Poroşenko a cerut sprijinul catolicilor şi protestanților din Canada

Petro Poroşenko. Imagine: "Solidaritatea Europeană"

"Ajutați-ne să salvăm spiritual Ucraina", s-a adresat Petro Poroșenko reprezentanților diasporei ucrainene, subliniind că nu contează la ce biserică se duc.

BOaU este unul dintre fundamentele de bază ale independenței Ucrainei, şi să stai în apărarea ei este sarcina fiecărui ucrainean. Liderul partidului "Solidaritatea Europeană" Petro Poroşenko a declarat acestea la Edmonton (Canada), în cadrul unei prelegeri la Universitatea Alberta, informează site-ul "Solidaritatea Europeană".

"Ajutați-ne să salvăm spiritual Ucraina. Acesta este un alt câmp de luptă pentru Ucraina. Această luptă este mai fundamentală decât altele. Ucrainenii din întreaga lume trebuie să susțină cu mai multă ardoare Biserica Ortodoxă a Ucrainei", s-a adresat Poroşenko publicului, solicitând "să apere una dintre etapele suveranității ucrainene".

Potrivit fostului preşedinte ucrainean, decizia Constantinopolului de a oferi Tomosul BOaU a fost istorică, "a fost harul pentru rugăciunile unei Ucraine libere, pentru eroii căzuți".

"Existența BOaU este o lovitură puternică în expansiunea duhovnicească rusă. Și acum vedem cum guvernul rus ne atacă Biserica, îi atacă pe cei care ne susțin. Ei doresc să facă cu Biserica noastră, așa cum au procedat cu Crimeea și Donbasul. Și sarcina fiecărui ucrainean este să vină în apărare. Și pentru diaspora este foarte important să susţinem recunoașterea internațională a bisericii noastre", a declarat Poroşenko.

În același timp, fostul preşedinte a subliniat că în lupta pentru BOaU nu contează la ce boserică merg ucrainenii – catolică, ortodoxă sau protestantă, pentru că este vorba despre "suveranitatea spirituală a națiunii".

Amintim că mai devreme liderul BOaU Epifane i-a mulțumit celui de-al cincilea președinte al Ucrainei Petro Poroşenko pentru contribuția sa specială "la proclamarea panortodoxă a autocefaliei Bisericii Ucrainei".

Dacă observați o eroare, evidențiați textul dorit și apăsați pe Ctrl + Enter pentru a informa moderatorul despre acest lucru.

Sondaj

Înființarea mănăstirii Bisericii Ortodoxe a Ucrainei schismatice "Lavra de la Kiev" și cererea de a i se oferi o biserică este:
doar vorbe
14%
începutul acaparării Lavrei Kievo-Pecerska a Bisericii Ortodoxe Ucrainene
62%
îmi este greu să răspund
24%
Total voturi: 21

Arhiva

Система Orphus