Ce a răspuns Biserica noastră la cuvintele Fanarului "închideți gura"

23 August 2021 20:57
236
Sărbătoarea din mănăstirea Sfântului Arhanghel Mihail din Cecelnik, Eparhia de Tulcin. Imagine: tulchin-eparchia.org.ua Sărbătoarea din mănăstirea Sfântului Arhanghel Mihail din Cecelnik, Eparhia de Tulcin. Imagine: tulchin-eparchia.org.ua

Ierarhia Bisericii Ortodoxe Ucrainene consideră că apelurile Fanarului de a "închide gură" nu sună frățește și nici creștinește.

Recent, locuitorii din Vinița au mers în procesiune până la Crucea din Kalinivka și au luat parte la Marea Procesiune Calea Crucii desfășurată la Kiev în Ziua Creștinării Țării Rusiei Kievene. Credincioșii din regiunea Vinița s-au adunat din nou la rugăciune comună în mănăstirea Sfântului Arhanghel Mihail din Cecelnik din Eparhia de Tulcin. În prezent aici se nevoiesc în ascultare monahală 36 de maici, conduse de maica stareța Serafima (Smaglo).

Credincioșii au cinstit-o pe Sfânta Maria Magdalena deopotrivă cu Apostolii și au sărbătorit a cincea aniversare a mănăstirii înființată de repausatul schi-arhimandrit Iona (Storciak). Slujba festivă a fost condusă de episcopul conducător al Eparhiei de Tulcin, Mitropolitul Ionatan (Elețkih), Mitropolitul Varsanufie (Stolear) de Vinița și Bar, Mitropolitul Panteleimon (Lugovoi) de Uman și Zvenigorod, arhiepiscopul Alexandru (Nesterciuk) de Gorodniki, episcopul Serghei (Anițoi) de Ladîjin.

La sărbătoare a fost de asemenea prezentă maica stareță a mănăstirii Sfânta Treime din Brailiv Antonia (Stețenko), au participat clericii eparhiilor din regiunea Vinița, inclusiv parohii bisericilor confiscate.

Mitropolitul Ioanatan (Elețkih) cu păstoriții săi. Imagine: tulchin-eparchia.org.ua

- Trăim în vremea când adevărul este călcat de atei, necredincioși, dușmanii lui Hristos, dușmanii Bisericii. Când arată cu degetul spre noi, smeriții robi ai lui Dumnezeu, care mergem în procesiunile Calea Crucii, cum odinioară evreii și saducheii arătaru cu capul spre Hristos cel răstignit, au spus în predica sa mitropolitul Ionatan din Tulcin și Brațlav.

- Trăim în timpul calomniilor și persecuției pentru faptul că-l recunoaștem ca Întâistătător doar pe Preafericitul Mitropolit Onufrie al Kievului și a toată Ucraina. Din păcate, printre cei care ridică mâna asupra unității noastre sunt și cei care poartă cea mai înaltă demnitate ecleziastică – Patriarhul Bartolomeu al Constantinopolului. Prin lucrarea sa, prin lucrarea forțelor politice externe, în Ucraina a fost creată o anti-biserică. O comunitate de schismatici lipsită de har, o comunitate de auto-sfințiți, și întreaga armată a dușmanilor lui Hristos îi susține, îi înalță și îi cinstește, iar pe noi ne ponegresc. În astfel de vremuri trebuie să demonstrăm o răbdare apostolică, a spus mitropolitul Ionatan. - Astăzi trebuie să fim împreună ca niciodată, să ne unim în jurul Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe Ucrainene, pe care Bartolomeu a declarat-o în afara legii. Și trebuie să ținem minte întotdeauna că "Fericiţi veţi fi voi când vă vor ocărî şi vă vor prigoni şi vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, minţind pentru Mine”.

Clerul la slujba festivă din mănăstirea Cecelnik. Imagine: tulchin-eparchia.org.ua

Protoiereul Pavel Petlevanîi, parohul bisericii acaparate din satul Strilcinți, regiunea Vinița, i-a spus corespondentului UJO că noua structură pseudo-bisericească a închis vechea biserică în cinstea Sfântului Prooroc Ilie din satul lor cu 3 ani în urmă.

- Slujim într-o curte în apropierea bisericii. Vara împreună cu corul cântă privighetorile, iar iarna – viforul. Dar parohia nu numai că a supraviețuit, dar s-a și înmulțit. Chiar și copiii enoriașilor care s-au întors din Germania au mers cu noi la Marea Procesiunea Calea Crucii din Kiev. Avem 16 ședințe de judecată și munți de documente. Dar sperăm că adevărul va triumfa. Mă doare sufletul că biserica veche de 200 de ani este acum pustie.

"Prietenii severi", așa cum îi numește părintele Pavel pe reprezentanții BOaU, apar aici rar. Cu doi ani în urmă au slujit doar de 5 ori, anul trecut – niciodată. Și anul acesta au venit trei persoane la slujbă, iar "preotul" care a venit a refuzat să slujească pentru o societate atât de numeroasă. Satul s-a împărțit. Credincioșii Bisericii Ortodoxe Ucrainene și cei care susțin BOaU se aprovizionează în magazine diferite.

Părintele Pavel nu poate înțelege nicidecum cuvintele ierarhului fanariot Apostolos adresate episcopilor Bisericii Ortodoxe Ucrainene – "închideți gura".

- Ierarhii Fanarului sunt oameni inteligenți, înțelepți, cu tradiții, pot găsi cuvinte diverse pentru comentarii. Dar așa ceva nu am auzit până acum, a spus preotul.

Mitropolitul Varsanufie (Stolear). Imagine: tulchin-eparchia.org.ua

Mitropolitul Varsanufie de Vinița și Barî este surprins de cuvintele ierarhului fanariot:

- Când am citit mesajul, nici nu mi-a venit să cred că un ierarh al Bisericii ar putea spune acest lucru, atât de semeț și sfidător sună. Da, Biserica de la Constantinopol are o istorie măreață, dar a declara că ne-au "transmis harul" și acum au dreptul să ne astupe gura nu este nici frățește, nici creștinește. Nici măcar nu este etic pentru un ierarh să folosească astfel de cuvinte. Biserica noastră Ortodoxă Ucraineană va răspunde la aceste cuvinte semețe.

Suntem tulburați de diviziunea din societate, de bisericile acaparate și de agresarea credincioșilor noștri. Sunt un martor. Am fost și eu atacat de activiștii "bisericii" susținute de Constantinopol. Bartolomeu i-a legalizat pe "ierarhii" ilegitimi, a încheiat Vlădica.

Maica stareță Serafima a mănăstirii Sfântului Arhanghel Mihail, a participat la Congresul monahismului de la Poceaev, speră la milostivirea lui Dumnezeu și crede că Dumnezeu va rândui totul spre binele Bisericii canonice.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si