Primatul BOȚCS l-a prevenit pe episcopul Isaia să nu facă coslujire cu BOaU

27 Noiembrie 2019 00:11
0
Mitropolitul Rostislav. Imagine: site-ul BOȚCS Mitropolitul Rostislav. Imagine: site-ul BOȚCS

Neascultarea față de decizia Sfântului Sinod va avea consecințe canonice, a subliniat Întâistătătorul Bisericii Ținuturilor Cehiei și a Slovaciei Mitropolitul Rostislav.

Sinodul Bisericii Ortodoxe a Ținuturilor Cehiei și a Slovaciei nu a recunoscut autocefalia BOaU, prin urmare, comunicarea episcopului de Șumpersk Isaia (Slaninka) despre participarea la festivitatea structurii bisericeşti nou formate este "o manifestare a neglijării și a lipsei de respect" faţă de președinte și alţi membri ai Sinodului. Acest lucru este menționat în adresarea Mitropolitului Ținuturilor Cehiei și a Slovaciei Rostislav (Gonta), publicată pe web-site-ul BOȚCS la 21 noiembrie 2019.

UJO citează textul complet al adresării Preafericitului Rostislav sătre Episcopului Isaia.

"Întrucât Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe a Ținuturilor Cehiei și a Slovaciei până în prezent nu a recunoscut autocefalia Bisericii Ortodoxe a Ucrainei, sunt obligat să evaluez "comunicarea" Dvs. privind participarea la festiviăţile de la Kiev ca o neglijare gravă a președintelui Sfântului Sinod și ca lipsă de respect și solidaritate faţă de ceilalți membri ai Sfântului Sinod.

Dvs., la fel ca și ceilalți episcopi ai Bisericii noastre Locale, ați semnat hotărârea privind  poziția noastră reţinută până la atingerea unui acord comun la Sinodul Ortodox  Ecumenic cu privire la problemele legate de schisma și autocefalia din Ucraina.

Dacă totuși participați la sărbători, Sfântul Sinod al Bisericii noastre Locale va acționa în conformitate cu sfintele canoane privind încălcarea ascultarii episcopului față de Mitropolitul său.

Sper cu adevărat că veți ține cont de faptele exspuse mai sus și o să vă reevaluaţi intenția de a lua parte la sărbătoarea de la Kiev din 21 noiembrie 2019", a subliniat Primatul Bisericii Ortodoxe a Ținuturilor Cehiei și a Slovaciei Mitropolitul Rostislav.

Amintim că la  20 noiembrie 2019 ierarhul structurii Patriarhiei Constantinopolului create în Republica Cehă, episcopul Isaia (Slaninka) a oficiat o slujbă comună cu Epifanie Dumenko și "ierarhia" Bisericii Ortodoxe a Ucrainei în Mănăstirea Sfântului Arhanghel Mihail din Kiev. Protoiereul Nicolai Danilevici, șeful adjunct al Departamentului pentru relații bisericești externe al Bisericii Ortodoxe Ucrainene, a menţionat că vor încerca să prezinte acest fapt de coslujire ca începutul recunoașterii BOaU de către Biserica Ținuturilor Cehiei și a Slovaciei, dar acest lucru nu corespunde realităţii, deoarece coslujirea episcopului Isaia cu "clerul" noii structuri bisericești este un fapt şi o decizie personală.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si