Mitropolitul Antonie: Ortodoxia poate ajunge la o schismă mare

22 Noiembrie 2019 09:14
0
Mitropolitul de Borispol și Brovarî Antonie (Pakanici). Imagine: antoniy.com.ua Mitropolitul de Borispol și Brovarî Antonie (Pakanici). Imagine: antoniy.com.ua

Fiecare creștin ortodox trebuie să se roage mult nu numai pentru Biserica noastră aflată în suferință, ci pentru întreaga lume ortodoxă, susţine mitropolitul.

Suntem în pericolul unei mari scindări în lumea ortodoxă, a afirmat coordonatorul administrativ al Bisericii Ortodoxe Ucrainene Mitropolitul de Borispol și Brovarî Antonie (Pakanici) în eterul emisiunii "Biserica și societatea".

"Conștiința noastră ortodoxă se bazează pe faptul că toate Bisericile Ortodoxe Locale constituie o singură Biserică ecumenică. Dar acum ne apropiem de acea linie dincolo de care se deschide perspectiva unei schisme mari", a avertizat Mitropolitul.

Mitropolitul Antonie i-a îndemnat pe enoriașii săi să se roage mai mult pentru menținerea unității Ortodoxiei.

Fiecare creștin ortodox trebuie să se roage mult nu numai pentru Biserica noastră aflată în suferință, ci şi pentru întreaga lume ortodoxă", a subliniat ierarhul Bisericii Ortodoxe Ucrainene.

Părintele mitropolit a amintit, de asemenea, că la 8 noiembrie 2019 Patriarhul Alexandriei Teodor al II-lea l-a pomenit pentru prima dată pe liderul BOaU Epifanie Dumenko la liturghie. După ce primatul Bisericii Alexandriei a recunoscut noua organizație religioasă, Primatul Bisericii Ortodoxe Ruse, Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii Chiril a încetat să-l pomnească de Patriarhul Teodor al Alexandriei.

"La momentul dat așa-numita BOaU este recunoscută nu numai de Constantinopol, ci și de Patriarhia Alexandriei și de Biserica Ortodoxă a Greciei", a menționat Mitropolitul Antonie.

Arhireul a explicat că în prezent credincioșii care se află în Grecia trebuie să fie cât mai atenți și să afle în ce eparhie a Bisericii Greciei se află.

"Dacă un creștin ortodoxă a sosit în Grecia din alt motiv (nu pentru pelerinaj – n.ed.), atunci nu au nici o interdicție de a se închina la sfintele icoane și la moaștele sfinților. Dar trebuie să înțelegem că o persoană ortodoxă trebuie să se intereseze şi să afle în ce eparhie se află, a avertizat Mitropolitul Antonie. "Pentru că dacă veţi manifesta dorința de a primi Sfintele Taine, în special Taina Sfintei Împărtășanii, este necesar să înțelegem că în acele eparhii ai căror episcopi au recunoscut BOaU, nu este permis de se apropiat de Sfântul Potir al lui Hristos. Adică nu avem comuniune euharistică cu ei".

Părintele mitropolit a cerut, de asemenea, pelerinilor să fie atenți atunci când aleg un operator de turism și să călătorească în Grecia cu acele servicii care iau în considerare interdicția comuniunii de rugăciune cu acea parte a clerului grec, care a recunoscut BOaU.

Anterior Biserica Ortodoxă Rusă a numit eparhiile Bisericii Greciei nedorite pentru pelerinaj.

Mai târziu a devenit cunoscut faptul că Ambasada Greciei de la Moscova a început să de refuz masiv la vize pentru preoții ruși care doresc să săvârşească pelerinaje în Grecia și pe Muntele Athos. "Întrebarea este foarte dificilă, deoarece statul grec nu deschide vize pelerinilor ruși, și de foarte mult timp deja”, a explicat Olga Abaeva, șefa serviciului de pelerinaj "Blagovest-pelerin", care face parte din Ambotis Group (Salonic, Grecia). "Și nu numai pe Muntele Athos, dar și în Grecia. Dacă este un cleric, atunci viza greacă nu se deschide pur și simplu. Chiar dacă merg în pelerinaj la locurile sfinte ale Greciei, consulatul le răspunde că "probabil ei vor să meargă pe Muntele Athos" și au instrucțiunea de a nu le permite preoților ruși să viziteze Athosul".

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si