Храм Іоанна Богослова у селі Охнівка на Волині збираються захопити представники КП

Протягом останнього року на Володимирщині вже були спроби захопити майно громад Української Православної Церкви. Подібний інцидент, схоже, назріває і у невеличкому селі Охнівка, котре входить до складу Білинської сільської ради.

Українська Вікіпедія стверджує, що храм Іоанна Богослова, котрий належить громаді УПЦ, відноситься до юрисдикції Київського Патріархату. Підстави для публікування цієї застарілої інформації дійсно були: колись у селі заклали капсулу під зведення культової споруди, освяченої представниками цієї релігійної організації. Однак далі освячення не пішло, і по факту разом з вірянами УПЦ велику частку роботи профінансував голова місцевого аграрного господарства Анатолій Вітрук. Влітку 2007 року у селі зареєстрували громаду УПЦ, її статут, який був підтверджений майже двома сотнями підписів селян.

Нинішній настоятель храму, священик УПЦ Віталій Палій, каже, що навіть коли освячували храм, не обійшлось без моментів, котрі можна назвати провокативними. В селі, починаючи з 2000-х, також діє громада УПЦ КП, і певні нюанси у міжконфесійному спілкуванні виникали протягом усього часу богослужінь у храмі. Самі прихильники Київського Патріархату ще не мають власного приміщення, збираючись у капличці в місцевій бібліотеці, та не мають і священнослужителя: сюди приходить священик УПЦ КП з села Верба. Втім, до цієї осені серйозних зіткнень не було ані усередині православної громади, ані у селі загалом.

Коли засновувалась громада УПЦ, під цією ініціативою підписались 196 жителів Охнівки. Нині ж новісінький храм став причиною розбрату та сварок: по селі вже ходить «ініціативна молодь», яка збирає незрозумілі підписи про «об’єднання громад», аргументуючи це тим, що саме вони нібито будували цю споруду. Більше того, спокій громади порушений і тим, що наближаються місцеві вибори паралельно з переформатуванням сільських рад. На чому ще можна зробити собі славу патріота, як не на церковному питанні?

Громада УПЦ села Охнівка за всіма законними актами є власником земельної ділянки та культової споруди. Зараз їй доводиться вирішувати ще одну проблему: через недогляд старости, який мав би слідкувати за фінансовим станом громади, тут накопичився чималий борг за електроенергію. Настоятель храму каже, що частково вже його погасив, однак наявний внутрішній конфлікт у Свято-Іоанно-Богословській громаді від цього не пом’якшився.

По суті, ініціатори перегляду майнових прав на землю та споруду нині прикривають свої дії тим, що нібито хочуть утворити на території села місцеву автокефалію. Втім, юридичний механізм цього кроку складно навіть уявити гіпотетично. За їхньою версією, лише 19 опитаних селян висловились проти цієї ідеї, а понад 100 схвалили її. У свою чергу, представники УПЦ також опитали в селі людей. За документами, які вони представили, на сторону УПЦ, очолюваної Блаженнішим Митрополитом Онуфрієм, стали 103 людини. Якщо пригадати, скільки селян підписались свого часу для створення спільної церковної громади, то виходить, що село розкололось приблизно навпіл.

Нині жителів Охнівки буквально калатає. Мало того, що доводиться «ділити» церкву, дійшло вже до розподілу дорожнього полотна між громадами. В селі залякують дітей, яким кажуть, що за підтримку УПЦ їхні сім’ї «вивезуть до сепаратистів», люди сваряться між собою, справа вже дійшла до звернення очільника громади УПЦ до правоохоронних органів, які вже зафіксували на відео кілька сварок.

Свого часу віряни УПЦ допомогли збудувати для прихильників Київського Патріархату невелику церкву у селі навпроти – з мотивації, аби не чіпали їхнє майно. Чому цього виявляється замало, пояснити вкрай складно. Однак очевидно, що до справи взялися серйозно, якщо судити з публікацій у місцевих ЗМІ: звинувачення у тому, що отець Віталій Палій нібито «відмовив у причасті воїну АТО», вже було спростовано.

Джерело

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.
Система Orphus