Arhiepiscopia Fanarului în SUA va permite împărtăşania pentru neortodocşi

09 Martie 2020 16:42
0
Arhiepiscopul Elpidifor (Lambriniadis). Imagine: theorthodoxworld.com Arhiepiscopul Elpidifor (Lambriniadis). Imagine: theorthodoxworld.com

Şeful Arhiepiscopiei Americane a Patriarhiei Constantinopolului a declarat că orice persoană care a fost cununată în Biserica Ortodoxă are dreptul să se împărtășească.

Dreptul la Sfânta Împărtășanie aparține oricărei persoane care a primit Taina Cununiei în Biserică, indiferent dacă este ortodox sau nu, consideră Întâistătăorului Arhiepiscopiei Ortodoxe a Greciei în America, Arhiepiscopul Elpidifor (Lambriniadis). Înaltpreasfinţitul a menționat acest lucru în timpul discursului său la Conferința anuală a celor 100 de lideri, care s-a deschis la 22 februarie 2020 în Florida, SUA, relatează romfea.gr.

"Fiecare căsătorie a credincioșilor este miraculoasă, este un miracol al iubirii lui Dumnezeu și o taină sărbătorită cu bucurie și primită cu mulțumire", publicația a citat cuvintele arhiepiscopului. "Indiferent de faptul dacă soțul/soția au legătură oficială cu Biserica prin Taina Botezului sau nu, el face parte la 100%  din comunitatea noastră și trebuie acceptat ca atare. Dacă vrem să fim o Biserică care cu adevărat slujește și îi îmbrăţişează pe tinerii noștri care trăiesc într-o lume pluralistă şi avansată din punct de vedere tehnologic, trebuie să-i îmbrățișăm şi pe străinii aflați în mijlocul nostru, să facem ca ei să nu se mai simtă străini, și să-i îmbrățișăm pe toți membrii comunității noastre și ai țării noastre".

Totodată, potrivit agenției, şeful Arhiepiscopiei Americane a menționat că 50% din toți creștinii ortodocși din America sunt prozeliți (25% în Arhiepiscopie).

Agenția a subliniat că asemenea sugestii din partea șefului Arhiepiscopiei au răsunat la ultima ședință a arhiepiscopilor, dar "este interesant faptul că nu Sinodul care  reglementează astfel de probleme a anunțat o astfel de dezvoltare a evenimentelor, ci arhiepiscopul însuși".

De asemenea se raportează că Arhiepiscopul Elpifidor a anunțat la o întâlnire cu preoții introducerea unui nou cod de îmbrăcăminte pentru ei în afara bisericii, dar încă nu se ştie dacă au fost emise asemenea circulare.

Amintim că Întâistătătorul Arhiepiscopiei Fanarului în Statele Unite este unul dintre fondatorii teoriei primatului Patriarhului Constantinopolului în Ortodoxie. În 2014 a fost publicat un articol al Mitropolitului Elpidoforu, în care au fost prezentate următoarele concluzii:

"Dacă vorbim despre sursa primatului,o astfel de sursă este personalitatea însăşi a Arhiepiscopului Constantinopolului, care ca episcop este primul "între egali", dar ca Arhiepiscop al Constantinopolului și, corespunzător, Patriarh Ecumenic, este primul fără egali (primus sine paribus)".

Anterior, liderul Arhiepiscopiei Americane a Patriarhiei  Constantinopolului a declarat că a simte o încredere deosebită în viitorul elenismului în America.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si