Un Ierarh Polonez: În BOaU – băieţi de stradă în veşminte bisericeşti

29 Februarie 2020 19:07
0
Arhiepiscopul de Lublin și Kholm Abel. Imagine: spzh.news Arhiepiscopul de Lublin și Kholm Abel. Imagine: spzh.news

Arhiepiscopul de Lublin Abel: Biserica nu este o organizație laică în care se pot schimba directorii, Biserica are succesiune apostolică, ceea ce nu are BOaU.

La 26 februarie 2020, în cadrul Sinaxei Primaţilor Bisericilor Ortodoxe Locale din Iordania, reprezentantul Bisericii Ortodoxe Poloneze Arhiepiscopul de Lublin și Kholm Abel a comentat una dintre problemele principale ale întrunirii – problema schismei bisericeştii ucrainene, relatează "Ţargrad-TV".

Potrivit Preasfinţiei Sale, întrunirea de la Amman este "doar începutul discuţiei despre problemele panortodoxe care s-au acumulat în ultimii ani. Dar este foarte bine că am început să discutăm aceste probleme, să comunicăm între noi. În final, numai prin dialog le putem rezolva".

Ierarhul a adăugat că "întâlnirea este un indiciu bun pentru întreaga noastră lume Ortodoxă. Desigur, totul se află în mâinile Domnului și numai El știe cum se va dezvolta în continuare situația din Ortodoxia mondială. Dar cred că această întrunire fraternă este foarte semnificativă pentru unitatea noastră sobornicească".

"Una dintre principalele probleme ale întrunirii este problema schismei bisericeşti din Ucraina. Încă de la începutul vremurilor grele care au început pentru Ucraina, ne-am exprimat clar poziția că în Biserică trebuie să existe o ordine canonică. Biserica nu este un fel de organizaţie laică în care se poate schimba cu ușurință directorul, înlocuindu-l cu un alt director. În Biserică există succesiunea apostolică, iar aceasta este cea mai esențială "ideologie a Ortodoxiei", unul dintre fundamentele Bisericii noastre. Iar în BOaU nu există succesiune apostolică – sunt nişte băieți prinși pe stradă și îmbrăcați în costume din veşminte bisericeşti. Inclusiv din acest motiv, am sprijinit întotdeauna Biserica Ucraineană canonică și pe Întâistătătorul Său, Preafericitul Mitropolit Onufrie", a declarat reprezentantul Bisericii Ortodoxe Poloneze.

Arhiepiscopul a subliniat: "Desigur, trebuie să acoperim cu dragostea noastră creștină toate acțiunile eronate ale fraților noștri, inclusiv ale Patriarhului Bartolomeu de la Constantinopol. Apostolii înșiși ne-au dat un exemplu cum să rezolvăm asemenea probleme complexe. Și este foarte semnificativ faptul că pentru acest dialog ne-am adunat pe teritoriul Patriarhiei din Ierusalim, unde Primul Sinod (Apostolic) a avut loc în anul 49 de la Nașterea Domnului nostru Iisus Hristos, şi a fost convocat de cel mai în vârstă dintre Apostoli – sfântul Apostol Iacov. Acesta este un exemplu bun pentru toate Bisericile Locale cum să soluţioneze problemele Bisericii".

"În prezent este important pentru noi să căutăm orice oportunitate pentru restabilirea păcii și a înțelegerii reciproce între Bisericile noastre. În zilele noastre există o tensiune între ele. Desigur, este foarte dureros pentru noi că nu toate Bisericile sunt prezente aici. Dar este dificil să le acuzăm. Poate Dumnezeu va rândui și după întrunirea de astăzi încă ne vom mai aduna la nivelul Primaţilor Bisericilor Ortodoxe Locale.

Și acum trebuie să ne punem speranţa în Dumnezeu - și totul va fi după voia Sa. În mod optimist. Cu adevărat, Ortodoxia este optimism", a rezumat ierarhul.

UJO a informat că anterior a fost publicat comunicatul de presă final al Sinaxei Primaţilor Bisericilor Ortodoxe Locale de la Amman.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si