Tomosul pentru Ucraina a devenit un zid al Berlinului spiritual

Protoiereul Nicolai Danilevici. Imagine: apostrophe.ua

Tomosul nu doar a divizat, dar a şi conservat dezbinarea Ortodoxiei ucrainene în două părți inegale, a menționat purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Ucrainene.

Primirea Tomosului și publicitatea lui au devenit un anumit zid al Berlinului spiritual pentru Ortodoxia ucraineană, a menționat protoiereul Nicolai Danilevici, conducătorul adjunct al Departamentului pentru Relații Bisericești Externe al Bisericii Ortodoxe Ucrainene.

"Tomosul a devenit un anumit zid al Berlinului spiritual pentru Ortodoxia ucraineană, acesta nu numai că a divizat, dar a și conservat dezbinarea Ortodoxiei ucrainene în două părți inegale. Şi a împărțit oamenii atât la nivelul comunicării personale, cât și la nivel de  structură. Acum există Biserica Ortodoxă Ucraineană și Biserica Ortodoxă a Ucrainei", transmite publicaţia online "Apostrophe" cuvintele purtătorului de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Ucrainene transmise în ediția.

Această divizare a existat și înainte, dar Tomosul a cimentat-o, a explicat protoiereul Nicolai.

În opinia sa, Tomosul  ar putea deveni un zid al Berlinului spiritual pentru Ortodoxia universală, care deja s-a împărțit în evaluarea evenimentelor din viața religioasă a Ucrainei.

Conducătorul adjunct al Departamentului pentru Relații Bisericești Externe al Bisericii Ortodoxe Ucrainene a mai menționat că șansele de soluţionare a acestei probleme au crescut datorită apelului lansat de Patriarhul Ierusalimului Teofil al III-lea privind convocarea reuniunii  pentru a discuta la nivel ecumenic criza religioasă ucraineană, și susținerii acestui apel de către Anastasie, arhiepiscopul Tiranei și al întregii Albanii. Potrivit părintelui protoiereu, dacă această reuniune panortodoxă va avea loc, se vor căuta modalități de depășire a schismei ucrainene și a crizei apărute ca urmare în Ortodoxia mondială.

"Acum nimeni nu poate să prezică finalul. Dar este absolut clar că într-un stat trebuie să existe o singură Biserică Ortodoxă, și nu două sau mai multe <...>", a explicat clericul. "În teritoriile tradiționale ale Bisericilor Locale, unde populația ortodoxă trăiește compact, trebue să existe un singur episcop, o singură Biserică. Acestea sunt cerințele canoanelor. Prin urmare, situația creată în Ucraina este anormală".

Numai în diaspora pot exista mai mulți episcopi ortodocși, dar diaspora este un fenomen relativ nou pentru Ortodoxie și, prin urmare, nu are încă o ordine de funcționare finită a structurilor bisericești, a menționat părintele.

"Aș dori de asemenea să subliniez faptul că nu percepem BOaU ca o Biserică aparte. Ea este o parte componentă a Bisericii noastre, care s-a depărtat de noi. La fel cum Donbasul și Crimeea, care de asemenea sunt o parte componentă a Ucrainei. Prin urmare, așa cum au fost înainte, trebuie să fie și în viitor o parte componentă a Bisericii noastre, o singură Biserică. Ei bine, li s-a dat Tomosul, și ce? Problema unității nu a fost rezolvată. Prin aceasta ei nu au încetat să fie acei care au fost şi înainte – o parte care a aparținut Bisericii noastre și care s-a depărtat de noi", a concluzionat purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Ucrainene.

Vaticanul a declarat anterior că Tomosul acordat BOaU a complicat relațiile ecumenice între Biserici.

Dacă observați o eroare, evidențiați textul dorit și apăsați pe Ctrl + Enter pentru a informa moderatorul despre acest lucru.

Sondaj

Este corectă inițiativa ierarhilor greci să organizeze Sinodul Ecumenic fără Fanar?
Da, Biserica trebuie să evalueze acțiunile Fanarului
74%
Nu, pentru că nu este canonic
17%
Acest lucru nu este ceva real, nimeni nu va dori să strice relațiile cu Constantinopolul
9%
Total voturi: 69

Arhiva

Система Orphus