Epifanie așteaptă ca Fanarul să acorde BOaU statutul de Patriarhie

09 iunie 2020 16:51
0
Liderul BOaU Epifanie. Imagine: UNIAN Liderul BOaU Epifanie. Imagine: UNIAN

Statutul de Patriarhie a fost una dintre ideile "Sinodului panucrainean" al BOAU din 1990, care a devenit un "pas istoric" spre obținerea "independenței depline" a BOaU.

Prin efort comun și cu binecuvântarea Fanarului, Biserica Ortodoxă a Ucrainei (BOaU) va dobândi aproparea statutului de patriarhie. Liderul structurii schismatice Epifanie Dumenko a declarat acest lucru în cuvântul său de salut cu ocazia aniversării a 30 de ani de la "Sinodul panucrainean" al Bisericii Ortodoxe Autocefale din Ucraina (BOAU).

"Sinodul panucrainean din 1990 este un pas istoric spre independența acum pe deplin confirmată a Bisericii noastre Ortodoxe", a scris liderul Bisericii Ortodoxe a Ucrainei pe pagina sa de Facebook. "După secole de captivitate duhovnicească, secole de luptă continuă pentru Biserica noastră, peste 700 de delegați din toată Ucraina au proclamat în unanimitate: Biserica Autocefală din Ucraina este și va fi!".

Epifanie a adăugat că "mulțumindu-I lui Dumnezeu, ne amintim de evenimentele care au avut loc acum 30 de ani. Căci fiecare credincios al Bisericii Ortodoxe a Ucrainei este cocreatorul unei mari realizări – independența duhovnicească, aprobată definitiv prin Tomosul Sinodal și Patriarhal", ceea ce ar fi imposibil de realizat fără "unitatea pe baza ideii de autocefalie".

"Cred totodată că la fel cum la momentul binecuvântat de Dumnezeu, Tomosul Patriarhiei Ecumenice a acordat autocefalia pentru s-au luptat care generații de ortodocși ucraineni, prin aceeași lucrare comună și cu binecuvântarea Bisericii-Mame vom obține aprobarea statutului de Patriarhie pentru BOaU, a cărei idee are conexiune cu Sinodul susmenționat", a subliniat Epifanie.

UJO a informat că un ierarh al Fanarului a numit BOaU un "cadou" din partea Patriarhiei de la Constantinopol pentru poporul din Ucraina.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si