BOG: Rugăciunea comună a ortodocșilor cu heterodocșii este un păcat grav

25 Mai 2020 17:08
1141
Mitropolitul Natanail de Chicago se roagă cu un cardinal și un pastor protestant. Imagine: vimaorthodoxias Mitropolitul Natanail de Chicago se roagă cu un cardinal și un pastor protestant. Imagine: vimaorthodoxias

Mitropolia Pireului consideră că Dumnezeu nu aude rugăciunile comune ale ortodocșilor cu heterodocșii, deoarece asemenea rugăciuni sunt o batjocură a Duhului Sfânt.

La 20 mai 2020 Departamentul pentru erezii și religii al Mitropoliei Pireului a Bisericii Ortodoxe a Greciei a publicat o declarație în care se afirmă că participarea creștinilor ortodocși la rugăciuni comune cu reprezentanții altor confesiuni creștine sau alte religii este un păcat grav și o batjocură a Duhului Sfânt, transmite publicația "VimaOrthodoxias".

Mitropolia Pireului s-a opus rugăciunilor comune ale ierarhilor ortodocși cu reprezentanții religiilor heterodoxe și ale altor biserici creștine, care au fost explicate prin lupta comună împotriva pandemiei COVID-19.

Totodată, în declarație se menționează că "poporul credincios al lui Dumnezeu a văzut în această pandemie mustrarea lui Dumnezeu și un motiv de pocăință", și "și-a întors privirea către Dumnezeu și s-a rugat pentru ajutor de sus", "susținătorii ecumenismului au profitat și ei de ocazie ca să acționeze".

"Au organizat rugăciuni la nivel mondial, inter-creștine și inter-religioase (care, după cum știți, sunt strict interzise de sfintele canoane ale Bisericii noastre) pentru a "uni", așa cum spun ei, "oameni de toate credințele în rugăciuni comune pentru a cere de la Dumnezeul comun ajutor și salvare în  această epidemie", se arată în declarație.

Potrivit Mitropoliei Pireului, ecumeniștii "doresc să insufle credincioșilor simpli și neinformați prima și cea mai teribilă greșeală – că toate religiile cred în același Dumnezeu".

În acest sens, ierarhii din Mitropolie consideră că "conducătorii Bisericii (patriarhi, arhiepiscopi și episcopi), precum și mulți clerici, teologi și mireni, care, din păcate, sunt corupți și pătrunși de ideologia ecumenismului sau sunt presați de politicienii influenți, joacă un rol distructiv deosebit de  mare".

În text se menționează că toți acești oameni, "după părerea noastră modestă, sunt cei mai periculoși, pentru că luptă cu Biserica din interior, deși arată ca niște păstori când, de fapt, sunt "lupi".

Mitropolia Pireului a declarat că din toate aceste rugăciuni comune care au avut loc în această perioadă, o deosebită atenție a atras evenimentul organizat la Chicago, SUA, în data de 25 martie 2020 .

Atunci, împreună cu un cardinal catolic și un pastor protestant, s-a rugat reprezentantul Patriarhiei Constantinopolului Mitropolitul Natanael de Chicago. În special, au spus împreună rugăciunea "Tatăl nostru" și s-au rugat pentru însănătoșirea tuturor celor care s-au îmbolnăvit în timpul pandemiei.

În plus, indignarea Mitropoliei Pireului a fost stârnită de cuvintele Mitropolitului Natanael: "Dragi prieteni, Hristos este cu noi! Pe măsură ce continuă eforturile înm vederea reducerii consecințelor provocate de coronavirus, acum este mai important ca niciodată să înțelegem că ceea ce unește este mai important decât ceea ce ne separă".

Ierarhii din Mitropolie consideră că Dumnezeu nu aude astfel de rugăciuni: "Aude oare Dumnezeu asemenea rugăciuni generale? Fără îndoială, nu ... Sfinții părinți ai Bisericii noastre și mai ales Sfântul Grigorie Palama ne învață că ereticii (și în acest caz, papiștii și protestanții) sunt în esență atei, ca păgânii, pentru că erezia este un al doilea tip de ateism".

În Mitropolia Pireului au subliniat că "după ce au căzut și au fost tăiați din Trupul Bisericii, au pierdut Harul lui Dumnezeu și orice speranță de mântuire".

Aceasta înseamnă că "participarea ortodocșilor la aceste rugăciuni teribile este un păcat grav și, în esență, o batjocură a Duhului Sfânt!".

În plus, în Mitropolie au criticat și participarea Patriarhului Ierusalimului Teofil la rugăciunea comună cu "reprezentanții tuturor religiilor din Israel", la inițiativa "Consiliului mondial al liderilor religioși în cooperare cu Ministrul afacerilor externe al Israelului".

Rugăciunea rostită de reprezentanții diferitelor religii conținea cuvintele: "Dumnezeul începutului și al sfârșitului, Dumnezeul tuturor creaturilor Pământului, stăpânul tuturor generațiilor, Cel Care îi trezește pe cei adormiți și îi vindecă pe cei bolnavi, și deschide ochii celor orbi. Stăm în fața Ta, ne închinăm cu umilință și ne rugăm: Mântuiește-ne și ne trimite prosperitate!".

În Mitropolia Pireului consideră că "Dumnezeul începutului și al sfârșitului" la care se face referire aici este un dumnezeu inexistent care nu are nici o legătură cu Dumnezeu - Cuvântul Cel întrupat, Domnul nostru Iisus Hristos. Deoarece în propoziția susmenționată, evreii se referă la un dumnezeu, iar musulmanii – la altul. Și aceata în nici un caz nu este Domnul Dumnezeul nostru Iisus Hristos, pe care evreii L-au răstignit ca pe un tâlhar, iar musulmanii îl consideră prooroc".

"Cu groază și dezgust am văzut că în această fuziune a ereticilor și necredincioșilor a trebuit să  participe și să se roage împreună cu ei Patriarhul Ierusalimului Teofil", se arată în declarație.

În același timp, la Mitropolie au menționat că "aceste evenimente triste nu ne surprind și nu ne dezamăgesc, deoarece Biserica s-a confruntat cu situații similare și în trecut".

Dimpotrivă, asemenea evenimente "ar trebui să devină un motiv pentru o vigilență ridicată și o responsabilitate mai mare a oamenilor credincioși lui Dumnezeu, care sunt întotdeauna chemați să-și amintească de cuvintele Domnului Dumnezeului nostru: "Vedeţi să nu fiţi amăgiţi, căci mulţi vor veni în numele Meu, zicând: Eu sunt, şi vremea s-a apropiat. Nu mergeţi după ei" (Luca 21:8). 

Mai devreme, UJO a scris că în Belgia Patriarhul Bartolomeu și egumenul mănăstirii Xenofont s-au rugat împreună cu catolicii.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si