Parohiile BOaU din Germania au refuzat să treacă sub jurisdicţia Fanarului

30 iunie 2019 13:40
0
"Liturghia" noii organizaţii religioase la Mannheim. Imagine: Orthodoxe Kirche der Ukraine

În sec. XXI este inadmisibilă o asemenea comportare cu destinele oamenilor, a comentat "clericul" BOaU punctul din Tomos privind aderarea parohiilor străine la Fanar.

Am fost surprinși și dezamăgiţi de punctul referitor la transferul parohiilor din străinătate din subordinea BOaU către Patriarhia de Constantinopol, a declarat "clericul" acestei organizații religioase Petro Bokanov, care activează în parohiile din Mannheim și Frankfurt am Main, într-un interviu pentru publicaţia online "DW".

El a menționat că decanatul german al BOU-PK cuprinde 5 parohii și există timp de 20 de ani, iar Patriarhia de la Kiev și-a înființat primele sale parohii în Germania cu 25 de ani în urmă.

"Scopul și visul bisericii noastre a fost întotdeauna să-şi câștige independența și am luptat pentru aceasta aici. Când am aflat că se va acorda Tomosul – ne-am rugat, am așteptat și eram îngrijoraţi. Dar când a fost totuşi acordat, un punct, ca să ne exprimăm mai moale, ne-a surprins, și apoi ne-a supărat mult. Este vorba de al patrulea punct, care prevede că toate parohiile din străinătate vor fi predate Constantinopolului. Nu acceptăm acest lucru", – a spus Bokanov.

Clericul susţine că credincioșii celor 5 parohii la adunarea generală au votat să rămână subordonați organizației lor religioase.

"Pentru că noi am fost, suntem și, sperăm, vom fi biserica tronului de la Kiev - adică noi suntem supuşii bisericii noastre. În secolul XXI, nu vă puteți comporta cu soarta oamenilor de parcă ar fi vorba de nişte lucruri. Nu suntem iobagi. Cineva nu poate să ne ia și să ne predea", a subliniat "preotul".

El a explicat că comunitățile din Germania și-au luat decizia pe baza a 3 factori – din punctul de vedere al credinței, Dumnezeu le-a dat oamenilor libertate, inclusiv libertatea de alegere și de exprimare a voinței și, prin urmare, o trecere forțată a comunităților este inacceptabilă; din punctul de vedere al legii, fiecare are dreptul să decidă la ce religie şi confesie să adere; din punctul de vedere al precedentului judiciar, o astfel de trecere este de asemenea inacceptabilă.

"Să ne orientăm spre subordonare și să luăm Germania ca exemplu. Nu există aici nici o Biserică locală care să-şi fi dat diasporele în supunerea Constantinopolului. Biserica Ortodoxă Română are chiar propria sa Mitropolie. Biserica Sârbă, Biserica Bulgară – toți îşi conduc credincioșii lor în străinătate. Iar enoriașii noștri o văd, ei știu despre asta, deci, desigur, ei nu înțeleg de ce noi suntem diferiți de alte Biserici Ortodoxe locale, reprezentate în Germania", – a explicat Bokanov.

Dipă părerea "clericului" BOaU, prin o astfel de tranziție credincioșii "își pierd axa".

"Nu dorim să ne schimbăm jurisdicția. Avem propria noastră jurisdicție, propria noastră biserică. Am depus jurământul ca preot al Bisericii Ortodoxe Ucrainene a Patriarhie de la Kiev. Cine mă poate forţa să calc jurământul? Pentru mine pe primul loc întotdeauna au fost oameni. Fără oameni, fără credincioși, nu ar exista nici autocefalia. Pentru că s-au luptat pentru ea, s-au rugat pentru ea", a concluzionat el.

Anterior, Întâistătătorul BOU-PK Filaret Denisenko a menționat că dacă diaspora BOU-PK nu dorește să fie cu Fanarul, şi nu poate fi impusă.

Mai târziu, "Patriarhul Kievului și al Întregii Rusi-Ucrainei" a declarat în mod direct că în Tomos prevede dependența de Patriarhia de Constantinopol. "În Statut este prevăzută aceeași dependență, prezentată sub o altă formă. De exemplu, noi nu putem face mirul. Duntem dependenţi de Patriarhul Constantinopolului. Dacă ne va da mir – vom putea săvârşi Tainele, nu ne va da - noi ca Biserică nu vom putea săvârşi Tainele", – a explicat el.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si