În Belgia Sanctitatea Sa și Egumenul de la Xenofont s-au rugat cu catolicii

Patriarhul Bartolomeu în timpul vecerniei la mănăstirea catolică din Sheveton. Imagine: facebook

Călugării mănăstirilor atonite Xenofont și Pantokrator împreună cu Patriarhul Bartolomeu au luat parte la vecernie într-o mănăstire catolică.

La 12 noiembrie 2019 Patriarhul Constantinopolului Bartolomeu I a vizitat comunitatea catolică a abației Notre-Dame de Saint-Remy din Rochefort, care face parte din ordinul monahal al cistercienilor, informează pagina oficialăe de Facebook a abației Sheveton.

În particular, în articol scrie că Patriarhul Bartolomeu "a fost salutat cu căldură de părintele Gilbert Degros și de comunitatea monahală, precum și de un număr mare de credincioși, prieteni și vizitatori ai mănăstirii".

Este raportat că "abatele mănăstirii Sheveton Dom Lambert Vos și cei trei predecesori ai săi împreună cu toţi călugării mănăstirii au luat parte la slujba de seară; de asemenea au participat abatele mănăstirii Maredi părintele Bernard Loren, precum și alți călugări, călugărițe și figuri religioase".

Conform informațiilor postate pe pagina abaţiei, "în timpul slujbei de seară în biserica principală a mănăstirii Sheveton, un cor de călugări a interpretat imnuri greco-slave și bizantine în concordanță cu acest eveniment solemn".

Din sursele proprii UJO a aflat că, pe lângă Patriarhul Bartolomeu, la oficierea slujbei de seară comună în mănăstirea catolică au luat parte atât egumenul mănăstirii atonite Xenofont arhimandritul Alexie cât și ieromonahul Teofil de la mănăstirea Pantokrator.

În același timp, publicaţia greacă "Romfea" relatează că "abatele mănăstirii Gilbert Degros a exprimat o mulțumire sinceră la adresa Patriarhului Bartolomeu pentru onorabila sa prezență la mănăstire, iar Patriarhul și-a exprimat, la rândul său, bucuria că a avut ocazia să participe la slujba din mănăstire".

Sanctitatea Sa i-a mulțumit totodată starețului pentru relațiile frățeşti și ajurotul semnificativ pe care mănăstirea îl acordă Sfântului Scaun al Belgiei.

Publicația relatează că Patriarhul Bartolomeu i-a oferit abatelui în dar o cruce turnată în argint, iar mănăstirea Rochefort i-a dăruit Patriarhului o Biblie luxoasă legată în piele, o copie a Bibliei din secolul al XIV-lea.

Mai devreme UJO a scris că Patriarhul Bartolomeu al Constantinopolului a menţionat în epistola sa către Papa Francisc că "restabilirea comuniunii (euharistice – n.ed.) între Bisericilor noastre rămâne speranța noastră sinceră, obiectul principal al rugăciunilor noastre și scopul unui dialog al adevărului stabilit între Bisericile noastre".

Dacă observați o eroare, evidențiați textul dorit și apăsați pe Ctrl + Enter pentru a informa moderatorul despre acest lucru.

Sondaj

Este corectă inițiativa ierarhilor greci să organizeze Sinodul Ecumenic fără Fanar?
Da, Biserica trebuie să evalueze acțiunile Fanarului
72%
Nu, pentru că nu este canonic
19%
Acest lucru nu este ceva real, nimeni nu va dori să strice relațiile cu Constantinopolul
9%
Total voturi: 53

Arhiva

Система Orphus