Mitropolitul Onufrie: Biserica prin încercări a devenit și mai puternică

Discursul Primatului Bisericii Ortodoxe Ucrainene la conferința de presă la Podgorița. Imagine: Episcopul Victor (Koţaba)

Primatul Bisericii Ortodoxe Ucrainene este convins că Domnezeu va ajuta Sfânta Sa Biserică să reziste la încercărir atât în ​​Muntenegru, cât și în Ucraina.

În pofida încercărilor din ultimii ani, Biserica Ortodoxă Ucraineană a rezistat, a rămas cea mai mare Biserică din Ucraina, devenind și mai puternică. Primatul Bisericii Ortodoxe Ucraine Preafericitul Mitropolit al Kievului și al întregii Ucraine Onufrie a declarat acest lucru în cadrul unei conferințe de presă din capitala Muntenegrului, Podgorița, la 28 februarie 2020.

UJO citează textul complet al discursului Preafericitului Mitropolit Onufie.

"Evenimentele recente din Ucraina și Muntenegru se află în epicentrul atenției întregii lumi ortodoxe. Înțelegem perfect situația în care se află Sfânta Biserică, deoarece Biserica noastră s-a confruntat cu asemenea circumstanţe, confruntare care continuă până în prezent. În istoria Bisericii au existat momente de dezvoltare pașnică, precum și perioade de martiriu și mărturisire. Însă Dumnezeu a fost mereu alături de poporul său și nu a părăsit niciodată Biserica Sa. Suntem convinşi că Domnul Dumnezeu nu va părăsi Biserica Sa nici acum şi ne va ajuta să trecem prin încercările cu care Ea se confruntă atât în ​​Muntenegru, cât și în Ucraina.

Cu mai bine de 30 de ani în urmă, după căderea regimului comunist, încă înainte de proclamarea independenței, în Ucraina a avut loc o scindare, care există până în prezent cu sprijinul unor politicieni şi reprezentanți ai puterii de stat. Din păcate, această scindare a trecut deja dincolo de hotarele Ucrainei și amenință cu o dezbinare a Ortodoxiei mondiale. Schismaticii ucraineni, care au fost acceptați în comuniune fără pocăință de către Patriarhul Constantinopolului prin decizia sa unilaterală, nu au succesiune apostolică. Acest moment nu numai că face imposibilă comuniunea euharistică cu ei, dar și profanează Biserica lui Hristos.

Sfântul Apostol Pavel ne învață că "Hristos a iubit Biserica, şi S-a dat pe Sine pentru Ea,ca s-o sfinţească, curăţind-o cu baia apei prin cuvânt, ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană" (Efeseni 5: 26-27).

Este regretabil faptul că asemenea acțiuni ilegale încalcă nu numai principiul sobornicității Bisericii, succesiunea apostolică, dar pângăreşte imaginea morală a Bisericii lui Hristos. În acest sens, în numele Bisericii Ortodoxe Ucrainene, aș dori să-mi exprim recunoștința față de Sfânta Biserică Ortodoxă Sârbă pentru poziția sa canonică și patristică pe care a adoptat-o prin nerecunoaşterea dezbinării din țara noastră.

În pofida încercărilor din ultimii ani, Biserica noastră Ortodoxă Ucraineană nu doar a rezistat, nu doar că a rămas cea mai mare Biserică din Ucraina, dar a devenit și mai puternică. În prezent în componența Bisericii noastre intră 53 de eparhii, aproximativ 12300 de parohii, 250 de mănăstiri.

În sânul Bisericii Ucrainene fac ascultare mai mult de 100 de arhierei, 12400 de clerici, 4600 de monahi, care păstoresc turma multimilionară ucraineană.

Deseori s-a întâmplat și în prezent se întâmplă ca politicienii să cedeze ispitei de a se amesteca în viața Bisericii şi să o folosească în interesele lor personale. Politicienii doresc să conducă Biserica, dar Biserica nu trebuie să cedeze la aceste încercări. Biserica nu se poate schimba pentru a satisface cerințele omeneşti. Înțelegem că Biserica este incomodă pentru o omul păcătos, obișnuit să trăiască potrivit patimilor sale. Dar nu Biserica trebuie să se schimbe și să se adapteze conform cerințelor naturii omeneşti păcătoase, omul trebuie să se schimbe, trebuie să încerce să devină mai bun, mai curat și mai asemănător cu Hristos. Sfântul Apostol Pavel spune: "Deci, vă rog, să-mi fiţi mie următori, precum şi eu lui Hristos". (1 Corinteni 4:16).

Stimați arhirerei, frați şi surori, toți credincioșii sfântului ținut ortodox muntenegrean! Suntem plăcut surprinși de numeroasele Procesiuni religioase, care au cuprins deja aproximativ jumătate din populația țării și care se săvârșesc pentru întărirea duhovnicească și apărarea sfintelor lăcaşuri. Suntem plăcut surprinși de tăria voastră în credință, de solidaritatea voastră și renașterea credinței ortodoxe în Muntenegru. Pentru noi, ucrainenii ortodocși, exemplul vostru este foarte semnificativ. Suntem astăzi aici pentru a împărtăși nu numai bucuria sărbătorii, dar și pentru a confirma încă o dată adevărul cuvintelor biblice care spun: "Frate ajutat de frate este ca o cetate tare și înaltă" (Pilde 18, 19), a subliniat Primatul Bisericii Ortodoxe Ucrainene Preafericitul Mitropolit al Kievului și al întregii Ucrainei Onufrie.

Amintim  că Preafericitul Onufre a fost într-o vizită de trei zile în Muntenegru. La 27 februarie, Mitropolitul Kievului a oficiat slujba de seară în Biserica Învierii lui Hristos, iar apoi împreună cu mitropolitul Amfilohie a mers în fruntea Procesiunii Calea Crucii.

Dacă observați o eroare, evidențiați textul dorit și apăsați pe Ctrl + Enter pentru a informa moderatorul despre acest lucru.

Sondaj

Cum apreciați declarațiile Fanarului privind posibila unire cu catolicii?
negativ, unirea cu ereticii este imposibilă
88%
de ce nu, am fost cândva o singură Biserică
6%
aceasta este problema Fanarului și a Bisericii Romano-Catolice, pe noi nu ne privește
6%
Total voturi: 16

Arhiva

Система Orphus