Lomachenko acuzat de trădare: reacția Azovului la postarea despre Biserică

02 Ianuarie 11:16
0
Vasyl Lomacenko. Imagine: eurosport.ru Vasyl Lomacenko. Imagine: eurosport.ru

Boxerul ucrainean a repostat predica Mitropolitului Longhin.

În ziua de 31 decembrie, boxerul ucrainean și fostul campion mondial la trei categorii de greutate Vasyl Lomachenko a repostat pe pagina sa de Instagram un fragment din predica Mitropolitului Longhin. Mitropolitul spune că statul ucrainean a început un război împotriva lui Dumnezeu, a Bisericii Domnului și a poporului ucrainean.

"Avem ocazia să arătăm cât de credincioși suntem Tatălui nostru din Ceruri și Maicii Bisericii noastre, dacă suntem adevărați ortodocși și dacă credem cu adevărat în Dumnezeu și cât de dedicați îi suntem Lui! După cum se spune, prietenii în necazuri se cunosc, astăzi adevărații ortodocși vor arăta cine sunt în cel mai dificil moment pentru Biserica noastră. Ni se oferă astăzi o mare ocazie să dovedim dacă suntem vrednici de viața veșnică în Împărăția lui Dumnezeu! Pace vouă!", a scris Lomachenko sub fragmentul din predica mitropolitului.

Naţionaliştii ucraineni au reacţionat imediat la postarea boxerului. Bohdan "Tavr" Krotevici, conducătorul de stat major al regimentului Azov, a publicat o postare pe Twitter cu o propunere de a face din Lomachenko un nou "Medvedciuk", în schimbul căruia "putem elibera din captivitate mulți băieți de-ai noștri ". În postarea sa de pe Instagram, el a creat un tag pentru Serviciul Securității și a adăugat, referindu-se la forțele de aplicare a ordinii publice: "Serviciul Securității, cred, poate învinuit aici, ce credeți? Și dacă va fi ridicat pentru trădare, vom putea face schimb pentru el cu mulți patrioți ucraineni care se află în captivitate".

UJO a raportat mai devreme că Vasyl Lomachenko a început să facă ascultare la Lavra Peșterilor din Kiev, ajutând la coacerea prescurilor.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si