puterii și al dragostei și al înțelepciunii" (2 Tim. 1, 6-7). De-a lungul anilor de rodnică activitate arhipastorală, a câștigat respectul profund al episcopatului, al clerului și al credincioșilor Bisericii noastre. Toată Ucraina cunoaște îngrijirea Preasfinției Sale pentru construirea de biserici și catedrale minunate, care au devenit nu numai decorațiii arhitecturale ale pământului nostru, dar și spitale duhovnicești, unde acum mii de suflete însetate primesc tămăduire și bucurie. Îndeplinind neobosit sfânta slujire, regretatul Mitropolitul a ridicat din ruine viața bisericească din regiunea Cerkasî, pentru mulți oameni a devenit un exemplu de bărbăție în credință, tărie sufletească și răbdare. Mitropolitul Sofronie a fost om sincer, profund religios și cu dragoste de Dumnezeu. El a știut să combine slujirea în Biserică cu un adevărat patriotism. Fiecare își amintește de nevoințele sale duhovnicești, de slujirea sa devotată și dezinteresată spre binele poporului ortodox ucrainean".

"Din adâncul inimii împărtășim durerea și ne rugăm pentru odihna sufletului răposatului ierarh – un ierarh deosebit, duhovnic profund, sincer în rugăciune, ascet al credinței și model al evlaviei. Exprimăm condoleanțe fiilor duhovnicești ai Eparhiei de Cerkasî, rudelor, prietenilor și tuturor celor care l-au cunoscut și respectat pe Mitropolitul Sofronie. Veșnică pomenire lucrătorului neobosit în glia Domnului!", a încheiat Primul Ierarh.

Primatul a dat binecuvântarea ca slujba de înmormântare să fie săvârșită de membrul permanent al Sfântului Sinod, Coordonatorul administrativ al Bisericii Ortodoxe Ucrainene Mitropolitul Antonie de Borispol și Brovarî.

UJO a raportat că Episcopul conducător al Eparhiei de Cerkasî a Bisericii Ortodoxe Ucrainene, Mitropolitul Sofronie (Dmytruk) de Cerkasî și Kaniv a murit în al 81-lea an al vieții sale.

Dacă observați o eroare, evidențiați textul dorit și apăsați pe Ctrl + Enter pentru a informa moderatorul despre acest lucru.

Sondaj

Biserica Ortodoxă Ucraineană trebuie să ia parte la procesul de instaurare a păcii în Donbas?
Da, Hristos ne-a lăsat poruncă să fim făcători de pace.
100%
Nu, acest lucru este sarcina autorităților.
0%
Este inutil, politicienii nu doresc pacea.
0%
Total voturi: 1

Arhiva

Система Orphus