Mitropolitul Antonie: relațiile cu guvernul, BOaU și Sinaxa Ecumenică

Coordonatorul administrativ al Bisericii Ortodoxe Ucrainene Mitropolitul Antonie. Imagine: Serghei Râjkov

Mitropolitul Antonie a acordat UJO un interviu detaliat, în care a vorbit despre cele mai importante aspecte și probleme cu care s-a confruntat Biserica în 2019.

– Preasfinția Voastră, în 2019 în Ucraina a ajuns la putere un nou președinte, Vladimir Zelenski. Cum evaluați relațiile actuale dintre Biserică și stat?

– Nu este nevoie să inventăm ceva. Aceste relații trebuie construite pe baza Constituției, unde este clar stabilit principiul separării Bisericii de stat. Ceea ce, la rândul său, implică neamestecul statului în viaţa și procesele bisericeşti.

La urma urmei, este anormal când reprezentanții autorităților încep să stabilească cine este canonic și cine nu este canonic, cine poate fi numit schismatic și cine nu poate fi numit, când oficialii declară că este absolut admisibil (și chiar lăudabil) să intervii în sfera religioasă cică pentru a putea satisface drepturile unei anumite categorii de credincioși.

Îmi imaginez ce scandal ar fi dacă o anumită organizație religioasă ar începe să acționeze în acest fel. De exemplu, să dicteze statului care minister este considerat legitim și care nu, şi care decret poate fi semnat de Președinte și care nu, și altele de acest gen.

Este anormal când reprezentanții autorităților încep să stabilească cine este canonic și cine nu este canonic. Îmi imaginez ce scandal ar fi dacă o anumită organizație religioasă ar începe să acționeze în acest fel. De exemplu, să dicteze statului care minister este considerat legitim și care nu, şi care decret poate fi semnat de Președinte și care nu.

Acesta este motivul pentru care apreciem mult poziția actualului președinte al Ucrainei, care a menționat că este necesar să ne exprimăm foarte atent despre asemenea probleme sensibile, cum este religia. Susținem toate inițiativele de pace ale lui Vladimir Zelenski, atât în ​​sfera externă, cât și în cea internă, și credem că cheia relațiilor eficiente dintre Biserică și stat poate fi doar obiectivitatea, imparțialitatea și o atitudine egală din partea autorităților față de toate confesiunile religioase.

– Guvernul s-a schimbat, dar încercările de redenumire a Bisericii Ortodoxe Ucrainene nu s-au oprit. Cum să procedăm cu această problemă?

– În decembrie 2018 Rada Supremă a Ucrainei a adoptat Legea nr. 2662-VIII. Denumirea sa este destul de lungă, dar pe scurt este menită să reglementeze implementarea modificărilor în denumirea oficială a acelor organizații religioase al căror centru de control este situat într-un stat recunoscut ca agresor față de Ucraina.

Decizia de redenumire a Bisericii Ortodoxe Ucrainene nu a fost doar o manipulare, ea a fost adoptată cu încălcarea legii. Mai mult, în prezent nu există vreun document juridic care să oblige organizațiile religioase ale Bisericii Ortodoxe Ucrainene să își schimbe denumirea.

Trebuie să precizăm că în această lege nu se menționează că anume Biserica Ortodoxă Ucraineană ar trebui să își schimbe denumirea. Astfel, Ministerul Culturii din Ucraina a depus efort pentru identificarea organizațiilor corespunzătoare faţă de care se aplică această lege. Drept urmare, din anumite motive, au decis ca toate organizațiile religioase care aparțin Bisericii Ortodoxe Ucrainene, precum și întreaga Biserică, trebuie să își  schimbe denumirea.

De ce instituţia a luat o astfel de decizie nu este în totalitate clar pentru mine. La urma urmei, centrul de control al Bisericii Ortodoxe Ucrainene este situat la Kiev. De fapt, organele autorității bisericești și organele sale de conducere sunt Sinaxa și Sinodul Bisericii noastre, conduse de Primatul ei – Preafericitul Mitropolit Onufre, care de asemenea se află la Kiev.

Decizia de redenumire a Bisericii Ortodoxe Ucrainene nu a fost doar o manipulare, ea a fost adoptată cu încălcarea legii. Mai mult, în prezent nu există vreun document juridic care să oblige organizațiile religioase ale Bisericii Ortodoxe Ucrainene să își schimbe denumirea. Lista la care fac referinţă funcţionarii Ministerului Culturii și ai administrațiilor regionale nu ne obligă la acest pas. Dar la întrebarea cum au ajuns în această listă unele comunități religioase ale Bisericii Ortodoxe Ucrainene nimeni nu poate răspunde.

De aici, considerăm ca fiind ilegale acțiunile Ministerului Culturii și, astfel, în martie 2019 ne-am adresat în instanță pentru a ne proteja drepturile. Ca parte a acestui proces, am solicitat instanței să interzică Ministerul Culturii și tuturor registratorilor să facă orice modificări în denumirea organizațiilor religioase ale Bisericii Ortodoxe Ucrainene. Instanța ne-a auzit argumentele și a admis solicitarea noastră, deoarece acțiunile Ministerului Culturii și ale altor persoane pot duce la intervenţia nejustificată a statului în sfera de activitate a unei organizații religioase ca persoană juridică.

Ministerul Culturii nu a fost de acord cu o astfel de hotărâre judecătorească și a depus recurs. Dar în data de 22 iulie 2019 a Şasea Curte Administrativă de Apel a respins cererea Ministerului Culturii, recunoscând din nou persuasivitatea argumentării noastre.

Și din nou, refuzând să accepte această decizie, Ministerul Culturii a decis să depună recurs la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Și deja la 11 decembrie 2019 Instanţa Supremă a respins recursul de casare al Ministerului Culturii.

În ansamblu, procesul de redenumire a Bisericii Ortodoxe Ucrainene inițiat de Minister reprezintă un adevărat nonsens și comportă toate semnele de sechestrare și capturare a celei mai mari asociații religioase din Ucraina în favoarea noii structuri religioase BOaU. Acest proces începe cu furtul denumirii Bisericii Ortodoxe Ucrainene și se încheie cu confiscarea bisericilor, mănăstirilor și eparhiilor sale.

Ei doresc să-i impună pe enoriașii Bisericii  Ortodoxe Ucrainene să refuze să se numească pe ei înşişi ucraineni. Iar Biserica lor – ucraineană. Mai mult, ei doresc să impună o denumire, care după părărea inițiatorilor acestui proces va asigura pentru Biserica Ortodoxă Ucrainenă un statut marginal în societate.

– Apariția așa-numitei BOaU a afectat cumva viața Bisericii Ortodoxe din Ucraina?

– Nu a afectat în nici un mod. De fapt, în viața internă a Bisericii  Ortodoxe Ucrainene nu există nici un fel de schimbări. Biserica a trăit și trăiește.

– Cum s-a schimbat numărul parohiilor Bisericii Ortodoxe Ucrainene după formarea BOaU?

– Până în prezent Biserica noastră a pierdut 128 de biserici ca urmare a atacurilor de acaparare. În plus, valul de reînregistrări ilegale a statutelor comunităților religioase în subordinea BOaU de către funcţionarii administrațiilor regionale a afectat 220 dintre parohiile noastre. Și doar 84 de parohii au trecut de la Biserica Ortodoxă Ucraineană la Biserica Ortodoxă a Ucrainei benevol, în conformitate cu toate normele în vigoare. În primul rând, mă refer la decizia a două treimi din membrii comunității, cum cere legea.

Despre ce vorbeşte acest lucru? În primul rând, cele 84 de comunități constituie mai puțin de un procent din toate parohiile Bisericii Ortodoxe Ucrainene. Se pare că fără sprijinul administrativ și atacurile de capturare, procesul corespunzător de tranziție are o demensiune minimă.

Decizia adunării întregului sat de a transfera sfântul lăcaş al Bisericii Ortodoxe Ucrainene în subordinea BOaU ar fi asemănătoare cu decizia locatarilor din blocul tău de a da apartamentul tău unui alt proprietar. Chiar și fără știrea și consințământul membrilor familiei tale.

În al doilea rând, situația cu cele 84 de parohii indică faptul că dacă există o susținere reală pentru ideea unei tranziții către BOaU din partea majorităţii credincioșilor din comunitate, această tranziție se produce fără probleme. Iar conflictele apar doar atunci când se încearcă inițierea acestui proces în mod artificial. De exemplu, trecerea nu a fost hotărâtă prin votul enoriaşilor din parohia corespunzătoare, ci prin votul locuitorilor întregii comunități teritoriale unde se află biserica. Aceasta este o încălcare flagrantă a legii și foarte des servește ca bază pentru reînregistrarea ilegală a parohiilor noastre în jurisdicția BOaU.

Decizia adunării întregului sat de a transfera sfântul lăcaş al Bisericii Ortodoxe Ucrainene în subordinea BOaU ar fi asemănătoare cu decizia locatarilor din blocul tău de a da apartamentul tău unui alt proprietar. Chiar și fără știrea și consințământul membrilor familiei tale. Și vei afla despre acest lucru doar atunci când oameni necunoscuți vor începe să spargă lacătele de pe ușa ta, prezentându-ţi documente autentificate de notar pe baza procesului verbal de vot al locuitorilor blocului.

– Acum sfintele lăcaşuri ale Bisericii Ortodoxe Ucrainene continuă să fie capturate?

– În comparație cu perioada președinției lui Poroșenko, îi mulțumim lui Dumnezeu că situația nu mai este atât de deprimantă. Însă trebuie să recunoaştem faptul că în anumite regiuni se păstrează tendință spre confiscarea forţată a bisericilor. Este vorba în special de regiunile Rivne și Cernăuți. În regiunea Vinița și Volyn de asemenea continuă epopeea cu reînregistrarea ilegală a comunităților noastre.

Eu personal am rămas șocat de rapoartele presei despre situația din satul Mîşev, regiunea Volyn. Acolo, comunitatea noastră religioasă a confirmat prin proces verbal că nu va trece la BOaU. Cu toate acestea, oficialii nu numai că au ignorat această hotărâre. Ei au luat în lucru un alt proces verbal, semnat nu la o ședința comunității religioase menţionate, dar semnat nu se ştie de cine, și pe baza acestui proces verbal dubios au săvârșit reînregistrarea.

Ca răspuns la întrebarea rezonabilă din partea enoriașilor despre cauzele unei astfel de nelegiuiri, reprezentanții autorităților locale au declarat că ar fi efectuat această reînregistrare a statutului și dacă doar 3 persoane și-ar fi pus semnăturile pe proces verbal. Comentariile sunt de prisos.

Desigur, nu avem de gând să ne împăcăm cu aceste infracțiuni. Numai pe parcursul acestui an peste 150 de procese au fost intentate în legătură cu această problemă.

De asemenea, este necesar de menționat că în multe regiuni ale Ucrainei înregistrarea ilegală a devenit motivul confiscărilor ilegale a bunurilor bisericii, care au fost adesea însoțite de agresiuni fizice și chiar de vărsare de sânge. Peste 250 de proceduri penale au fost intentate pentru fapte de săvârșire a infracțiunilor, precum și pentru împiedicarea în săvârșirea slujbelor bisericești, pătrunderea ilegală în bisericii și profanarea obectelor de cult.

– Există vreun fel de comunicare cu BOaU care să vizeze soluționarea situațiilor de conflict?

– În realitate conflictul există tocmai între reprezentanții BOaU cu noi, și nu invers. În cele din urmă, nu noi capturăm bisericile lor, ci ei pe ale noastre, nu noi încercăm să le schimbăm denumirea Bisericii, ci ei sunt inițiatorii acestui proces. Noi am dori ca ei să se comporte cu noi creştineşte. Căci comportamentul lor nu întotdeauna poate fi numit creștin: capturarea bisericilor, calomnie, manipulări politice, etc.. Din păcate, desprinderea lor din Biserica noastră la începutul anilor ’90 a dus mai întâi la dezbinare în Ucraina, iar "legalizarea" actuală duce deja la dezbinare în întreaga Ortodoxie.

– Operațiunile militare în Donbas continuă. Povestiți-ne despre viața bisericii din această regiune îndelung suferindă.

Majoritatea eparhiilor estice ale Bisericii Ortodoxe Ucrainene, care se află în Donbas, sunt împărțite în două. O parte din eparhii se află pe teritoriul controlat de Kiev, iar altă parte – pe teritoriul necontrolat. În general, în zona de conflict militar Biserica Ortodoxă Ucraineană are aproximativ o mie de parohii, cinci eparhii și mănăstiri.

Sperăm că în anul viitor vom  vedea schimbări pozitive în această regiune. Biserica Ortodoxă Ucraineană se roagă ca în țara noastră să înceteze focului, să vină pacea, să  dispară ura și ostilitatea.

În toate bisericile noastre se înalță rugăciuni pentru Ucraina, la slujbe se pomenește Mitropolitul Kievului, și în general Biserica Ortodoxă Ucrainenă este singura structură care unește oamenii de pe ambele părți ale conflictului. Preoţii realizeauă toată asistența posibilă pentru populaţia civilă din Donbas. Autoritatea locală auto-proclamată nu intervine în activitatea noastră și nu creează obstacole pentru slujirea Bisericii.

Sperăm că în anul viitor vom  vedea schimbări pozitive în această regiune. Biserica Ortodoxă Ucraineană se roagă ca în țara noastră să înceteze focului, să vină pacea, să  dispară ura și ostilitatea. Ucrainenii credincioși din toată țara aşteaptă acest lucru, dar cel mai mult au nevoie de pace oamenii din Donbas, care sunt epuizați de războiul care bântuie timp de aproape șase ani.

– Care este ameninţarea acceptării comuniunii cu BOaU din partea Patriarhului Alexandriei și a Arhiepiscopului Atenei?

– Acest lucru comportă amenințarea unei dezbinări în lumea Ortodoxă. Mai corect, este de fapt o dezbinare. Situația în lumea Ortodoxiei mondiale s-a agravat semnificativ și diviziunea dintre Bisericile Ortodoxe Locale s-a aprofundat. Pentru că există și vor exista Biserici care nu vor recunoaşte niciodată  BOaU.

De aceea noi și majoritatea Bisericilor Locale vedem soluția problemei doar în Sinaxa Ortodoxă Ecumenică la acest subiect. Primații Bisericilor din Ierusalim, Albania, al Bisericii Ortodoxe a Ținuturilor Cehe și Slovaciei au solicitat deja convocarea Sinaxei Întâistătătorilor. În prezent mulți episcopi ai Bisericilor Locale vorbesc despre acest lucru și este evident că e necesară o asemenea reuniune.

Și sperăm că în anul 2020 vom putea să realizăm propunerea Patriarhului Ierusalimului Teofil și să convocăm în Iordania Sinaxa Primaților Bisericilor Ortodoxe Locale pentru a depăși criza apărută în Ortodoxia mondială.

Dacă observați o eroare, evidențiați textul dorit și apăsați pe Ctrl + Enter pentru a informa moderatorul despre acest lucru.

Sondaj

Biserica Ortodoxă Ucraineană trebuie să ia parte la procesul de instaurare a păcii în Donbas?
Da, Hristos ne-a lăsat poruncă să fim făcători de pace.
100%
Nu, acest lucru este sarcina autorităților.
0%
Este inutil, politicienii nu doresc pacea.
0%
Total voturi: 1

Arhiva

Система Orphus