Un ierarh grec: Pomenirea liderului BOaU a provocat tulburări grave

27 Octombrie 2019 02:22
0
Mitropolitul de Kerkyra și Paxos Nectarie (Dovas). Imagine: church.by Mitropolitul de Kerkyra și Paxos Nectarie (Dovas). Imagine: church.by

În Biserica Ortodoxă Greacă observăm instabilitate, iar pomenirea "mitropolitului" Epifanie a adus la tulburări foarte grave, a mărturisit Mitropolitul Nectarie.

Pomenirea la Salonic a "Primatului" BOaU Epiphanie Dumenko de către Arhiepiscopul Atenei și a întregii Greciei Ieronim a dus la tulburări serioase în Biserica Ortodoxă Greacă, a declarat Mitropolitul Nectarie (Dovas) de Kerkyra și Paxos jurnalistului publicației online grecești "Enimerosi".

El a notat, de asemenea, că primele tulburări în Biserica Greacă au început după organizarea Sinodului Cretan din 2016, cu care nu toți ierarhii au fost de acord.

"Ieri (duminică) s-au produs tulburări foarte grave în Biserica Ortodoxă a Greciei după pomenirea la Salonic a Mitropolitului Bisericii Ortodoxe a Ucrainei de către Patriarhul Ecumenic în cooperare cu Arhiepiscopul nostru", a subliniat Mitropolitul Nectarie. "Și să nu uitați că Biserica noastră a fost "șocată" în 2016 din cauza Cretei Mari (Sinodului Cretan – n.ed.), când nu toți au fost de acord cu convocarea lui".

Potrivit arhireului, dezacordul celor10 mitropoliți ai Bisericii  Ortodoxe a Greciei cu recunoașterea BOaU reprezintă un parametru foarte important.

"Au existat voci și reacții care susțineau că o decizie atât de serioasă necisită să fie adoptată prin vot, dar Arhiepiscopul nu le-a luat în considerare și a decis recunoașterea Bisericii Autocefale din Ucraina (BOaU – n.ed.). Nu poate fi trecut cu vederea faptul că există o astfel de tendință în Biserica noastră", a accentuat Mitropolitul Nectarie.

În opinia sa, Biserica Greacă trebuie să îndeplinească rolul de mediator în conflictul dintre Patriarhia Constantinopolului și Biserica Ortodoxă Rusă. Ierarhul Bisericii Greciei a amintit, de asemenea, că Insula Corfu este un fel de "ochi al ciclonului" particular (zonă de clarificare și vreme relativ liniștită în centrul unui ciclon tropical – n.ed.) în conflictul dintre Patriarhiile de la Constantinopol și de la Moscova.

"Cred că Biserica Greciei trebuie să îndeplinească rolul de mediator în conflictul dintre Patriarhiile de la Constantinopol și de la Moscova. Am subliniat acest lucru și în epistola mea către Sfântul Sinod. Am fost informat că toată lumea dorește să inițieze un dialog, cu excepția Patriarhului Ecumenic", a menționat ierarhul grec.

Mitropolitul Nectarie a adăugat că Patriarhul Bartolomeu nu a susținut părerea celor care se pronunțau în favoarea organizării Sinodului Ortodox Ecumenic pentru "problema Bisericii din Ucraina".

Arhiereul Bisericii Greciei a presupus totodată că Patriarhul Constantinopolului a exercitat presiune asupra Arhiepiscopului Ieronim în scopul declarării recunoașterii BOaU.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si