Prot. Nicolai Danilevici: Din cauza COVID-19 BOaU nu poate captura biserici

04 Mai 2020 15:48
0
Purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Ucrainene, protoiereul Nicolai Danilevici. Imagine: screen-shot de pe canalul de YouTube Purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Ucrainene, protoiereul Nicolai Danilevici. Imagine: screen-shot de pe canalul de YouTube "Vitralii: despre credință în culori"

Cuvintele lui Epifanie despre "al doilea val" de trecere a bisericilor în structura sa este o viclenie: spera la 2 factori care cu mare probabilitate nu vor funcționa.

Carantina a privat Biserica Ortodoxă a Ucrainei (BOaU) de posibilitatea să acapareze biserici, în această structură bisericească probabil și-au pus speranța în fake-urile privind încălcarea carantinei și redenumirea Bisericii Ortodoxe Ucrainene, a declarat șeful adjunct al Departamentului pentru Relații Bisericești Externe al Bisericii Ortodoxe Ucrainene, protoiereul Nicolai Danilevici.

"BOaU nu are acum posibilitatea să captureze cu forța parohiile noastre, deoarece toți trebuie să stea acasă", a spus protoiereul Nicolai în interviul acordat pentru canalul de YouTube "Vitralii: despre credință în culori".

Acum nu se mai exercită aceeași presiune din partea statului, iar acest lucru a determinat încetarea capturării bisericilor, a adăugat purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Ucrainene.

"Oamenii, în cea mai mare parte, și-au dat seama unde să meargă și unde să nu meargă. Avem exemplul în care a început totul. Oamenii s-au certat între ei și multe sate doresc să trăiască în pace și să nu se mai certe. Oamenii și-au dat seama ce și cât valorează pe harta religioasă a Ucrainei", a explicat protoiereul.

Clericul a atras atenția publicului și asupra faptului că declarațiile lui Epifanie despre noul val de trecere a parohiilor de la Biserica Ortodoxă Ucraineană la Biserica Ortodoxă a Ucrainei (BOaU) sunt viclenie.

Potrivit șefului adjunct al DRBE al Bisericii Ortodoxe Ucrainene, în structura bisericească a lui Epifanie a sperat la 2 factori:

1. Redenumirea Bisericii canonice, însă acest proces a fost suspendat, iar acum Curtea Constituțională a Ucrainei examinează dosarul privind ilegalitatea unei astfel de redenumiri forțate.

2. Falsurile difuzate de mass media care pretind că care se presupune că Biserica Ortodoxă Ucraineană canonică a devenit unul dintre focarele de răspândire a coronavirusului, însă este puțin probabil că această "tactică" va funcționa.

"BOaU este ca un parazit care nu creează nimic, ci doar ia, fură, ademenește parohiile, clădirile, bisericile care au fost construite după căderea URSS de către Biserica noastră...", a menționat protoiereul Nicolai. "Este o poziție de atacator, o poziție parazitară, cer iertare, dar este poziția piraților de Somali care abia așteaptă să atace o corabie neajutorată – această poziție nu este demnă de Biserica lui Hristos, dacă ei se consideră a fi așa".

Este imposibil să ademenești un asemenea de număr de parohii, purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Ucrainene, și a amintit istoria apariției BOaU și faptul că această structură provine de la Patriarhia Kievului.

"Strategia de acaparare a parohiilor stă la baza turbulenței constante în relațiile interconfesionale din Ucraina", a subliniat șeful adjunct al Departamentului pentru Relații Bisericești Externe al Bisericii Ortodoxe Ucrainene, și a făcut apel la BOaU să se trezească și să înceteze divizarea Ucrainei, pentru că acest lucru este periculos nu numai pentru pacea interconfesională, dar și pentru unitatea țării.

Epifanie a recunoscut anterior discrepanța dintre cifrele sondajelor cu privire la numărul de adepți ai BOaU.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si