З глибини віків - до сьогодення: у Києво-Печерській лаврі відкрилась виставка до 400-ліття лаврської друкарні

З нагоди 400-ліття друкарні Києво-Печерської лаври у стінах “Келії соборних старців” 25 грудня відбулося спеціальне погашення художнього маркованого конверта та відкриття виставки «Друковано в Святой Великой Лавре Киевопечарской».

фото-1.jpg


Захід було організовано за ініціативи керівництва Національного Києво-Печерського історико-культурно заповідника і сприяння Київської міської дирекції “Укрпошти”. Активну участь у формуванні експозиції взяли Центральний державний історичний архів України, Національний музей історії України, музей Шеремет'євих, благодійний фонд “Києво-Печерська лавра”. Було представлено оригінальні експонати та копійний матеріал, які розкрили тему виникнення і розвитку лаврської друкарні, її величезної ролі в науковому житті українських земель та впливу на інші православні країни.

фото-8.jpg


Як розповів журналісту СПЖ Генеральний директор заповідника Любомир Михайлина,- “Створена на початку XVII століття лаврська друкарня стараннями архімандрита Єлисея Плетенецького, з перших днів своєї роботи перетворилась на своєрідний гурток вчених, проповідників, іконописців, перекладачів, друкарів. Цей гурток із самого початку свого заснування став справжнім осередком науки, культури і освіти тогочасного Києва”.

фото=3.jpg


“Слоган виставки “Друковано в Святой Великой Лавре Киевопечарской”,- ми вивели не випадково,- пояснив далі пан Любомир.- Справа в тому, що саме ці слова значилися на обкладинках всіх перших публікацій цієї друкарні, а книги, які були тут випущені, за якістю виконання тривалий час вважалися неперевершеними”.

фото-2.jpg


Це, в основному, твори релігійні: різні видання Біблії та Євангелія, Псалтир, молитовники, значимі праці з богослов”я, філософії, історії, полемічні твори. Свого часу Михайло Грушевський казав, що друкарня Києво-Печерської лаври несла світло на всю Україну. А її книги поширювалися також на території Білорусі, Росії та серед інших православних народів і мали значний авторитет.

Любомир Павлович подякував керівницво столичного відділення “Укрпошти” за організацію в рамках виставки на місці її проведення спецпогашення художнього конверта, присвяченого 400-річчю лаврської друкарні.

фото-9.jpg


А урочисту процедуру провів в.о. директора Київської “Укрпошти” Олександр Зубик, відзначивши, що таких конвертів було випущено накладом у 400 тисяч екземплярів.

Потім він, на прохання журналістів СПЖ, розповів, що спеціальний поштовий штемпель виготовляється із фіксовіаною датою і застосовується для погашення поштових марок, які випускаються на честь визначних державних і громадських діячів, або подій історичного значення. І сьогоднішня — одна з таких.

фото-7.jpg


Відмінність такого штемпеля від стандартного зразка - у його яскравому зовнішньому оформленні. “Цінність такого конверта - наголосив Олександр Петрович,- в тому, що він відтепер може не тільки дістатися у будь-яку точку світу , а й “розкаже” про місце, звідки прибув”.

фото-13.jpg


В межах відкриття виставки також пройшов майстер-клас, де запрошені гості ознайомилися з тонкощами технології друку гравюри, а по завершенню самостійно надрукували її на спеціальному друкарському станку.

фото-14.jpg


Виставка працюватиме протягом року — до 25 грудня 2016 року

Використано фотографії прес-служби Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника.


Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.
Система Orphus