La un an de la capturare: Comunitatea din patria fostului mitropolit Simeon

Activiştii BOaU pe treptele bisericii Adormirea Maicii Domnului a Bisericii canonice din satul Gvardeiskoe. Imagine: spzh.news/ru

Adepții BOaU au susținerea catolicilor, iar enoriașii bisericii canonice, după capturare şi 8 luni de rugăciune sub cerul liber, oficiază slujbe într-o casă particulară.

A trecut un an de la capturarea bisericii Adormirea Maicii Domnului a Bisericii Ortodoxe Ucrainene de către activiști  BOaU în patria fostului mitropolit al Bisericii canonice Simeon (Șostaţki) din satul Gvardeiskoe, regiunea Hmelnițki. Enoriașa bisericii Liubov a povestit corespondentului UJO despre viața comunității după căpturarea bisericii.

"Până în octombrie ne-am rugat lângă biserică, iar după 30 octombrie ne-am strămutat în casa regretatei noastre consătene Olga. O enoriașă ne-a oferit casa în care a locuit o bătrână foarte credincioasă, ruda sa. Ea a fost foarte bolnavă în ultimii ani. Și această femeie a îngrijit-o pe  Olga și pentru aceasta a primit în moștenire casa. Acum spune deseori: "Dacă Olga ar fi știut că acum în casa ei se oficiază liturghii! Ce bucurie ar fi pentru ea!", a mărturisit Liubov jurnalistei nioastre.

Potrivit enoriașei bisericii Adormirea Maicii Domnului, casa are o mică prelungire confortabilă, dar de sărbători credincioșii se cam înghesuie.

"Conform listei, au rămas în jur de 150 de persoane în Biserica noastră, de obicei 80-70 de persoane se adună la slujbe. Slavă Domnului! Suntem bucuroși! Aşa înghesuiţi, trăim clipe de bucurie!", a accentuat femeia.

Ea a cpmunicat că situația din sat este tensionată, activiștii BOaU au organizat în mod repetat diverse tipuri de provocări, cu toate acestea credinciioşii încearcă să nu reacționeze și să nu se implice în dispute.

"Ne-au epuizat atât de mult în această perioadă. Ei trăiesc numai cu minciuna. Circulă multă informație eronată. Au scris în ziarul raional. Țin oamenii cu minciuni. Și oamenii nu cunosc adevărul", Liubov a comentat ceea se întâmplă în sat. "Biserica în cinstea Adormirii Maicii Domnului este nouă și destul de  mare. De aceea doresc să ne-o ia".

Adepții noii structuri bisericești se adună la biserică închisă, dar întâlnirile amintesc mai mult un miting decât un serviciu de cult.

"Nu au nici rugăciune. Cântă cântece. Exclamă "Slavă Ucrainei!". Au arborat drapelul de partea bisericii care le aparține. Au instalat o placă cu inscripția "Biserica Ortodoxă a Ucrainei".  Au așezat tridentul acolo unde de obicei la ortodocși se află crucea", ne-a relatat Liubov.

Potrivit enoriaşei, încă anul trecut enoriașii parohiei i-au invitat pe susținătorii organizației religioase nou create la negocieri, au încercat să găsească un limbaj comun. Cu toate acestea, activiștii BOaU au refuzat dialogul. Liubov consideră că motivul constă în faptul că în aceste locuri este baștina "ierarhului" BOaU mitropolitului Simeon.

"Ne spun: "Nu vom permite că în satul nostru să se roage cei din țara agresorului". Încercăm să evităm confruntările. Ne-au provocat. Și de mai multe ori. Ei înșiși s-au rugat împreună cu catolicii. Avem o biserică catolică în sat, enoriașii ei îi susțin", a spus ea. "Este greu pentru noi. Dar încercăm să nu reacționăm. Și abia în ultima lună nu ştim din care motive s-au mai liniştit. Și trăim aşa cu ajutorul lui Dumnezeu. Încercăm să dăm dovadă de răbdare, să păstrăm pacea. Slavă Domnului pentru toate!".

Amintim că timp de 8 luni enoriașii Bisericii Ortodoxe Ucrainene au fost nevoiți să se roage lângă zidurile propriei biserici.

Dacă observați o eroare, evidențiați textul dorit și apăsați pe Ctrl + Enter pentru a informa moderatorul despre acest lucru.

Sondaj

Este corectă inițiativa ierarhilor greci să organizeze Sinodul Ecumenic fără Fanar?
Da, Biserica trebuie să evalueze acțiunile Fanarului
71%
Nu, pentru că nu este canonic
17%
Acest lucru nu este ceva real, nimeni nu va dori să strice relațiile cu Constantinopolul
12%
Total voturi: 117

Arhiva

Система Orphus