Capul Fanarului – Primăriei de Lviv: Suntem satisfăcuţi de respectul arătat

Patriarhul Constantinopolului Bartolomeu. Imagine: Amen.gr

Șeful Departamentului "Administrației Primarului" orașului Lviv a publicat scrisoarea primită de la Patriarhul Bartolomeu.

La aproape o lună după ce Patriarhul Constantinopolului Bartolomeu a trimis o scrisoare primarului de Lviv, şeful departamentului "Administrației Primarului" orașului Lviv Evghenii Boiko a publicat textul scrisorii pe pagina sa de Facebook. În document Capul Fanarului și-a arătat satisfacția pentru respectul lui Andrei Sadovoi, pe care acesta l-a exprimat la adresa "Primului Tron în Ortodoxie".

"Astăzi am primit o scrisoare de la Patriarhul Ecumenic Bartolomeu. În timpul vizitei la Istanbul am avut ocazia să-i transmit Patriarhului o carte-album cu desene ale copiilor despre orașul nostru. Totodată, i-a m înmânat o invitație din partea primarului să viziteze municipiul Lviv. Sperăm cu sinceritate că după terminarea pandemiei, vizita va avea loc", a scir Boiko pentru abonații săi.

În scrisoare Primatul Fanarului l-a lăudat pe Sadovoi pentru respectul demonstrat față de Patriarhia Constantinopolului, pe care Patriarhul Constantinopolului a numit-o "Primul Tron în Ortodoxie".

"De asemenea, dorim să reamintim că îi iubim pe toți cetăţenii ucraineni și că suntem profund satisfăcuți de respectul, dragostea și recunoștința pe care Dumneavoastră și mulți dintre compatrioții Dumneavoastră o exprimați faţă de Primului nostru Scaun în Ortodoxie", a subliniat Patriarhul Bartolomeu.

Sanctitatea Sa a promis totodată că "Marea Biserică a lui Hristos" (a Fanarului – n.r.) va oferi sprijin Bisericii – Fiice (BOaU – n.r.).

"Vă asigurăm că suntem foarte mulțumiți de eforturile comune îndreptate spre întărirea legăturilor de multe veacuri dintre Ucraina și Marea Biserică a lui Hristos, și că vom ajuta Biserica noastră Fiică în orice moment când va avea nevoie de sprijinul și experiența noastră", a promis Primatul Fanarului.

În data de 05 ianuarie 2020 şeful departamentului "Administrației Primarului" orașului Lviv Evghenii Boiko a vizitat oraşul Istanbul ca membru al delegației BOaU și i-a transmis Patriarhului Bartolomeu o invitație să viziteze oraşul Lviv.

Dacă observați o eroare, evidențiați textul dorit și apăsați pe Ctrl + Enter pentru a informa moderatorul despre acest lucru.

Sondaj

Cum apreciați declarațiile Fanarului privind posibila unire cu catolicii?
negativ, unirea cu ereticii este imposibilă
88%
de ce nu, am fost cândva o singură Biserică
6%
aceasta este problema Fanarului și a Bisericii Romano-Catolice, pe noi nu ne privește
6%
Total voturi: 16

Arhiva

Система Orphus